Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pilotů je přebytek. Ti nezkušení musí platit za to, že mohou létat

  1:57aktualizováno  1:57
Některé agentury zprostředkovávající práci přišly s nabídkou pro piloty, kteří zrovna nemají kde létat – nabídly jim stáž, během které si mají zaplatit odlétání stanoveného počtu hodin. Pro začínající piloty je to cesta, jak předhonit na trhu práce více zkušené kolegy. Konkurence mezi piloty je totiž výrazně vyšší než dřív.

I přes nadbytek lidí ve své profesi bojují piloti Lufthansy za zvyšování platů. | foto: AP

Například za třicet tisíc dolarů slibuje americká agentura Global Pilot Center odlétání nejméně tři sta hodin na pravidelných linkách například po Evropě či Středním východě po boku zkušenějších pilotů. Aerolinky, které služeb pilotů zdarma využívají, odmítá agentura uvést, nereagovala ani na dotazy MF DNES.

Získání pilotního průkazu a typové zkoušky na určitý typ letadla pro nalezení práce už pilotům rozhodně nestačí – záleží na počtu nalétaných hodin. "Hodně aerolinek má požadavky minimum 500 hodin. Ovšem v dnešní době nenacházejí práci ani lidi s 2 000 hodinami," říká pilot Jan Čamek.

Dva čeští největší dopravci – ČSA a Travel Service, podle svých slov takových služeb nevyužívají a pilotům za létání sami platí. "Nabíráme kvalifikované piloty vzhledem k nárůstu počtu letadel," uvedla mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.

Práce pilota přes leteckou krizi neztratila nic na svém lesku a pro spoustu lidí je stále velkým snem. Krize však od kniplu spoustu lidí dostala na podporu. Ti, co dál létají, se často musí spokojit s nižším platem než dříve. Například v ČSA si piloti snížili mzdy o třicet procent, řada z nich dobrovolně odešla s velkým odstupným.

Cesta za knipl: 1,7 milionu

"Někteří šli k jiným dopravcům v Evropě, jiní létají například v Asii. Někteří s létáním přestali nebo ještě práci hledají," říká prezident Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar. V ČSA létá zhruba 470 pilotů, další propouštění není v budoucnu vyloučené. Aerolinky však dosud neřekly, zda se zbaví dalších strojů a tím pádem i pilotů.

Pilotní průkaz pro dopravní letadla není levnou záležitostí: pokud začínáte od nuly, licence ATPL na dopravní letadla přijde zhruba na milion korun. Dalších zhruba 700 tisíc stojí typová zkouška pro určitý typ letadla.

Platy přitom zejména pro začínající piloty nejsou příliš ohromující a pohybují se kolem padesáti až osmdesáti tisíc korun. Většina nových pilotů si tak bere půjčky nebo spoléhá na pomoc rodičů.

V Česku i přes krizi na trhu pilotů loni přibylo nejvíce v historii. Loni licenci ATPL získalo podle údajů Úřadu pro civilní letectví 103 pilotů.
Celkem má už u nás ATPL licenci 696 pilotů. Pilotů helikoptér loni přibylo šest, je jich teď celkem 29.

Rekordní počet pilotů

Do kokpitu vysněného velkého letadla se však řada z nich nedostala. "Jsem v ČSA na seznamu čekatelů, naštěstí jsem našel práci instruktora," říká jeden z nových pilotů Marek Babic. Sám je však optimistou. "Vlna zájmu o piloty je taková sinusoida, takže věřím, že do roka se situace zlepší a bude o piloty větší zájem," věří.

Rekordně vysoký počet nových pilotů za loňský rok v Česku je podle lidí z tuzemských leteckých škol z velké části způsoben tím, že kurz zahajovali ještě v době, kdy byla po pilotech velká poptávka. "Pokud kurz dělají při práci, zabere tak dva roky," vysvětluje Antonín Grmela z letecké školy Flying Academy.

Podle něj se kvůli krizi mění struktura lidí, kteří se snaží o průkaz pilota dopravního letadla. "V kurzech je více lidí, kteří si licenci dělají spíše z důvodu, že je to jejich koníček, než že by se pilotováním chtěli živit," dodal Grmela.

Autor:Nejčtenější

Brity pobouřila cibule v plastu z Lidlu. Mayová vyhlásila odpadu válku

Lidl začal prodávat loupané cibule v plastu. Zákazníci krok kritizují.

Britové na sociálních sítích kritizují diskontní řetězec Lidl za to, že začal prodávat loupanou cibuli v plastových...

Diesely nikdo nechce. V britských automobilkách hrozí masivní propouštění

(Ilustrační snímek)

Pracovníci automobilového průmyslu ve Velké Británii mají důvod k obavám. Snaha o ukončení provozu dieselových vozidel...Ceny bytů rapidně vzrostly. Za cenu jednoho v Praze jich v Ústí koupíte osm

(Ilustrační snímek)

Ceny bytů v Česku za tři roky zdražily o čtvrtinu. Průměrná cena za byt o výměře 65 metrů čtverečních se vyšplhala...

Spodničkáři Jejího Veličenstva přišli o licenci. Kvůli pikanteriím v knize

Britská královna Alžběta II. na garden party v zahradách Buckinghamského paláce...

Společnost Rigby & Peller měla výsadní postavení – dodávala luxusní spodní prádlo přímo do Buckinghamského paláce. S...

Nový rekord. Norwegian Airlines zvládly nejrychlejší let přes Atlantik

Ilustrační snímek

Aerolinky Norwegian Airlines drží rekord v letu přes Atlantik v nejkratším čase uskutečněný podzvukovým komerčním...

Další z rubriky

Investovat může každý. Třeba jen stokorunu měsíčně, říká správce portfolií

Petr Zabža, šéf investičních produktů ING Bank

Češi jsou rok od roku bohatší. Dvojnásob to platí zejména po loňské ekonomické jízdě a dlouho nevídaném růstu mezd. Ke...

S&P potvrdila úvěrové ratingy České republiky, Řekové si polepšili

(Ilustrační snímek)

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s (S&P) potvrdila své hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky....

Na módě vydělám, věří investor. Z Pietro Filipi chce tygra v inovacích

Silný rok. Investor Michal Mička koupil v roce 2017 českou módní značku Pietro...

Před dvěma lety ho téměř nikdo neznal. Dnes má třicetiletý investor Michal Mička podíly v devíti firmách a šéfuje české...

Najdete na iDNES.cz