Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pětina řeckých vín pochází z Kréty

  11:37aktualizováno  11:37
Kvalita vín z Egejských ostrovů byla vyhlášená již v dobách antických, kdy vína z ostrovů Samos, Thassos a Kréty byla vyhledávaná až do byzantského období. Také dnes je Kréta významným producentem a každá pátá láhev vína v Řecku pochází právě odtud.
Ostrov Santorini proslul vynikajícími bílými víny. Ilustrační foto

Ostrov Santorini proslul vynikajícími bílými víny. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Používají se zde tři apelace – Peza, Sitia a Archanes. Všechny tři oblasti dávají kvalitní osobitá vína z odrůd Mandilaria a Kotsifali, která se někdy mohou scelovat s kultivary Syrah či Grenache s opravdu báječnými výsledky. Vilana je jedinou bílou odrůdou pro výrobu kvalitních vín v oblastech Peza a Sitia.

Podmínky pro vinaře jsou nejlepší na Rodosu
Sladká a dolihovaná muškátová vína mají na ostrovech Limnos a Samos mají své vlastní apelace původu. Zatímco na ostrově Limnos se pěstuje Muškát alexandrijský, Samos má jako nosnou odrůdu Muscat Blanc à Petits Grains. Ostrov Rodos má svoji apelaci původu a ideální podmínky pro vinohradnictví – nejlepší v celém Řecku.

SERIÁL: Méně známé vinařské země

Vína z Francie, Itálie, či Španělska ochutnal už snad každý. Jaká vína ale vznikají v Jižní Americe či ve Středomoří? To se dovíte v novém seriálu. Všechny díly najdete zde.

Odrůdy Mandilaria a Athiri tu mohou vyprodukovat rázná červená a svěží vína. Paros nese své označení původu již od roku 1980, ale produkce vín vyšší kvality byla v poslední době minimální. Monemvassia je specialitou ostrova a bílé víno z ní vyrobené má větší potenciál než červená vína z odrůdy Mandilaria.

Santorini: extrémní podmínky a extrémně dobré víno
Ostrov Santorini je unikátem v oblasti Egejského moře a zasluhuje si samostatný odstavec. Bílá vína z odrůd Assyrtiko, Athiri a Aidani jsou vyhlášená široko daleko.

Problém je, že většina vinohradníků nachází shledává pěstování hroznů nerentabilním (v extrémních klimatických podmínkách, kdy je réva stresovaná a její vedení je tvaru ptačího hnízda, aby čelila silným větrům, jsou výnosy někdy jen 2 tuny z hektaru) a uchyluje se k jiným zdrojům obživy, zejména v turistickém ruchu.

Článek vznikl ve spolupráci
s časopisem BarLife

Ačkoliv jsou bílá vína ze Santorini výjimečná, specialitou ostrova je Vinsanto, které se vyrábí z hroznů sušených na slunci a jeho exempláře požehnaného věku se dají přirovnat k ročníkové madeiře, oloroso sherry či portskému tawny.

Ve středním Řecku dominuje Retsina
Rozsáhlá vinařská oblast v okolí Atén – Attikis, je známá produkcí Retsiny. Bílé odrůdy Savatiano a Roditis dominují v této oblasti, a mnohá vinařství v okolí hlavního města se zaměřují na vysokou kvalitu. Na sever od Atén leží dvě menší oblasti – Thiva a Atalanti.

Retsina – předmět vášnivých debat řeckých odborníků
Retsina je snad nejtypičtější z řeckých vín a řečtí vinařští aficionados mohou diskutovat hodiny o různých stylech Retsiny, zrovna tak jako milovníci Bordeaux spekulují nad jakostí a ročníky různých grand cru classés.

Nezaměnitelné piniové aroma a chuť jsou způsobeny přidáním pryskyřice borovice rodu Aleppo. V oblasti původu, Atice, kde má Retsina svoji tradiční apelaci (TA), je až 80 % všech vín pryskyřičných. Pryskyřice má většinou mentolový, někdy až balzámový efekt a nízká teplota vína jej poněkud potlačí.

Říká se, že důvod k jejímu používání při výrobě vína byl náhodný. Ovšem už z dob antických je známo, že se uzávěry amfor, ve kterých se víno skladovalo, máčely voskem nebo pryskyřicí, aby nepropustily vzduch, který by víno mohl znehodnotit.

Později se přišlo na to, že pryskyřice může víno nejen konzervovat, ale i vylepšit jeho chuť. V dobách nedávných se nízká kvalita komerční Retsiny maskovala přidáním pryskyřicové esence, avšak v poslední době se víno vysoké kvality s elegantním dotekem piniového aroma pocházejícím přímo z borovice může stát tím nejvhodnějším partnerem pro řeckou kuchyni všeho druhu, zejména mezédes.

Pěstuje se i na Jónských ostrovech
Kefalonia je jediným jónským ostrovem, který má svoji apelaci původu. Tradičně se zde vyráběla vína z místní odrůdy Robola, která dávala oxidativní a fádní vína, avšak standard se v poslední době zlepšil. Suchá bílá vína z tohoto ostrova dnes mohou být velmi elegantní, květnatá a komplexní.

Na ostrově Zákynthos dává odrůda Skiadopoulo víno Verdea, které sice nemá označení AOC, nýbrž jako Retsina nese označení TA, neboli tradiční apelace.  Na Korfu probíhají rekonstrukce starých vinařských podniků a budování nových vinařství s sebou určitě do budoucna přinese kvalitní vína.

Velkým potenciál má také modrá odrůda Vertzami, která se pěstuje na ostrově Lefkas.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ SERIÁLY

Italská vína
Španělská vína
Francouzská vína
Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

ŘSD bez svolení provádí průzkum u D35, majitelé pozemků chystají žalobu

První viditelné práce jsou vidět na cestě mezi Újezdem u Sezemic a Rokytnem.

Lidé, kteří vlastní pozemky pod připravovanou stavbou dálnice D35 u Litomyšle, si stěžují, že jim zaměstnanci...

Najdete na iDNES.cz