Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pitr ovládl klíčový podnik, stát mu musí prodat podíl

  1:00aktualizováno  1:00
Stát přišel o možnost získat majoritu v jedné z největších potravinářských firem u nás, společnosti Setuza. Známá továrna na oleje, mýdla, zubní pasty a prací prášky teď bude téměř celá patřit firmě Český olej. Ta získá 38,3 procenta akcií Setuzy od státu.
Převod akcií je důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce 1,7 miliardy, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře. Ilustrační foto

Převod akcií je důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce 1,7 miliardy, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"K vypořádání obchodu dojde příští týden," potvrdil MF DNES podnikatel Tomáš Pitr, který Český olej zastupuje.

To je překvapivé rozuzlení napjatých vztahů mezi Pitrem a premiérem Jiřím Paroubkem. Pitr figuruje jako svědek v korupčním skandálu kolem privatizace Unipetrolu a podle Paroubka rozkládá ústavní pořádek země.

Převod akcií je důsledkem toho, že zkrachovala jednání o částce 1,7 miliardy, kterou Setuza dlužila státní konsolidační agentuře.

Cena za podíl státu, respektive Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF), který akcie drží, zveřejněna nebyla. Podle informací MF DNES jde o zhruba 140 milionů korun.

Státu ještě zbývá v České konsolidační agentuře pohledávka v účetní ceně 1,7 miliardy korun. Auditorská firma KPMG ji ale ocenila jen na zhruba 450 milionů korun.

Problém pohledávky však spočívá v tom, že Setuza ji dříve neuznávala. Započetla si proti ní takzvanou Nemethovu pohledávku vůči státu, jež má kořeny ještě v dobách existence IPB. Setuze postavila obě pohledávky proti sobě a tvrdila, že už státu nic nedluží.

Setuza loni v dubnu po jednáních s konsolidační agenturou, PGRLF a ministerstvy přistoupila na řešení, že na zápočtu nebude trvat a svůj dluh vůči státní konsolidační agentuře uzná. Podmínkou ale bylo, že pohledávku za cenu určenou auditorem koupí PGRLF a Český olej mu na valné hromadě Setuzy umožní její kapitalizaci.

Výsledkem by bylo, že podíl PGRLF by stoupl na zhruba 60 procent, Český olej by měl jen 34 procent a drobným akcionářům by zbylo jen šest procent. Pro Český olej spočívala výhoda v tom, že v rámci této transakce by došlo k celkovému oddlužení firmy. PGRLF by poté svůj podíl v "čisté" Setuze, pravděpodobně i spolu s Českým olejem, prodal.

"Setuza by se dala prodat až za 3 miliardy korun, takže výtěžnost pro stát by byla přes jeden a půl miliardy korun," soudí ředitel Setuzy František Janů.

Rok a půl průtahů
Ve smlouvě, kterou podepsal loni na jaře za PGRLF bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas, přitom bylo, že pokud k převodu pohledávky od agentury nedojde celkově do roka a půl, Český olej uplatní své předkupní právo na podíl PGRLF.

"Termín vypršel právě v minulých dnech, a protože ministerstvo financí řeklo, že pohledávka se nepřevede, tak jsme uplatnili nárok na akcie," uvedl Pitr.

Faktickým důvodem, proč jednání se státem zkrachovala, jsou v tom, že ministerstvo zemědělství, které zastupuje PGRLF, nesouhlasilo s podmínkami převodu pohledávky za Setuzou, které kladl ministr financí.

Ten chtěl mimo jiné zavázat PGRLF, aby se získanou pohledávkou nemohl jakkoliv nakládat bez souhlasu vlády.

"Šlo nám hlavně o to, aby pohledávka nakonec neskončila v rukou spekulantů včetně Českého oleje," uvedl mluvčí ministra financí Marek Zeman.

Na to však nechtělo ministerstvo zemědělství přistoupit s tím, že by se tím zablokovala možnost PGRLF vSetuze jednat.

Výsledek celé akce, která se připravovala rok a půl, tedy je, že Český olej z Pitrovy podnikatelské skupiny bude mít po vypořádání obchodu počátkem příštího týdne celkem 88,22 procenta akcií Setuzy.

"Pokud se nám podaří zvýšit na 90 procent, přistoupíme rovnou k vytěsnění minoritních akcionářů. Poté budeme hledat strategického investora," sdělil Pitr.

O budoucnosti pohledávky chce se státem ještě jednat.

Setuza je klíčovým zpracovatelem řepky a výrobcem řepkového metylesteru, který se bude od roku 2007 povinně přidávat do nafty.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Najdete na iDNES.cz