Jednou nebude nutné na úřady chodit, slibuje vrchní státní „ajťák“ - iDNES.cz

Jednou nebude nutné na úřady chodit, slibuje vrchní státní „ajťák“

  6:00
Omílaný slib, že obíhat mezi úřady mají dokumenty, ne občan, dostává konkrétní obrysy. Odbor hlavního architekta na ministerstvu vnitra, v jehož čele stojí Petr Kuchař, letos v červenci odstartoval elektronický občanský průkaz a nabídl online přihlášení k prvním elektronickým službám úřadů.
Fotogalerie4

Petr Kuchař, ředitel pro IT a digitalizaci státní správy na ministerstvu vnitra. (20. 7. 2018) | foto:  František Vlček, MAFRA

Co všechno byste v oblasti eGovermentu chtěli spustit v horizontu pěti let? Bude nám vzorem Estonsko, kde občané od počítače i volí?
Chceme se držet několika zásad. První je, že občan má mít právo zvolit komunikační kanál s veřejnou správou. Nadále si bude moci dojít na úřad, kde ho obslouží úředník v konkrétní agendě. Stále bude také existovat asistovaný výkon veřejné správy skrze Czech Pointy na úřadech i poštách. Třetí způsob je samoobslužná komunikace s úřadem přes internet a za pomoci elektronické občanky. Všechny online služby úřadů budou postupně přibývat na Portálu občana. Co se týká voleb přes internet, to je politická otázka, zajistit to umíme.

A další zásady?
Veřejná správa by neměla občana obtěžovat, pokud to není nutné. Například nošení nejrůznějších fyzických průkazů a kartiček je nepraktické a překonané. Lidem by měl stačit k identifikaci občanský průkaz a na cestování cestovní pas. Všechno ostatní – zbrojní pas, zdravotní kartička a podobně – nemá existovat jako fyzický nosič, který musí mít člověk pořád u sebe a bez něhož nemůže dokázat, že je řidič, rybář nebo střelec. Neznamená to ale, že každý policista nebo úředník o mně z občanky bude vědět úplně všechno. Dostane se jen k informacím ze své agendy.

Obtěžující je také to, jestliže musíme do formulářů vyplňovat údaje, které o nás stát už má...
Jistě, další architektonický princip je „Data pouze jednou“. K tomu je potřeba mít dobře založený takzvaný propojený datový fond. Základní registry máme, kompozitní služby také, ale některé resorty do nich ještě neposkytují žádná data. Například zatím neumíme zjistit, kdo má řidičák a s jakým číslem, jelikož ministerstvo dopravy se teprve bude připojovat. Pokud někdo neplatí výživné a exekutor mu chce pozastavit řidičák, musí dopisem zdlouhavě zjišťovat, jestli dotyčný vůbec nějaký řidičák má. Příkladem je také Generální finanční ředitelství, které plánuje portál Moje daně, kde se daňové přiznání z části vyplní samo. Stát už dnes ví od zaměstnavatelů přes sociální správu, kolik si kdo vydělá. Ale neumí s daty pracovat a zákon o dani z příjmu s tím zatím nepočítal.

Budeme se jednou prokazovat na úřadech mobilem? Dnes se mobil používá například při placení – Google Pay, Apple Pay.
To bude ještě chvilku trvat.

Při přebírání občanky lidé už asi osm let zadávají bezpečnostní osobní kód BOK, ale nikde jej nemohou využívat. Máte s ním nějaké plány?
Osobně ho považuji za dobrou věc, protože výrazně zvyšuje bezpečnost ztotožnění, kdy identifikace podle fotky není dostatečně spolehlivá a může dojít k záměně. Budeme se snažit, aby se BOK začal používat při fyzickém kontaktu s úředníkem.

Když to shrnu, cílem je, aby v budoucnu nebylo nutné na úřad vůbec chodit?
Ano, s výjimkou převzetí fyzického dokladu – občanského průkazu, kdy někdo musí zkontrolovat, že průkaz dostanete opravdu vy.

