Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pijete rádi bílé víno? Můžete zadarmo

  10:24aktualizováno  10:24
Máte rádi víno a chcete zjistit, jak se jeho pití projeví na vašem zdraví? Pak máte jedinečnou šanci přihlásit se do projektu lékařů plzeňské fakultní nemocnice. Odborníci hledají stovku dobrovolníků, kteří budou pod jejich dozorem pít bílé víno.

Lékaři z Plzně chtějí zjistit, jak se pravidelná konzumace vína projevuje na zdraví konzumentů. Za sebou už mají jeden průzkum. A ten mluví ve prospěch vína. Nesmí se to s ním však přehánět - ideální jsou dva tři decilitry kvalitního bílého vína třikrát týdně. Když se k tomu přidá třikrát do týdne sportování, denně ovoce a zelenina, rozhodně by si člověk neměl uškodit.

"Víno posiluje obranyschopnost organismu a snižuje rizika civilizačních chorob, například kornatění tepen a jejích komplikací, jako jsou srdeční infarkt a mozkové příhody, rakoviny nebo cukrovky, uvádí závěry výzkumu přednosta Ústavu klinické biochemie a hematologie Fakultní nemocnice v Plzni Jaroslav Racek.

Lékaři na více než padesátce dobrovolníků testovali výrobek vinařů z Mikulova - Müller Thurgau Sommelier Club 2002. "Prošel jsem vstupní prohlídkou, lékaři mi odebrali krev, změřili a zvážili, provedli EKG. Pak jsem si měsíc každý večer dal necelé čtyři decilitry vína. Během průzkumu jsme neměli nijak měnit své dosavadní návyky. Každý z nás tedy mohl pít i jiný alkohol," popisuje měsíční výzkum Martin Fousek z Plzně. Pak dobrovolníci podstoupili další dva odběry krve.

Zatímco při prvním projektu lékaři testovali účinky vína jen na mužích ve věku od 30 do 60 let, tentokrát se do něj mohou zapojit i ženy. Věková hranice je posunuta nad 40 let. Změnou bude, že měsíc před samotným průzkumem a měsíc po něm testující nebudou moci pít téměř žádný jiný alkohol než testované víno. Lékaři také chtějí s pomocí vitaminů ovlivnit jeden z nepříznivých vlivů pití vína.

"Zvyšovala se hladina jedné aminokyseliny, která se běžně vyskytuje v organismu. Pokud je její hladina vysoká, může poškozovat cévní výstelku a vést ke kornatění tepen," popisuje zápory pití vína přednosta ústavu Jaroslav Racek.

Lékaři chtějí nepříznivé faktory při výzkumu ovlivnit podáváním vitaminových tablet. "V běžném životě se dá nepříznivý vliv ovlivnit vhodnou stravou s dostatkem určitého vitaminu. Který to bude, to musíme vyzkoumat," říká Jaroslav Racek. Lidé, kteří mají zájem o výzkum se mohou přihlásit na internetové adrese www.fnplzen.cz/atlas/vino.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

ČNB vydá první pamětní bankovku, „stovku“ s Rašínem vybrala v soutěži

První cenu a doporučení k realizaci získal návrh akademické malířky Evy Haškové...

Česká národní banka bude moci vydávat kromě pamětních mincí i pamětní bankovky pro sběratelské účely, schválil ve...

Obavy vyprchaly. Češi zase létají na dovolenou do Turecka

Ilustrační snímek

Uzavřené předprodeje zájezdů tuzemských cestovních kanceláří pro letošní rok ukazují, že se Turecko vrátí mezi...

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Najdete na iDNES.cz