Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivaři objevují nealko

  1:00aktualizováno  1:00
Kdo se odvážil dát si k obědu malé pivo a pak sedl za volant, sáhne teď raději po limonádě. Přísnější tresty za nadýchaná promile alkoholu v krvi tak ukazují pivovarům novou cestu k výdělku: výrobu nealkoholického piva.
Nealkoholická piva nebyla dlouho příliš populární kvůli nízké kvalitě.

Nealkoholická piva nebyla dlouho příliš populární kvůli nízké kvalitě. | foto: Václav PancerMF DNES

Na začátek července, kdy začaly přísnější tresty platit, načasoval zahájení produkce nealkoholického piva humpolecký Bernard. Stal se tak už patnáctým výrobcem.

"Rádi bychom vyráběli až desítky tisíc hektolitrů ročně," říká spolumajitel pivovaru Stanislav Bernard. Nejprodávanější značky nealko piva, Radegastu Birell, se přitom loni vyrobilo přes sto padesát tisíc hektolitrů.

Dopad nového zákona na prodej čeká i šéf Svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. "Dosud jeho spotřeba rostla o čtvrtinu ročně, jakmile se projeví nový zákon, může to být až o polovinu," říká.

Zatímco pivovary na přesné výsledky zatím čekají, restaurace už zvýšenou poptávku po nealkoholickém pivu zaznamenaly. "Dříve jsme zásoby v chladicím boxu (několik desítek piv) prodali za tři dny, teď nám na to někdy stačí i jediný den," říká servírka z Kavárny U Přívozu ve Spytihněvsi na Zlínsku.

Pivovary spoléhají na to, že spotřeba nealkoholického piva bude stoupat i díky měnícímu se životnímu stylu Čechů a odklonu od alkoholu. "V Německu a Rakousku je podíl nealko piv na trhu přes pět procent. U nás je to zatím pouze něco málo přes procento," říká.

Podle Veselého by mohlo mít nealko pivo takové zastoupení v Česku během dvou let. "Zároveň ale poklesne spotřeba ostatních piv," upozorňuje Veselý.

Nealkoholická piva nebyla dlouho příliš populární kvůli nízké kvalitě. "Dříve se dalo pít, jenom když bylo silně podchlazené," vzpomíná Veselý.

Vůbec poprvé mohli Češi ochutnat nealko pivo v polovině 70. let. Jeho otcem byl současný sládek Budějovického Budvaru Josef Tolar. Dostalo název Pito, což byla zkratka vzniklá z první a poslední slabiky slov pivo a auto.

Pod značkou Pito jsou v současné době na trhu dvě piva: z pivovarů Pardubice a Samson. Ostatní značky většinou obsahují slova Free nebo Nealko. Vlastní značku má Radegast, který licenci na výrobu piva Birell přivezl na začátku 90. let ze švýcarského, dnes už neexistujícího pivovaru Hürlima.

Jejich vyšší kvalitu dokázal i loňský test MF DNES, v kterém většina piv získala hodnocení nadprůměrné nebo dobré. Vůbec nejlepší byl Radegast Birell, v těsném závěsu za ním skončily Staropramen a Primátor.

Aby mohlo být pivo klasifikováno jako nealkoholické, musí podle české normy obsahovat maximálně půl procenta alkoholu. To je množství, které tělo velmi rychle odbourá a nerozpoznají ho ani přesné měřicí přístroje.

Nealko pivo se vyrábí několika způsoby. Nejdražší je dodatečné odbourání alkoholu z hotového piva. V Česku se však nejčastěji používají metody včasného zastavení kvašení nebo nahrazení běžných kvasinek speciálním druhem, které neprodukují tolik alkoholu.

"Výroba nealkoholického piva je určitě náročnější," řekl sládek uherskobrodského pivovaru Janáček Jaroslav Horehleď. Na nealkoholickém pivu si lze v mnoha restauracích už pochutnat nejen z lahve.

"Čepovaný Birell nabízí přes dvě stovky restaurací. Vůbec nejvíc je jich u hlavních silničních tahů," říká Vladimír Jurina z Plzeňského Prazdroje, do jehož skupiny Radegast Birell patří. Sudové nealko však nabízejí i některé další pivovary.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Obří létající „velryba“ od Airbusu má za sebou první zkušební let

Nový airbus Beluga XL poprvé vzlétl z letiště v Toulouse

Vysokokapacitní nákladní letoun Airbus Beluga XL ve čtvrtek poprvé vzlétl. Obrovský stroj, který svým vzhledem nápadně...

Další z rubriky

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Firmy dopřávají lidem kvalitnější pracovní pomůcky, hlídají ale plýtvání

Ilustrační snímek

Nízká nezaměstnanost nahrává firmám vyrábějícím pracovní oblečení, boty a ochranné pomůcky. Zhruba šestimiliardový trh...

Vietnamci si budou muset počkat. Vláda přiškrtila víza pro podnikání

Ilustrační snímek

Vláda ČR ve čtvrtek rozhodla o dočasném pozastavení příjmu žádostí o dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání a žádostí...

Najdete na iDNES.cz