U třetiny IT projektů jsme našli problémy

Neustále slýcháme, že státní správě se nedostává IT odborníků, protože služební zákon neumožňuje je adekvátně zaplatit. Je situace skutečně tak zlá? Může to ohrozit IT systémy státu?
Kolaps, myslím, nehrozí, ale pokrok je pomalejší, když chybí lidé, kteří by jej měli realizovat. Můj odbor hlavního architekta má víc než třetinu neobsazených pozic – nikdo se na ně za stávajících podmínek nehlásí. Finanční ohodnocení je oproti komerčnímu sektoru nižší – nástupní plat můžu dát vysokoškolákovi mezi 28 a 33 tisíci korunami hrubého. Komerční sféra má nástupní mzdu 40 tisíc i víc. Ti, kdo u nás pracují, jsou často entuziasti, kteří to chtějí dělat a pro něž finanční stránka věci není to hlavní. Mají pocit, že se podílejí na dobré věci, na změně k lepšímu.

Petr Kuchař (50)

Na pozici hlavního architekta eGovernmentu na ministerstvu vnitra pracuje téměř čtyři roky. Jeho úkolem je posuzovat po odborné stránce investice do nových nebo stávajících IT systémů všem resortům a propojovat občany a úřady online. Vystudoval Fakultu elektrotechnickou ČVUT a v roce 1992 spoluzaložil Abra Software, firmu specializovanou na ekonomické systémy pro podnikatele, kterou nadále spoluvlastní. Několik let byl v představenstvu ICT unie, která sdružuje dodavatele informačních a komunikačních technologií.

Služební zákon má přece mechanismus, jak tabulkové platy navýšit – institut všeobecně uznávaného odborníka a klíčového pracovníka. Nevyužíváte je?
Ano, je možné dát až dvojnásobné osobní ohodnocení nebo navýšit tarifní část platu. V obou případech ale bývá problém přiznat tento statut konkrétním lidem, protože na to nejsou mzdové peníze.

Ministerstva někdy odůvodňují zadávání IT zakázek externím firmám tím, že nemají dost kvalitních lidí. Co si o tom myslíte?
Pokud úřady nemají znalosti o svých systémech, dodavatelská IT firma toho může využívat proti nim. Každý úřad by měl mít svého IT architekta, který bude vědět, jaké má systémy, jak jsou propojené a jak v principu fungují.

Co je tedy největší problém z hlediska informačních technologií ve veřejné správě?
Obrovská fragmentace. Máme přes 6 500 úřadů veřejné správy a každý úřad si nad svými informačními systémy vykonává svou správu. Výsledkem je více než 7 700 informačních systémů veřejné správy, což je hrozivé číslo. A systémy se každé čtyři až pět let soutěží, jako by každý z nich byl unikát. Plýtvá se na to energií i časem a ještě se pak někteří odvolávají k antimonopolnímu úřadu, že soutěž neproběhla řádně, čímž se vše prodlužuje.

Je z toho východisko?
Nabídnout úřadům sdílení. Jednak sdílení počítačového výkonu, aby každý úřad nebo obec nemusely pořizovat vlastní počítače a stavět malé datové centrum s chlazením a elektrocentrálou. Úřad by si pronajal prostor v datovém centru jako službu, nainstaloval do něj své aplikace a přistupoval k nim vzdáleně. Až se nám povede tohle, postoupíme a něco podobného nabídneme i na úrovni aplikací. Představte si nabídku několika spisových služeb, několika ekonomických systémů vhodných pro veřejnou správu, několika systémů pro správu mailů. Do nabídky by se jednotliví dodavatelé dostali po splnění předem vyhlášených parametrů. Úřad si pak jednotlivé systémy objedná jako z katalogu. Když malá obec se starostou, tajemníkem a pěti zaměstnanci bude potřebovat pro svých sedm notebooků nějakou aplikaci, prostě si ji objedná a neřeší ani pevné počítače, ani licence konkrétního softwaru, ani dráty pod stolem.

