Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pitr ovládl klíčový podnik, stát mu musí prodat podíl

  1:00aktualizováno  1:00
Stát přišel o možnost získat majoritu v jedné z největších potravinářských firem u nás, společnosti Setuza. Známá továrna na oleje, mýdla, zubní pasty a prací prášky teď bude téměř celá patřit firmě Český olej. Ta získá 38,3 procenta akcií Setuzy od státu.
Převod akcií je důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce 1,7 miliardy, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře. Ilustrační foto

Převod akcií je důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce 1,7 miliardy, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"K vypořádání obchodu dojde příští týden," potvrdil MF DNES podnikatel Tomáš Pitr, který Český olej zastupuje.

To je překvapivé rozuzlení napjatých vztahů mezi Pitrem a premiérem Jiřím Paroubkem. Pitr figuruje jako svědek v korupčním skandálu kolem privatizace Unipetrolu a podle Paroubka rozkládá ústavní pořádek země.

Převod akcií je důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce 1,7 miliardy, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře.

Cena za podíl státu, respektive Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který akcie drží, zveřejněna nebyla. Podle informací MF DNES jde o zhruba 140 milionů korun.

Státu ještě zbývá v České konsolidační agentuře pohledávka v účetní ceně 1,7 miliardy korun. Auditorská firma KPMG ji ale ocenila jen na zhruba 450 milionů korun.

Problém pohledávky však spočívá v tom, že Setuza ji dříve neuznávala. Započetla si proti ní takzvanou Nemethovu pohledávku vůči státu, jež má kořeny ještě v dobách existence IPB. Setuze postavila obě pohledávky proti sobě a tvrdila, že už státu nic nedluží.

Setuza loni v dubnu po jednáních s konsolidační agenturou, PGRLF a ministerstvy přistoupila na řešení, že na zápočtu nebude trvat a svůj dluh vůči státní konsolidační agentuře uzná. Podmínkou ale bylo, že pohledávku za cenu určenou auditorem koupí PGRLF a Český olej mu na valné hromadě Setuzy umožní její kapitalizaci.

Výsledkem by bylo, že podíl PGRLF by stoupl na zhruba 60 procent, Český olej by měl jen 34 procent a drobným akcionářům by zbylo jen šest procent. Pro Český olej spočívala výhoda v tom, že v rámci této transakce by došlo k celkovému oddlužení firmy. PGRLF by poté svůj podíl v "čisté" Setuze, pravděpodobně i spolu s Českým olejem, prodal.

"Setuza by se dala prodat až za 3 miliardy korun, takže výtěžnost pro stát by byla přes jeden a půl miliardy korun," soudí ředitel Setuzy František Janů.

Rok a půl průtahů
Ve smlouvě, kterou podepsal loni na jaře za PGRLF bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas, přitom bylo, že pokud k převodu pohledávky od agentury nedojde celkově do roka a půl, Český olej uplatní své předkupní právo na podíl PGRLF.

"Termín vypršel právě v minulých dnech, a protože ministerstvo financí řeklo, že pohledávka se nepřevede, tak jsme uplatnili nárok na akcie," uvedl Pitr.

Faktickým důvodem, proč jednání se státem zkrachovala, jsou v tom, že ministerstvo zemědělství, které zastupuje PGRLF, nesouhlasilo s podmínkami převodu pohledávky za Setuzou, které kladl ministr financí.

Ten chtěl mimo jiné zavázat PGRLF, aby se získanou pohledávkou nemohl jakkoliv nakládat bez souhlasu vlády.

"Šlo nám hlavně o to, aby pohledávka nakonec neskončila v rukou spekulantů včetně Českého oleje," uvedl mluvčí ministra financí Marek Zeman.

Na to však nechtělo ministerstvo zemědělství přistoupit s tím, že by se tím zablokovala možnost PGRLF vSetuze jednat.

Výsledek celé akce, která se připravovala rok a půl, tedy je, že Český olej z Pitrovy podnikatelské skupiny bude mít po vypořádání obchodu počátkem příštího týdne celkem 88,22 procenta akcií Setuzy.

"Pokud se nám podaří zvýšit na 90 procent, přistoupíme rovnou k vytěsnění minoritních akcionářů. Poté budeme hledat strategického investora," sdělil Pitr.

O budoucnosti pohledávky chce se státem ještě jednat.

Setuza je klíčovým zpracovatelem řepky a výrobcem řepkového metylesteru, který se bude od roku 2007 povinně přidávat do nafty.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Další z rubriky

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

Řidič autobusu jako akční hrdina, dopravní podniky lákají nové zaměstnance

Ilustrační snímek

Dopravní podniky osmi českých měst spustily tento týden reklamní kampaň, kterou lákají nové zaměstnance na místa...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...Najdete na iDNES.cz