Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Philips přišel o povolení potřebné pro provoz

  9:27aktualizováno  9:27
Hranická továrna na výrobu obrazovek LG. Philips Displays přišla o významné ekologické povolení, které je potřebné pro její provoz či kolaudaci. Takzvané integrované povolení totiž zrušil soud. Dal tak zapravdu právníkům Ekologického právního servisu. Ti teď tvrdí: "Philips vyráběl nelegálně."
LG Philips Hranice

LG Philips Hranice - Továrna LG Philips v Hranicích | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Firma, ministerstvo i krajský úřad odmítají případ zatím šířeji komentovat.

"Soud dal našim námitkám zapravdu. Od počátku jsme poukazovali na to, že je Philips českou vládou štědře podporován několikamiliardovými investičními pobídkami a státní orgány pak laskavě přehlížely, že od samotného začátku vyráběl v České republice nelegálně," komentoval rozhodnutí soudu právník Jiří Nezhyba.

"Kdybychom fungovali v normálním státě, tak již dávno by Philips buď zaplatil velkou pokutu, nebo by musel zastavit výrobu, když neměl schválen program prevence závažné havárie."

Firma i soud mlčí
Co se bude kolem továrny dít dál, nikdo komentovat nechtěl. "Je pravda, že soud při ústním veřejném jednání vynesl takový rozsudek. Senát má nyní měsíc na to, aby vypracoval písemné znění, které pošle oběma stranám. Do té doby o případu neposkytneme žádné informace," řekl mluvčí Městského soudu v Praze Jan Ryba.

Rozhodnutí soudu potvrdili i zástupci továrny. "Žaloba právníků byla vedena proti ministerstvu životního prostředí. Není v naší kompetenci vyjadřovat se k záležitostem mezi Ekologickým právním servisem a úřady. Ve věci možných důsledků tohoto soudního rozhodnutí vyhledáme právní poradu," řekl Vladan Pěnkava, specialista pro komunikaci LG. Philips Displays.

Větších komentářů se zdržel i olomoucký krajský úřad.

"Soud se zabýval povolením vydaným ministerstvem, nikoliv Krajským úřadem Olomouckého kraje. Takzvané integrované povolení pochopitelně prozatím zůstává v platnosti, a to až do doby, kdy rozhodnutí soudu nabude právní moci. O případném dalším postupu rozhodneme až poté, co dostaneme rozhodnutí soudu," řekl Ivo Heger, mluvčí  z tiskového oddělení Kanceláře hejtmana Olomouckého kraje.

Ani ministerstvo životního prostředí nechtělo záležitost komentovat. "Nemáme v rukou rozsudek, takže k tomu nemůže nic říct," uvedla Jarmile Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Philips měl jen komerční pojištění
Závod na výrobu barevných obrazovek společnosti LG. Philips Displays v Hranicích zahájil zkušební provoz v září 2001. Právníci programu GARDE - Globální odpovědnost Ekologického právního servisu, však zanedlouho poté zjistili, že továrna vyrábí televizní obrazovky nelegálně.

Philips totiž zřejmě jako jediná fabrika v zemi porušovala zákon z roku 1999, když ke zkušební výrobě neměla požadovaný bezpečnostní program prevence závažné havárie ani zákonné pojištění. Philips měl sjednáno pouze komerční pojištění.

Krajský úřad přesto vůči továrně neuplatnil žádnou sankci, ačkoli firma podle právníků porušovala zákon. Za to mohla dostat pokutu až pět milionů korun.

Ekologický právní servis, jenž na nezákonný stav upozornil, zároveň podal trestní oznámení i na úředníky Stavebního úřadu v Hranicích. Podle právníka Pavla France zneužili pravomoc veřejného činitele, když povolili firmě vyrábět i přes chybějící dokumenty. V průběhu tohoto vyšetřování policie obdržela posudek ministerstva životního prostředí, které potvrdilo, že již územní rozhodnutí pro Philips z roku 2000 bylo vydáno nezákonně.

Bezpečnostní program prevence závažné havárie pro Philips byl schválen až v polovině ledna 2004, tedy o dva a půl roku později, než se tak mělo stát.
V březnu 2004 Stavební úřad v Hranicích vydal kolaudační rozhodnutí pro technologické centrum LG. Philips Displays. Jeho nezbytným podkladem bylo také Městským soudem v Praze zrušené integrované povolení.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Air Bank chystá expanzi do západní Evropy. Plánuje, že osloví Němce

Finančník Jiří Šmejc

Do západní Evropy míří první banka českých majitelů. Air Bank, kterou vlastní nejbohatší Čech Petr Kellner, získala...

Vydělává, ovšem málo. České poště loni klesl zisk o polovinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

České poště loni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Dostala o 100 milionů korun nižší...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

Najdete na iDNES.cz