Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Philips měl být od června zavřený, tvrdí právníci

  11:03aktualizováno  11:03
Hranická továrna na výrobu televizních obrazovek LG. Philips Displays měla být od letošního června zavřená. Alespoň to tvrdí právníci z brněnského Ekologického právního servisu. Odvolávají se přitom na rozhodnutí Městského soudu v Praze, který továrně odňal takzvané integrované povolení.
LG Philips Hranice

LG Philips Hranice - Továrna LG Philips v Hranicích | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Bez tohoto souboru povolení o ochraně životního prostředí nemůže firma továrnu vůbec provozovat.

"Skutečně není naším cílem nechat továrnu LG. Philips zavřít. Je však více než zarážející, že tato nadnárodní společnost podpořená miliardovými vládními pobídkami nemusí respektovat zákony. Pokud by se takto choval běžný český občan, stát by jej jistě již dávno potrestal," uvedl Jiří Nezhyba z Ekologického právního servisu.

Ten se již obrátil na vedení hranického Philipsu s výzvou, aby si závod v opakovaném správním řízení nechal posoudit i další zdroje znečišťování ovzduší, které v předchozím řízení do své žádosti o integrované povolení vůbec nezahrnul.

Zároveň se ekologičtí právníci obrátili na krajský úřad s návrhem, aby přerušili vydání integrovaného povolení pro LG. Philips. "Hranická továrna má celkem sedmnáct zdrojů znečištění a v rámci integrovaného povolení si nechala posoudit jen dva zdroje, a to lakovnu a čističku odpadních vod," doplnil Nezhyba.

Planá prohlášení o ekologické zodpovědnosti
Vyjádření hranického Philipsu se nepodařilo opakovaně získat. Na svých webových stránkách však společnost deklaruje, že ochrana životního prostředí a trvalé snižování negativních dopadů výroby patří trvale k nejvyšším prioritám, přičemž minimálním cílem je plnit požadavky platných zákonů a nařízení.

Podle právního servisu lze celý problém jednoduše vyřešit. Philips by si však musel nechat posoudit dalších patnáct zdrojů znečištění.
"Naší výzvou apelujeme na odpovědnost společnosti LG. Philips, které veřejně deklaruje, že ochrana životního prostředí je jednou z jejích priorit, aby tyto sliby proměnila ze slov v činy," dodal Nezhyba.

LG. Philips rozjel výrobu před čtyřmi roky
Závod na výrobu barevných obrazovek společnosti LG. Philips Displays v Hranicích zahájil zkušební provoz v září 2001. Zkolaudován byl však až po dvou a půl roku trvajícím zkušebním provozu. Podmínky ke kolaudaci splnil podnik až na začátku loňského roku.

V červenci 2005 zrušilo ministerstvo životního prostředí integrované povolení pro LG. Philips kvůli pochybením v ochraně životního prostředí. O měsíc později pak začala policie trestně stíhat několik úředníků za to, že firmě i přes chybějící dokumenty prodloužili zkušební provoz do loňského března.

Společnost LG. Philips Displays v Hranicích dosud investovala 200 milionů eur a vytvořila bezmála 1300 nových pracovních míst. Celková investice by zde měla během několika let dosáhnout 600 milionů eur při vytvoření až 6000 přímých a nepřímých pracovních míst.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Albert zvyšuje mzdy. Od ledna přidá v průměru 17 procent

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Tisícům pokladních, prodavačů, pekařů a skladníků zvýší obchodní řetězec Albert od ledna 2019 mzdy. Zaměstnanci si...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...

Učíme pít naše pivo Chorvaty i Němce, říká ředitel pivovaru Svijany

Ředitel pivovaru Svijany Roman Havlík

Export ze Svijan v posledních letech silně roste. Avšak plné ruce práce má pivovar také se sháněním nových lidí....Najdete na iDNES.cz