Pak jsou tu ale informační systémy specifické jen pro daný úřad, například výplata dávek, které sdílet nejdou. Tam byste to řešil jak?
Ano, agendové systémy jsou většinou unikátní. I ony by ale měly alespoň využívat data z existujících databází státu, nejčastěji z registru obyvatel. Pokud to konkrétní úřad nedělá, například o změně příjmení se dozví až v momentu, kdy si dotyčný přijde na úřad něco vyřídit s novou občankou.

To není ze zákona dané, že každý úřad musí data automaticky aktualizovat?
Je, ale některé úřady to nedělají, i když mají údaje z registrů k dispozici sedmým rokem. Nicméně lepší se to. Můj odbor na to přijde v momentu, kdy si k nám pošlou schválit investiční výdaje na IT, což je povinné od roku 2016. Nedostatky jim vracíme k přepracování. Prošlo mi rukama přes 500 projektů v hodnotě více než 45 miliard korun a u více než třetiny byl nějaký problém a pozastavovali jsme řízení.

Velkým problémem výše zmíněných agendových systémů je dnes závislost na jednom dodavateli a nemožnost zakázku přesoutěžit. Týká se to například dávkových systémů na úřadech práce, systémů na ministerstvu spravedlnosti a nejdražší příklad takové závislosti je daňový systém ADIS, který IBM dodává státu od roku 1992. Dá se s tím něco dělat?
Jediným, kdo má know-how na fungování ADIS jako celku, je jeho výhradní dodavatel IBM. Neříkám, že to dělá špatně, ale mohlo by to být levnější. Řešením je rozdělit aplikaci na vícero menších částí, které musí mít mezi sebou jasně definované rozhraní, aby je bylo možné vyměňovat nezávisle na sobě.

Bude tedy třeba vyhodit staré IT systémy, do kterých se investovaly miliardy, a nahradit je úplně novými?
Vystavět vedle existujícího domu druhý úplně nový je extrémně drahé a postupuje se tak jen výjimečně. Stávajícímu dodavateli se musí nařídit, aby to rozdělil na části a definoval rozhraní mezi nimi. Jednotlivé části se pak mohou soutěžit zvlášť.

Zmínil jste datová centra. V čem je problém? Dnes už má stát několik vlastních, že?
Ano, například ministerstvo financí má velké datové centrum na pražském Žižkově, na Vápence. Spravuje ho podřízená organizace ministerstva Státní pokladna – Centrum sdílených služeb (SPCSS). Jenže podle zákona o zadávání veřejných zakázek není možné, aby si jiný úřad, například ministerstvo zemědělství, umístil své servery, nebo dokonce své agendové aplikace na počítače ministerstva financí.

Nestačilo by změnit legislativu?
Není to tak jednoduché. Je třeba to udělat v souladu s evropskou směrnicí pro zadávání veřejných zakázek. Narážíme na to víc než čtyři roky, ptáme se ministerstva pro místní rozvoj, které je gestorem uvedeného zákona, jak to máme udělat. Zdá se, že cesta se najde. Situaci by to výrazně zefektivnilo.

Nová e-občanka omezí cesty na úřad:

9. července 2018

E-občanka má lidem ulehčit jednání s úřady, vnitro představilo podrobnosti | (2:10) | video: iDNES.cz
Autoři: ,

Nejčtenější

Trump pozastavil většinu cel, Číně je zvýšil. Dohodneme se ale s každým, tvrdí

Americký prezident Donald Trump s okamžitou platností pozastavil většinu cel na 90 dní. Pauza se netýká Číny, té cla zvedl ze 104 na 125 procent. Šéf Bílého domu o tom ve středu informoval na své...

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Rekordní zisk pro nejbohatší. Připsali si tři sta miliard dolarů za jediný den

Nejbohatší lidé světa zaznamenali ve středu rekordní nárůst svého čistého jmění. Podle agentury Bloomberg a jejího žebříčku Bloomberg Billionaires Index si 500 nejbohatších připsalo celkem 304...

USA přitvrdily s nerosty. Chtějí od Ukrajiny zpětně zaplatit za pomoc a ničím neručit

Poslední verze návrhu dohody o nerostných surovinách mezi Ukrajinou a Spojenými státy obsahuje přísnější podmínky než ta předchozí. Nyní Washington požaduje, aby Kyjev zaplatil miliardy dolarů za...

