Pinkreton obžalovaný v USA s Koženým už není soudně stíhán

  7:49aktualizováno  7:49
Americká vláda stáhla zbývající body obžaloby proti Davidu Pinkertonovi, který byl společně s Viktorem Koženým obžalován ze snah o podplácení při privatizaci ázerbájdžánského ropného průmyslu. Kožený tvrdí, že další stíhání nebylo v zájmu bezpečnosti USA.

Ilustrační foto | foto: ČTK

Většinu bodů obžaloby vůči bývalému vysokému představiteli pojišťovny AIG Pinkertonovi a dalšímu Američanovi, investorovi Frederiku Bourkemu, soudkyně Shira Scheindlinová už před rokem prohlásila za promlčené. V platnosti tehdy ponechala jen tři obvinění z korupce zahraničních činitelů a praní špinavých peněz.

Bývalého českého občana Viktora Koženého, který měl podle žaloby vozit do Ázerbájdžánu kufry plné dolarů na úplatky, se stejně jako Bourkeho nynější verdikt přímo netýká. Skutečnost, že obvinění proti Pinkertonovi byla stažena, by ale mohla ovlivnit i jejich postavení.

Zástupce federálního prokurátora Jonathan Abernethy v návrhu na zastavení Pinkertonova soudního řízení uvedl, že jeho pokračování není v zájmu spravedlnosti.

Ázerbajdžánská akce byla řízena vládou
"Jelikož proti panu Pinkertonovi existuje obrovské množství naprosto nezvratných písemných důkazů, je jediné vysvětlení, že další stíhání nebylo v zájmu národní bezpečnosti USA a někdo intervenoval," sdělil agentuře ČTK v New Yorku.

"To, že byl takovýto mimořádně neobvyklý postup zvolen v případě, kde existuje obrovské množství důkazů, potvrzuje mé předchozí prohlášení, že celá ázerbájdžánská operace byla řízena a pod kontrolou americké vlády," uvedl.

Své stanovisko opírá o to, že se k návrhu na zastavení soudního řízení nekonalo žádné slyšení a že prokuratura neuvedla konkrétní důvod své žádosti. "Soudkyně v podstatě v takovém případě nemá jinou možnost než žádosti vyhovět," konstatoval Kožený.

Trojice Kožený, Pinkerton a Bourke byla obžalována z podplácení ve snaze dosáhnout koncem 90. let privatizace ázerbájdžánské ropné společnosti SOCAR. Žaloba se opírá o americký zákon proti korupci zahraničních činitelů, o němž ovšem Kožený tvrdí, že se na něho jako na cizince v době žalovaných skutků nevztahoval.

Autor:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...



Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

OBRAZEM: Na vlnách luxusu. Přepychové zaoceánské lodě prošly rekonstrukcí

Výletní zaoceánská loď Crystal Symphony

Zaoceánské lodě Crystal Symphony a Crystal Serenity jsou luxusnější než kdy dřív. Několika milionová rekonstrukce...

Tesla by mohla i zahnat žízeň. Musk zažádal o ochrannou známku Teslaquila

Americký miliardář Elon Musk

Americký výrobce elektrických aut Tesla požádal americký úřad pro patenty a ochranné známky o zaregistrování ochranné...

Michelinské hvězdy zvedají obrat, ale i tlak na restauratéry a kuchaře

Zleva současní držitelé michelinské hvězdy: Radek Kašpárek, Roman Paulus a...

Michelinská hvězda je pro kuchaře nebo restauratéra něco jako Oscar pro herce. Ale není to jen pocta. Ocenění „nakopne“...



Najdete na iDNES.cz