Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Philips přišel o povolení potřebné pro provoz

  9:27aktualizováno  9:27
Hranická továrna na výrobu obrazovek LG. Philips Displays přišla o významné ekologické povolení, které je potřebné pro její provoz či kolaudaci. Takzvané integrované povolení totiž zrušil soud. Dal tak zapravdu právníkům Ekologického právního servisu. Ti teď tvrdí: "Philips vyráběl nelegálně."
LG Philips Hranice

LG Philips Hranice - Továrna LG Philips v Hranicích | foto: Luděk PeřinaMF DNES

Firma, ministerstvo i krajský úřad odmítají případ zatím šířeji komentovat.

"Soud dal našim námitkám zapravdu. Od počátku jsme poukazovali na to, že je Philips českou vládou štědře podporován několikamiliardovými investičními pobídkami a státní orgány pak laskavě přehlížely, že od samotného začátku vyráběl v České republice nelegálně," komentoval rozhodnutí soudu právník Jiří Nezhyba.

"Kdybychom fungovali v normálním státě, tak již dávno by Philips buď zaplatil velkou pokutu, nebo by musel zastavit výrobu, když neměl schválen program prevence závažné havárie."

Firma i soud mlčí
Co se bude kolem továrny dít dál, nikdo komentovat nechtěl. "Je pravda, že soud při ústním veřejném jednání vynesl takový rozsudek. Senát má nyní měsíc na to, aby vypracoval písemné znění, které pošle oběma stranám. Do té doby o případu neposkytneme žádné informace," řekl mluvčí Městského soudu v Praze Jan Ryba.

Rozhodnutí soudu potvrdili i zástupci továrny. "Žaloba právníků byla vedena proti ministerstvu životního prostředí. Není v naší kompetenci vyjadřovat se k záležitostem mezi Ekologickým právním servisem a úřady. Ve věci možných důsledků tohoto soudního rozhodnutí vyhledáme právní poradu," řekl Vladan Pěnkava, specialista pro komunikaci LG. Philips Displays.

Větších komentářů se zdržel i olomoucký krajský úřad.

"Soud se zabýval povolením vydaným ministerstvem, nikoliv Krajským úřadem Olomouckého kraje. Takzvané integrované povolení pochopitelně prozatím zůstává v platnosti, a to až do doby, kdy rozhodnutí soudu nabude právní moci. O případném dalším postupu rozhodneme až poté, co dostaneme rozhodnutí soudu," řekl Ivo Heger, mluvčí  z tiskového oddělení Kanceláře hejtmana Olomouckého kraje.

Ani ministerstvo životního prostředí nechtělo záležitost komentovat. "Nemáme v rukou rozsudek, takže k tomu nemůže nic říct," uvedla Jarmile Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Philips měl jen komerční pojištění
Závod na výrobu barevných obrazovek společnosti LG. Philips Displays v Hranicích zahájil zkušební provoz v září 2001. Právníci programu GARDE - Globální odpovědnost Ekologického právního servisu, však zanedlouho poté zjistili, že továrna vyrábí televizní obrazovky nelegálně.

Philips totiž zřejmě jako jediná fabrika v zemi porušovala zákon z roku 1999, když ke zkušební výrobě neměla požadovaný bezpečnostní program prevence závažné havárie ani zákonné pojištění. Philips měl sjednáno pouze komerční pojištění.

Krajský úřad přesto vůči továrně neuplatnil žádnou sankci, ačkoli firma podle právníků porušovala zákon. Za to mohla dostat pokutu až pět milionů korun.

Ekologický právní servis, jenž na nezákonný stav upozornil, zároveň podal trestní oznámení i na úředníky Stavebního úřadu v Hranicích. Podle právníka Pavla France zneužili pravomoc veřejného činitele, když povolili firmě vyrábět i přes chybějící dokumenty. V průběhu tohoto vyšetřování policie obdržela posudek ministerstva životního prostředí, které potvrdilo, že již územní rozhodnutí pro Philips z roku 2000 bylo vydáno nezákonně.

Bezpečnostní program prevence závažné havárie pro Philips byl schválen až v polovině ledna 2004, tedy o dva a půl roku později, než se tak mělo stát.
V březnu 2004 Stavební úřad v Hranicích vydal kolaudační rozhodnutí pro technologické centrum LG. Philips Displays. Jeho nezbytným podkladem bylo také Městským soudem v Praze zrušené integrované povolení.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Albert zvyšuje mzdy. Od ledna přidá v průměru 17 procent

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Tisícům pokladních, prodavačů, pekařů a skladníků zvýší obchodní řetězec Albert od ledna 2019 mzdy. Zaměstnanci si...

Čínská „aplikace pro všechno“ si na burze došla pro miliardy

Společnost Meituan Dianping mimo jiné podniká i se zavážkou jídla až ke dveřím.

Čínská internetová společnost Meituan Dianping získala při svém čtvrtečním debutu na akciové burze od investorů...

Pošta bojuje s nedostatkem zaměstnanců, mnohdy pracují až dvanáct hodin

Česká pošta. ilustrační snímek

Loni opustil Českou poštu každý čtvrtý zaměstnanec. Většinu odradil nízký plat v kombinaci s neplacenými přesčasy. I...Najdete na iDNES.cz