Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět případů Františka Mrázka

  11:01aktualizováno  11:01
Příběh Františka Mrázka, jednoho z mužů stojících za konglomerátem podniků kolem ústecké Setuzy, v sobě nese přímou linku na trase podsvětí - byznys - vysoká politika. Českobrodský podnikatel, kterého letos v březnu zastřelil profesionální zabiják, měl známé ve všech těchto vrstvách.

František Mrázek - Podnikatel František Mrázek na archivní fotografii z roku 1993. | foto: Jaroslav HejzlarČTK

ČTĚTE TAKÉ: Policie je při řešení vražd podnikatelů bezmocná

Mezi Mrázkovy dobré přátele a cenný zdroj informací patřil například Miroslav Šlouf, svého času -v době privatizací největších státních podniků - šéfporadce předsedy vlády Zemana. Blízko měl i k Libuši Barkové, která patří mezi důvěrné přátele dalšího premiéra Grosse.

Policie Mrázka podezřívala z objednání až šesti nájemných vražd. Tady jsou příběhy pěti z nich, rekonstruované na základě informací z vyšetřování, vzpomínek kriminalistů i přímých účastníků děje.

Mrázkovi policie nikdy nic z toho, co je popisováno, neprokázala. Svalit všechno na něj je nejsnadnější cesta k objasnění vražd. Zatím však chybí důkazy. Statistiku ve vztahu k Mrázkovi má policie vůbec špatnou. Přes hromady obvinění mu pouze jednou prokázala používání falešného cestovního pasu.

Televizní opravář
Tady to všechno začalo. V roce 1992 byl zastřelen televizní opravář Václav Dvořák z Kostelce nad Černými Lesy. A nejsilnější motiv k jeho likvidaci měl právě Mrázek.

Tehdy čerstvě majitel pivovaru v Českém Krumlově, rozhodnutý transformovat se z "nejbohatšího invalidního důchodce ve střední Evropě" v úspěšného porevolučního podnikatele. Ale Dvořák dělal potíže.

Už od 80. let, kdy se stal obětí jednoho z Mrázkových podvodů, sbíral informace o jeho spolupráci s komunistickou kriminálkou. Té Mrázek práskal na vekslácké kamarády, aby si zajistil beztrestnost. A Dvořák informacemi Mrázka vydíral.

Policisté tvrdí, že tím, kdo na Dvořáka střílel, byl muž jménem Bohumil Hájek - oddaný žák jednoho z vládců pražské galérky Antonína Běly.

Král podsvětí
O tom, že Antonína Bělu nechal v roce 1996 zastřelit Mrázek, je kromě policie skálopevně přesvědčen i Bělův syn Jaroslav, známá postava podsvětí, policejní informátor a svědek v kauze Berdych. Vztah Mrázka a Běly byl dlouhý a komplikovaný.

Zpočátku byl Běla kmotr a Mrázek učenlivý žák, jenže pak se síly začaly obracet. Po revoluci se Mrázek nadechoval k pořádné kariéře. Bělu si čím dál častěji najímal jen na špinavou práci a odmítal mu dávat podíly ze svých obchodů. Běla si tajně nahrával jednání, na nichž si u něj podnikatelé objednávali delikátní zakázky, a nahrávkami je vydíral. Mrázek byl na seznamu vydíraných zcela určitě.

Sponzor ČSSD
V březnu roku 1999 byl postřelen účetní Ivan Lhotský. Kdo by měl zájem zabít obyčejného účetního? Policie po mnoha letech pátrání našla jediný motiv: politika. Lhotský byl společníkem advokáta Miroslava Jansty ve firmě, přes kterou šly před volbami v roce 1998 do sociální demokracie peníze od sponzorů.

Lhotský byl postřelen pár dní poté, co médiím přiznal existenci této transakce. Lhotský byl i účetním Mrázka, ale nikdy se nenašel důvod, proč by kvůli tomu musel zemřít. Pravděpodobnější je verze, že si u Mrázka vraždu někdo objednal a on při vidině užitečných protislužeb vyhověl.

Policejní agent
A pak je tu Rudolf Javornický, přezdívaný kolegy český Donnie Brasco, s nímž se Mrázek velmi dobře znal. Říká se, že právě on získal Bělův archiv kompromitujících nahrávek a pokračoval ve vydírání. S Javornického smrtí je propletena ještě jedna nevyřešená záhada.

Zmizení Bohumila Hájka, Bělova žáka a údajného střelce na již zmíněného opraváře Václava Dvořáka. Hájka Javornický krátce před svou smrtí odvezl schovat do hotelu v Německu.

Smysl celé akce dosud není jasný. Krátce po návratu do Prahy byl Javornický zastřelen, Hájek se mezitím toulal po Evropě, na krátko se vrátil i do Prahy, ale pak beze stopy zmizel.

Pohádkář
Poslední kaňkou v Mrázkově životopise měla být smrt podnikatele a podvodníka Petra Šebesty z roku 2003. Tady se však Mrázek o policejní podezření dělí rovným dílem s Radovanem Krejčířem.

Mrázkův motiv navíc není zcela zřejmý. Šebestu samozřejmě znal a zejména na počátku 90. let s ním kšeftoval. Šebesta byl jednou z postav ve stamilionových úvěrových podvodech, z nichž byl Mrázek vždy podezříván.

Jenže v roce 2003 byly podvody z 90. let dávno zapomenuty. Šebesta se snažil vydělat úplně na všem a je tedy možné, že mohl Mrázka - budujícího si pověst seriózního byznysmena - vydírat. Šlo o zdiskreditovaného člověka, pro zálibu v bájení se mu někdy přezdívalo Pohádkář.Nejčtenější

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Prověřte, jak získal majetek! Na finanční správu přišlo 1 173 podnětů

Ilustrační snímek

Už třetím rokem Češi hlásí příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání. Pokud to neudělají, riskují do budoucna...

Další z rubriky

Vláda kývla na rozpočet a schodek čtyřicet miliard, vzrostou penze i platy

Prezident Miloš Zeman dorazil na středeční jednání vlády Andreje Babiše, která...

Klíčový zákon roku, návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 40 miliard korun, schválila menšinová vláda ANO a...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Na točené zašlo méně lidí než loni. Pivo má zachránit svatý Václav

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Obliba baleného piva nadále stoupá, točené si naopak dopřeje stále méně lidí. Do hospod má zákazníky přilákat již šestý...

Najdete na iDNES.cz