Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pilotů je přebytek. Ti nezkušení musí platit za to, že mohou létat

  1:57aktualizováno  1:57
Některé agentury zprostředkovávající práci přišly s nabídkou pro piloty, kteří zrovna nemají kde létat – nabídly jim stáž, během které si mají zaplatit odlétání stanoveného počtu hodin. Pro začínající piloty je to cesta, jak předhonit na trhu práce více zkušené kolegy. Konkurence mezi piloty je totiž výrazně vyšší než dřív.

I přes nadbytek lidí ve své profesi bojují piloti Lufthansy za zvyšování platů. | foto: AP

Například za třicet tisíc dolarů slibuje americká agentura Global Pilot Center odlétání nejméně tři sta hodin na pravidelných linkách například po Evropě či Středním východě po boku zkušenějších pilotů. Aerolinky, které služeb pilotů zdarma využívají, odmítá agentura uvést, nereagovala ani na dotazy MF DNES.

Získání pilotního průkazu a typové zkoušky na určitý typ letadla pro nalezení práce už pilotům rozhodně nestačí – záleží na počtu nalétaných hodin. "Hodně aerolinek má požadavky minimum 500 hodin. Ovšem v dnešní době nenacházejí práci ani lidi s 2 000 hodinami," říká pilot Jan Čamek.

Dva čeští největší dopravci – ČSA a Travel Service, podle svých slov takových služeb nevyužívají a pilotům za létání sami platí. "Nabíráme kvalifikované piloty vzhledem k nárůstu počtu letadel," uvedla mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková.

Práce pilota přes leteckou krizi neztratila nic na svém lesku a pro spoustu lidí je stále velkým snem. Krize však od kniplu spoustu lidí dostala na podporu. Ti, co dál létají, se často musí spokojit s nižším platem než dříve. Například v ČSA si piloti snížili mzdy o třicet procent, řada z nich dobrovolně odešla s velkým odstupným.

Cesta za knipl: 1,7 milionu

"Někteří šli k jiným dopravcům v Evropě, jiní létají například v Asii. Někteří s létáním přestali nebo ještě práci hledají," říká prezident Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar. V ČSA létá zhruba 470 pilotů, další propouštění není v budoucnu vyloučené. Aerolinky však dosud neřekly, zda se zbaví dalších strojů a tím pádem i pilotů.

Pilotní průkaz pro dopravní letadla není levnou záležitostí: pokud začínáte od nuly, licence ATPL na dopravní letadla přijde zhruba na milion korun. Dalších zhruba 700 tisíc stojí typová zkouška pro určitý typ letadla.

Platy přitom zejména pro začínající piloty nejsou příliš ohromující a pohybují se kolem padesáti až osmdesáti tisíc korun. Většina nových pilotů si tak bere půjčky nebo spoléhá na pomoc rodičů.

V Česku i přes krizi na trhu pilotů loni přibylo nejvíce v historii. Loni licenci ATPL získalo podle údajů Úřadu pro civilní letectví 103 pilotů.
Celkem má už u nás ATPL licenci 696 pilotů. Pilotů helikoptér loni přibylo šest, je jich teď celkem 29.

Rekordní počet pilotů

Do kokpitu vysněného velkého letadla se však řada z nich nedostala. "Jsem v ČSA na seznamu čekatelů, naštěstí jsem našel práci instruktora," říká jeden z nových pilotů Marek Babic. Sám je však optimistou. "Vlna zájmu o piloty je taková sinusoida, takže věřím, že do roka se situace zlepší a bude o piloty větší zájem," věří.

Rekordně vysoký počet nových pilotů za loňský rok v Česku je podle lidí z tuzemských leteckých škol z velké části způsoben tím, že kurz zahajovali ještě v době, kdy byla po pilotech velká poptávka. "Pokud kurz dělají při práci, zabere tak dva roky," vysvětluje Antonín Grmela z letecké školy Flying Academy.

Podle něj se kvůli krizi mění struktura lidí, kteří se snaží o průkaz pilota dopravního letadla. "V kurzech je více lidí, kteří si licenci dělají spíše z důvodu, že je to jejich koníček, než že by se pilotováním chtěli živit," dodal Grmela.

Autor:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz