Pilotům Sabeny hrozí soudní postih

Stávkujícím pilotům belgické letecké společnosti Sabena hrozí pokuta. Obchodní soud jim nařídil, aby s vrátili do práce, protože termín ohlášené 24hodinové stávky, která proběhla ve čtvrtek, už vypršel. Pokud budou v protestech pokračovat, hrozí jim pokuta ve výši 100 tisíc belgických franků (asi 90 tisíc korun) za narušování chodu společnosti.

"Doufáme, že je to přinutí ke změně postoje," prohlásil mluvčí Sabeny Wilfried Remans. Dodal, že obě strany jsou připraveny dál jednat. "Nepovažujeme rozhodnutí soudu za vítězství, všichni jsme ztratili."

"Tisíce cestujících se stalo rukojmími v této stávce," prohlásil prezident aerolinek Christoph Müller. "Stávka je ilegální," zdůraznil znovu. Postěžoval si, že stávka nepřináší jen finanční ztráty jeho společnosti a jejím cestujícím, ale také poškozuje jméno aerolinek. Doufá, že s pomocí úřadů se mu podaří do večera provoz obnovit.

Požaduje, aby dialog s vedením nevedli jen stávkující piloti, které označil za skupinu lidí nepodporovanou oficiálními odbory, ale také ostatní skupiny zaměstnanců, kterých má Sabena asi deset tisíc.

Letadla zůstala na zemi
Letci, jejichž protest už se dotkl několika tisíc cestujících a jen během pátku postihl více než stovku kontinentálních i zámořských letů, už poslední srpnový den oznámili, že od 6. září budou stávkovat, pokud vedení aerolinek neustoupí od plánu zrušit systém finančních podpor podle délky služby. Dožadují se také dodržení kolektivní smlouvy, která Sabeně brání propustit 1400 lidí, z toho asi 220 pilotů.

Navrhli zkrátit pracovní dobu, aby společnost ušetřila a nemusela snižovat jejich počet pro nadbytečnost. Po neúspěšném vyjednávání se do stávky zapojilo kolem sedmi set pilotů, přičemž asi sto z nich létá pro dceřinou společnost Sobelair a 300 pro Delta Air Transport.

Vedení Sabeny stávku odmítá jako nezodpovědnou. Piloti naopak nedůvěřují vedení, že je schopno účinně řešit dlouhodobé finanční problémy firmy. "Jakou důvěru může mít vedení, které s předchozím restrukturalizačním plánem Blue Sky údajně vypracovalo dlouhodobý plán, který se po pěti měsících stal pohromou?" ptá se mluvčí profesního svazu pilotů BeCA Behrouz Shahabpour.

Zrušené lety se dotkly i Prahy
Stávka pilotů Sabeny, která si vyžádala zrušení asi třetiny plánovaných linek,  narušila i spojení mezi Bruselem a Prahou. Podle vedení ruzyňského letiště se ale  žádné vážné problémy neobjevily.

"Využijeme všech možných prostředků, tedy včetně právních, k tomu, abychom tuto nezodpovědnou stávku ukončili a ochránili zájmy našich cestujících," prohlásil mluvčí Sabeny Wilfried Remans.

Asi 50,5 procenta svého národního leteckého přepravce vlastní belgický stát, zbytek drží švýcarská letecká společnost Swissair.

Zaměstnanci belgické aerolinky Sabena si čtou zprávy o stávce svých kolegů pilotů. (7. září 2001)