Podnikatel Petr Kellner si přísně střeží své soukromí a nerad se fotí. Jediným zdrojem fotografií zpravidla bývají výroční zprávy PPF.

Podnikatel Petr Kellner si přísně střeží své soukromí a nerad se fotí. Jediným zdrojem fotografií zpravidla bývají výroční zprávy PPF. | foto: isifa / PPF/ V. Jirásek

Byznysmen opředený tajemstvím. Petr Kellner oslaví padesátiny

  • 270
Podnikatel a finančník Petr Kellner má pověst nejbohatšího a jednoho z nejvlivnějších Čechů a taky poněkud tajemného muže. Na veřejnosti se příliš neukazuje, s médii komunikuje zřídka. Byznysmen, který svoji cestu mezi nejbohatší lidi planety odstartoval při kuponové privatizaci, oslaví 20. května padesátiny.

Do světa "velkých peněz" se absolvent pražské Vysoké školy ekonomické Kellner probojoval díky úspěchu čtyř privatizačních fondů spadajících pod Správu prvního privatizačního fondu a. s. (Správa PPF). Tu založil spolu se dvěma společníky. Peníze na "rozjezd" mu půjčil teplický sklářský holding Sklo Union vedený Štěpánem Popovičem. První privatizační fond (PPF) v kuponové privatizaci získal akcie více než 200 firem v hodnotě přesahující pět miliard korun.

O jeho začátcích Popovič před časem řekl, že Kellner přesně věděl, co chce, měl v sobě obrovské charisma a v té době jako jediný věděl, jak má fungovat investiční společnost. Podle některých spekulací tisku však za Kellnerovými úspěchy stojí i nadstandardní vztahy s některými politiky.

Společnost PPF se postupně stala jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě a vlastní desítky významných společností z nejrůznějších oborů v Česku, Rusku a postsovětských státech a v Asii. Patrně nejvýznamnějším krokem v rozmachu PPF bylo ovládnutí České pojišťovny, jejíchž prvních 20 procent akcií koupila v roce 1996. Nyní je klíčovou holdingovou společností skupiny PPF Group N. V. se sídlem v Amsterodamu.

Kellner stále drží téměř 99 procent PPF, což z něj činí jednoho z nejbohatších lidí planety. Letos jej americký časopis Forbes, který každoročně sestavuje žebříček dolarových miliardářů, umístil na 106. místo s majetkem 11 miliard dolarů (asi 218 miliard Kč).

Kromě PPF je Kellner znám i řadou dalších aktivit. S manželkou Renátou v roce 2002 založil Nadaci Educa (nyní The Kellner Family Foundation), která podporuje vzdělanost sociálně znevýhodněných studentů, a soukromé gymnázium pro nadané děti v Babicích u Prahy. Nedávno vzbudil rozruch koupí unikátního hotelu Praha v pražských Dejvicích, který nechal zbourat s tím, že na jeho místě vyroste další škola.

Stálou pozornost médií přitahuje Kellnerův soukromý majetek. Jeho vila ve Vraném nad Vltavou od architekta Josefa Pleskota se dostala do učebnic architektury. K jeho soukromému majetku podle dostupných informací patří rezidence v Podkozí na Berounsku, vila na pražské Hanspaulce a chalupa v Jizerce na Jablonecku. Dle médií vlastní nemovitosti v Praze, Londýně, Moskvě, v Alpách, na Barbadosu a na Britských Panenských ostrovech.

Kellner se narodil v České Lípě, mládí prožil v Liberci. V roce 1986 promoval na Fakultě výrobně-ekonomické Vysoké školy ekonomické. Před založením PPF krátce pracoval jako produkční na Barrandově a poté prodával kopírky.

Podle dostupných informací je podruhé ženatý a je otcem čtyř dětí. Sbírá fotografie Josefa Sudka a Františka Drtikola, má velkou sbírku obrazů, sponzoruje divadlo a gymnázium. Údajně pronajal pro Institut Václava Klause pražský Hanspaulský zámeček.

,