Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Evropská komise

Pětiseteurovky v roce 2018 skončí, rozhodla ECB. Používali je zločinci

  • 167
Evropská centrální banka (ECB) koncem roku 2018 přestane vydávat bankovky o hodnotě 500 eur. Banka to oznámila ve středu. Důvodem jsou obavy z jejich zneužívání ke kriminálním aktivitám. ECB nicméně dodala, že vydané pětiseteurové bankovky bude možné dál používat a v budoucnosti je bude možné kdykoli vyměnit.

Pětiseteurová bankovka (asi 13 500 korun) patří celosvětově k bankovkám s nejvyšší nominální hodnotou. Například ve Spojených státech je nejvyšším platidlem v oběhu stodolarová bankovka (necelých 2 400 korun). „Pětiseteurová bankovka je nástrojem pro nezákonné aktivity,“ prohlásil šéf ECB Mario Draghi.

Ministři financí zemí Evropské unie v únoru banku vyzvali, aby zvážila možnosti, jak omezit dostupnost pětiseteurových bankovek. „Existuje nebezpečí, že velké bankovky a vysoké částky v hotovosti mohou být snadno použity k financování terorismu,“ uvedl tehdy nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, který předsedá užší skupině ministrů financí eurozóny.

Podle údajů ECB se ve formě pětiseteurové bankovky nacházelo téměř 30 procent celkové hotovosti, kterou loni nahromadili lidé v eurozóně. Celková hodnota peněz v hotovosti loni vystoupila na více než bilion eur (27 bilionů korun).

Zakázat bankovky s vysokou nominální hodnotou už dříve navrhoval bývalý šéf banky Standard Chartered Peter Sands. Hotovost podle něj do velké míry pořád hraje prim v podsvětí, mezi teroristy, pašeráky drog či daňovými podvodníky. Zákaz bankovek například o hodnotě 50 liber, 100 dolarů či 500 eur by tak podle něj usnadnil boj s kriminalitou (více čtěte zde).

Bankovky s vyšší hodnotou se ke kriminálním činům používají i v Česku, zejména pro praní špinavých peněz. Na rozdíl od eurozóny se však v Česku zrušení nejvyšší bankovky nechystá.

„Stávající škála nominálních hodnot českých bankovek - od nejnižší 100 korun po nejvyšší 5 000 korun - je z pohledu ČNB vyhovující, odpovídá současnému vývoji ekonomiky a plynulosti peněžního oběhu,“ uvedl v únoru mluvčí České národní banky Tomáš Zimmermann (psali jsme zde).

,