Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pět případů Františka Mrázka

  11:01aktualizováno  11:01
Příběh Františka Mrázka, jednoho z mužů stojících za konglomerátem podniků kolem ústecké Setuzy, v sobě nese přímou linku na trase podsvětí - byznys - vysoká politika. Českobrodský podnikatel, kterého letos v březnu zastřelil profesionální zabiják, měl známé ve všech těchto vrstvách.

František Mrázek - Podnikatel František Mrázek na archivní fotografii z roku 1993. | foto: Jaroslav HejzlarČTK

ČTĚTE TAKÉ: Policie je při řešení vražd podnikatelů bezmocná

Mezi Mrázkovy dobré přátele a cenný zdroj informací patřil například Miroslav Šlouf, svého času -v době privatizací největších státních podniků - šéfporadce předsedy vlády Zemana. Blízko měl i k Libuši Barkové, která patří mezi důvěrné přátele dalšího premiéra Grosse.

Policie Mrázka podezřívala z objednání až šesti nájemných vražd. Tady jsou příběhy pěti z nich, rekonstruované na základě informací z vyšetřování, vzpomínek kriminalistů i přímých účastníků děje.

Mrázkovi policie nikdy nic z toho, co je popisováno, neprokázala. Svalit všechno na něj je nejsnadnější cesta k objasnění vražd. Zatím však chybí důkazy. Statistiku ve vztahu k Mrázkovi má policie vůbec špatnou. Přes hromady obvinění mu pouze jednou prokázala používání falešného cestovního pasu.

Televizní opravář
Tady to všechno začalo. V roce 1992 byl zastřelen televizní opravář Václav Dvořák z Kostelce nad Černými Lesy. A nejsilnější motiv k jeho likvidaci měl právě Mrázek.

Tehdy čerstvě majitel pivovaru v Českém Krumlově, rozhodnutý transformovat se z "nejbohatšího invalidního důchodce ve střední Evropě" v úspěšného porevolučního podnikatele. Ale Dvořák dělal potíže.

Už od 80. let, kdy se stal obětí jednoho z Mrázkových podvodů, sbíral informace o jeho spolupráci s komunistickou kriminálkou. Té Mrázek práskal na vekslácké kamarády, aby si zajistil beztrestnost. A Dvořák informacemi Mrázka vydíral.

Policisté tvrdí, že tím, kdo na Dvořáka střílel, byl muž jménem Bohumil Hájek - oddaný žák jednoho z vládců pražské galérky Antonína Běly.

Král podsvětí
O tom, že Antonína Bělu nechal v roce 1996 zastřelit Mrázek, je kromě policie skálopevně přesvědčen i Bělův syn Jaroslav, známá postava podsvětí, policejní informátor a svědek v kauze Berdych. Vztah Mrázka a Běly byl dlouhý a komplikovaný.

Zpočátku byl Běla kmotr a Mrázek učenlivý žák, jenže pak se síly začaly obracet. Po revoluci se Mrázek nadechoval k pořádné kariéře. Bělu si čím dál častěji najímal jen na špinavou práci a odmítal mu dávat podíly ze svých obchodů. Běla si tajně nahrával jednání, na nichž si u něj podnikatelé objednávali delikátní zakázky, a nahrávkami je vydíral. Mrázek byl na seznamu vydíraných zcela určitě.

Sponzor ČSSD
V březnu roku 1999 byl postřelen účetní Ivan Lhotský. Kdo by měl zájem zabít obyčejného účetního? Policie po mnoha letech pátrání našla jediný motiv: politika. Lhotský byl společníkem advokáta Miroslava Jansty ve firmě, přes kterou šly před volbami v roce 1998 do sociální demokracie peníze od sponzorů.

Lhotský byl postřelen pár dní poté, co médiím přiznal existenci této transakce. Lhotský byl i účetním Mrázka, ale nikdy se nenašel důvod, proč by kvůli tomu musel zemřít. Pravděpodobnější je verze, že si u Mrázka vraždu někdo objednal a on při vidině užitečných protislužeb vyhověl.

Policejní agent
A pak je tu Rudolf Javornický, přezdívaný kolegy český Donnie Brasco, s nímž se Mrázek velmi dobře znal. Říká se, že právě on získal Bělův archiv kompromitujících nahrávek a pokračoval ve vydírání. S Javornického smrtí je propletena ještě jedna nevyřešená záhada.

Zmizení Bohumila Hájka, Bělova žáka a údajného střelce na již zmíněného opraváře Václava Dvořáka. Hájka Javornický krátce před svou smrtí odvezl schovat do hotelu v Německu.

Smysl celé akce dosud není jasný. Krátce po návratu do Prahy byl Javornický zastřelen, Hájek se mezitím toulal po Evropě, na krátko se vrátil i do Prahy, ale pak beze stopy zmizel.

Pohádkář
Poslední kaňkou v Mrázkově životopise měla být smrt podnikatele a podvodníka Petra Šebesty z roku 2003. Tady se však Mrázek o policejní podezření dělí rovným dílem s Radovanem Krejčířem.

Mrázkův motiv navíc není zcela zřejmý. Šebestu samozřejmě znal a zejména na počátku 90. let s ním kšeftoval. Šebesta byl jednou z postav ve stamilionových úvěrových podvodech, z nichž byl Mrázek vždy podezříván.

Jenže v roce 2003 byly podvody z 90. let dávno zapomenuty. Šebesta se snažil vydělat úplně na všem a je tedy možné, že mohl Mrázka - budujícího si pověst seriózního byznysmena - vydírat. Šlo o zdiskreditovaného člověka, pro zálibu v bájení se mu někdy přezdívalo Pohádkář.Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Další z rubriky

Sladkou dřinu včelařů na farmě roku nenaruší ani desítky žihadel

Práce v kombinéze je v tomhle počasí dost náročná. Ale věřte tomu, že si oblek...

Když začal Petr Cihlář včelařit, schytal zezadu do hlavy žihadlo a dva dny neviděl na obě oči. To ho však neodradilo....

Bytů k prodeji je v ČR méně a méně. Nabídka klesá ve většině krajů

Ilustrační snímek

Bytová krize se dál prohlubuje a nedostatek bytů trápí celou Českou republiku. V jedenácti ze čtrnácti krajů poklesl...

Otevírací doba obchodů o svátcích v červenci

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Najdete na iDNES.cz