Philips získal od vlády pobídky za 1,6 miliardy korun

- Nizozemský koncern Philips získal včera od vlády pro první část investice do stavby nové továrny na výrobu barevných televizních obrazovek v Hranicích daňové a další úlevy, celkem 1,6 miliardy korun. Hodnota startovacího projektu je 200 milionů eur, tedy přes sedm miliard korun. Firma zahájí výrobu televizorů v polovině příštího roku s tisícovkou zaměstnanců a plánuje roční produkci 2,5 milionu obrazovek, což zajistí tržby čtyř až pěti set milionů eur.
PHILIPS
PHILIPS
Podle žebříčku časopisu Fortune osmý největší výrobce elektroniky na světě a jednička v produkci barevných televizorů
Firma má tři základní výrobní divize: * divizi elektrotechnických dílů tvoří zejména výroba polovodičů, obrazovek a optických kabelů * druhá divize vyrábí spotřební elektroniku, hlavně televizory, videa, domácí spotřebiče, osvětlení a příslušenství k počítačům * divize profesionálních výrobků se zaměřuje na lékařskou a kancelářskou techniku
Zisk v roce 19991,799 mld. euro
Tržby v roce 199931,459 mld. euro
Počet zaměstnanců226 000
Výrobní závodyv 60 zemích
Vlastníci: žádný nemá větší než desetiprocentní podíl, s akciemi se obchoduje v Londýně, Frankfurtu a Amsterodamu
Pramen: www.philips.cz

Jaké výhody firma získá? Především nebude muset deset let platit daně z příjmu, dovoz technologií bude osvobozen od cla. Dalších dvě stě milionů korun získá město Hranice na rozvoj zatím šedesátihektarové průmyslové zóny. Na každé jedno pracovní místo společnost dostane půjčku 200 tisíc korun a další úvěry poskytne stát na školení a rekvalifikace. „Podpoříme dokončení silniční infrastruktury a výuku dětí zahraničních zaměstnanců v angličtině,“ sdělil náměstek ministra průmyslu Václav Petříček. Patnáct milionů korun je pak určeno na podporu technického rozvoje.
Philips kromě vlastní výroby plánuje v Hranicích i vytvoření vývojového centra pro televizní techniku. „Šedesát procent produkce obrazovek bude určeno pro další výrobce televizních přístrojů, zbytek je určen pro naši značku,“ sdělil šéf divize komponent firmy Philips Gerard Kleisterlee.
Do osmi let se má továrna rozrůst a zaměstnat 3200 lidí a vyrábět ročně osm milionů obrazovek včetně těch nejmodernějších, které dosud produkuje firma jen v západní Evropě.
Děkan Elektrotechnické fakulty Vysoké školy báňské v Ostravě Karel Chmelík řekl, že Philips má v plánu do roku 2006 přijmout devět set absolventů. Philips také podle něho přislíbil, že společně s univerzitou vybuduje v ostravské vysoké škole pro budoucí inženýry nové výzkumné laboratoře.
Kromě Philipsu vláda přiznala investiční pobídky i firmám Matsushita, která v Plzni již čtyři roky vyrábí televizory značky Panasonic a investovala šedesát milionů dolarů, a společnosti TYCO, jež v Kouřimi produkuje kabelové svazky.
Matsushita, jež do země přišla jako jeden z prvních investorů, rozšíří v Plzni výrobu investicí 72 milionů dolarů a k stávajícím devíti stům zaměstnanců přijme dalších čtrnáct set lidí. Firma TYCO pak bude investovat 35,5 milionu dolarů a přijme dalších dvanáct set lidí.

Jinde továrny nezavřeme
Ačkoli se Philips v dohodě s českou vládou zavázal, že v Hranicích investuje v průběhu osmi let do nového závodu 604 miliony eur, zástupci nizozemského investora zatím hovoří pouze o dvou stech milionech. „S českou vládou jsme podepsali memorandum, jehož první část je již zřejmá a naplánovaná. Záměr je samozřejmě dále růst, načasování je však vždy ovlivněno hlavně vývojem trhu. Ale tak jak to vidíme nyní, bychom rádi během příštích pěti šesti let expandovali k objemu, který se té vyšší částce blíží,“ říká šéf divize Philips Components Gerard J. Kleisterlee.
Příčinou tedy není to, že byste chtěli zabránit případným problémům s odbory, a proto jste oznámili napřed menší objem investic a nižší počet vytvořených pracovních míst?
Ne, v žádném případě. Takováto investice se nedělá celá najednou. Například v Číně naše továrna produkuje ročně deset milionů obrazovek. Začínali jsme s 1,5 milionu.
Musela prokázat své schopnosti, a když se osvědčila, uvedli jsme do provozu další výrobní linky. Stejný obrázek očekávám zde.
Odkud přesouváte do Hranic výrobu? Bude se třeba zavírat nějaká továrna Philipsu v Nizozemsku?
V Nizozemsku už žádný výrobní závod nemáme, ten jsme přesunuli již dříve. V nejbližší době žádnou továrnu zavírat nebudeme. Nový závod je určen k nasycení růstu poptávky. Předpokládáme, že poroste celý trh, a chceme zvyšovat i náš podíl na něm. V našich západoevropských továrnách jsme již učinili některá racionalizační opatření, v jejichž rámci jsme vyčlenili část zařízení, která teď použijeme v Hranicích.
A pak je to otázka konkurence ale v první fázi se soustředíme na expanzi a růst. A pokud se potom objeví příležitosti pro další racionalizaci, pak je uděláme.
Pro výběr lokality jste používali přes devadesát různých kritérií. Co kromě kvalifikované pracovní síly a geografické polohy rozhodlo ve prospěch Hranic?
Hlavní roli hraje především dostupnost pracovní síly, úroveň vzdělání, stabilní dodávky energie, podpora vlády, přístup k silniční a železniční infrastruktuře, blízkost odběratelů - to jsou ty hlavní. Ty se pak podrobněji člení, takže v konečném důsledku jich je těch zmiňovaných devět desítek.
Jak velkou roli hrají pro společnost, jako je Philips, vládní investiční pobídky?
Důležitou. Samozřejmě nejsou nakonec tím jediným rozhodujícím kritériem, ale dobrý balík pobídek může při rozhodování mezi několika převážit. Napřed však musíte najít místo, kde je dobrá infrastruktura a kvalitní pracovní síla, pak přicházejí na řadu pobídky.
Uvažujete nyní o nějaké další investici v České republice nebo ve střední Evropě?
V tuto chvíli nikoli.