Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Philips měl být od června zavřený, tvrdí právníci

  11:03aktualizováno  11:03
Hranická továrna na výrobu televizních obrazovek LG. Philips Displays měla být od letošního června zavřená. Alespoň to tvrdí právníci z brněnského Ekologického právního servisu. Odvolávají se přitom na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který továrně odňal takzvané integrované povolení.
LG Philips Hranice

LG Philips Hranice - Továrna LG Philips v Hranicích | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Bez tohoto souboru povolení o ochraně životního prostředí nemůže firma továrnu vůbec provozovat.

"Skutečně není naším cílem nechat továrnu LG. Philips zavřít. Je však více než zarážející, že tato nadnárodní společnost podpořená miliardovými vládními pobídkami nemusí respektovat zákony. Pokud by se takto choval běžný český občan, stát by jej jistě již dávno potrestal," uvedl Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu.

Ten se již obrátil na vedení hranického Philipsu s výzvou, aby si závod v opakovaném správním řízení nechal posoudit i další zdroje znečišťování ovzduší, které v předchozím řízení do své žádosti o integrované povolení vůbec nezahrnul.

Zároveň se ekologičtí právníci obrátili na krajský úřad s návrhem, aby přerušili vydání integrovaného povolení pro LG. Philips. "Hranická továrna má celkem sedmnáct zdrojů znečištění a v rámci integrovaného povolení si nechala posoudit jen dva zdroje, a to lakovnu a čističku odpadních vod," doplnil Nezhyba.

Planá prohlášení o ekologické zodpovědnosti
Vyjádření hranického Philipsu se nepodařilo opakovaně získat. Na svých webových stránkách však společnost deklaruje, že ochrana životního prostředí a trvalé snižování negativních dopadů výroby patří trvale k nejvyšším prioritám, přičemž minimálním cílem je plnit požadavky platných zákonů a nařízení.

Podle právního servisu lze celý problém jednoduše vyřešit. Philips by si však musel nechat posoudit dalších patnáct zdrojů znečištění.
"Naší výzvou apelujeme na odpovědnost společnosti LG. Philips, které veřejně deklaruje, že ochrana životního prostředí je jednou z jejích priorit, aby tyto sliby proměnila ze slov v činy," dodal Nezhyba.

LG. Philips rozjel výrobu před čtyřmi roky
Závod na výrobu barevných obrazovek společnosti LG. Philips Displays v Hranicích zahájil zkušební provoz v září 2001. Zkolaudován byl však až po dvou a půl roku trvajícím zkušebním provozu. Podmínky ke kolaudaci splnil podnik až na začátku loňského roku.

V červenci 2005 zrušilo ministerstvo životního prostředí integrované povolení pro LG. Philips kvůli pochybením v ochraně životního prostředí. O měsíc později pak začala policie trestně stíhat několik úředníků za to, že firmě i přes chybějící dokumenty prodloužili zkušební provoz do loňského března.

Společnost LG. Philips Displays v Hranicích dosud investovala 200 milionů eur a vytvořila bezmála 1300 nových pracovních míst. Celková investice by zde měla během několika let dosáhnout 600 milionů eur při vytvoření až 6000 přímých a nepřímých pracovních míst.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Lidl a Kaufland přesedlají na BMW, ojetiny mohou zaplavit český trh

Německá automobilka BMW (ilustrační snímek)

Německá skupina Schwarz-Gruppe, vlastnící obchodní řetězce Lidl a Kaufland, přechází u firemní flotily ze značky Audi...

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

Najdete na iDNES.cz