ECB dál uvolňuje měnovou politiku, sazby snížila o čtvrt procentního bodu

Rada guvernérů Evropské centrální banky (ECB) na čtvrtečním zasedání podle očekávání snížila základní úrokové sazby o čtvrt procentního bodu. Depozitní sazba se tak dostala na 2,25 procenta, sazba...

17. dubna 2025  15:52

Velikonoce jsou časem utrácení. Domácnosti na jídle nešetřily, zjistil průzkum

Zákazníci v Česku se po letech opatrnosti vracejí k větším velikonočním výdajům. Z průzkumu online supermarketu Košík.cz vyplývá, že jsou ochotní více utrácet, ale vybírají s rozmyslem. Výdaje rostou...

17. dubna 2025  15:41

Temu kvůli Trumpovi snížilo výdaje na reklamu v USA, se Sheinem brzy zdraží

„Nakupujte jako miliardář“. To byl reklamní slogan čínského online prodejce Temu, který láká na nízké ceny a široký výběr zboží. Tato společnost však oznámila, že vzhledem k celním opatřením...

17. dubna 2025  12:39

Ostrovní stát v Oceánii se konečně dočkal. Tuvalu má svůj první bankomat

Ostrovní stát Tuvalu, který patří mezi nejodlehlejší země světa, právě tento týden uvedl do provozu svůj první bankomat. Novinka je k dispozici zákazníkům v bance na hlavním ostrově Funafuti po více...

17. dubna 2025  10:37

Přestaňte fňukat, vyzývá Spojené státy čínský list. Klamete americkou veřejnost

Diplomatická přestřelka mezi Čínou a Spojenými státy pokračuje. Pár dnů poté, co Donald Trump vůči Číně zvýšil cla až na úroveň 145 procent, přišla čínská státní média s ostrou reakcí. „Spojené státy...

17. dubna 2025  10:26

Konec ruské ropy v Česku. Po 60 letech nejsme závislí na Družbě, oznámil Fiala

Česko se definitivně zbavilo závislosti na ruské ropě a přešlo na výhradní zásobování ropou západní cestou přes ropovody TAL a IKL. „Je to skutečně historický okamžik. Po šedesáti letech skončila...

17. dubna 2025  7:15,  aktualizováno  9:27

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

17. dubna 2025  8:48

Euru se daří, měna posiluje. Investoři ji mají za stabilní alternativu dolaru

Společné evropské měně se daří. Od počátku letošního roku euro vůči dolaru posílilo o více než 10 procent a analytici říkají, že podobné trendy mohou na trzích přetrvávat i dál. Řada investorů se...

17. dubna 2025

Jak dlouho si postojíte ve frontě? Redakce otestovala pobočky pošt

Čím dál víc seniorů si už penzi nenechává posílat na poštu, ale využívají bankovních služeb a nechávají si ji zasílat na účet. Potvrdil to test MF DNES, který ve všech krajích v Česku mapoval situaci...

17. dubna 2025

Čeští investoři dobývají rakouské Alpy, láká je rekreace i výnosy z apartmánů

Čeští investoři jsou čtvrtí nejaktivnější na trhu s rekreačními nemovitostmi v rakouských Alpách. Jejich zájem o alpské apartmány roste kvůli stabilnímu výnosu, omezené nabídce i zhoršující se...

16. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Místo růstu propad světového obchodu. Trumpova cla zcela otočila prognózu WTO

Světová obchodní organizace (WTO) ve středu ve své zprávě uvedla, že zahraniční obchod se zbožím letos globálně klesne o 0,2 procenta. Ještě loni v říjnu se na tento rok odhadoval nárůst na tři...

16. dubna 2025  18:10

Nehrajte jejich hru, kupujte přímo od nás. Čínské e-shopy vábí Američany

Američtí zákazníci své nákupy ve velkém přesouvají na čínské aplikace. Obávají se totiž, že domácí prodejci výrazně zdraží kvůli clům. Čínští dodavatelé jim vycházejí vstříc. Cizincům na videích...

16. dubna 2025