Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivních chutí přibývá, síť minipivovarů houstne

  9:21aktualizováno  9:21
V Praze se začíná vyrábět nové pivo. Budou jej vařit v domě s tradiční restaurací U Medvídků. O speciální piva mají lidé zájem, další minipivovar vzniká na Bulovce. S produkcí přidává i pražský gigant Staropramen, pod který patří i Braník.

Jednoznačnou pražskou jedničkou ve výrobě piva je společnost Pivovary Staropramen, která loni vyrobila přes dva miliony devět set tisíc hektolitrů tradičního českého nápoje. Praha patří spolu s Plzní a Českými Budějovicemi mezi tři největší výrobce piva v republice. Ukazují to aktuální statistiky Českého svazu pivovarů a sladoven za rok 2004.

Stoupá zájem o speciály

Co do objemu nemohou minipivovary velkovýrobcům konkurovat. Minimálně jedinečností nabídky se jim však hravě vyrovnají. Přesvědčivým důkazem je například Pivovar U Fleků, který v metropoli vaří pivo od roku 1499. Množství vyrobeného nápoje zde přitom stoupá -jestliže v roce 2003 to bylo 2120 hektolitrů, loni už zde uvařili 2380 hektolitrů. Na stoly tak loni hostům dosedlo téměř půl milionu půllitrů flekovského piva.

"V loňském roce bylo na našem trhu 362 značek českého piva. Obecně se dá říct, že se objevuje čím dál víc pokusů představovat různé speciály," uvedl předseda svazu Jan Veselý. To je ostatně i pražský trend. Lidé tak v metropoli chodí do restaurací s vlastní výrobou piva, kde narážejí na netradiční chutě s ovocnou příměsí nebo na silnější nefiltrované třináctky.

Vypít kozla nebo medvěda

Lidé chodí v centru Prahy k Flekům, do Novoměstského pivovaru ve Vodičkově ulici či do Pivovarského domu v Ječné, který má asi nejširší výběr. V nabídce je klasický český ležák, pšeničné pivo, ochucená piva třešní či kávou i pivní sekt. V roce 2003 zde vyrobili 597 hektolitrů piva, loni už 696 hektolitrů.

Tím však nabídka metropole nekončí, zájemci míří i do průhonického hostinského pivovaru U Bezoušků či do strahovského pivovaru. Tento týden se na Perštýně slavnostně otvírá minipivovar U Medvídků, na své zprovoznění čeká minipivovar na Bulovce. Už nyní není tajemstvím, že pivo od Medvídků bude typově podobné tomu strahovskému.

Jedním z minipivovarů, který je z Prahy lehce dostupný, je Pivovarský dvůr v obci Chýně, třináct kilometrů jihozápadně od metropole. „Můžete nejen ochutnat pivo, ale osobně zhlédnout i mistrovskou práci sládků, kteří je přímo před hosty vaří,“ láká majitel na internetových stránkách minipivovaru, který zde funguje od roku 1992.

V nabídce mají výčepní světlé kvasnicové pivo, granátový Dvorní ležák i světlou a tmavou čtrnáctku. Ceny se neliší, třetinka stojí třicet korun, půllitr o devět víc. Vyšší cena je ve všech podnicích tohoto typu daní za to, že se pivo vyrábí v malém množství.

Náplastí však může být jeho unikátnost - nikde jinde si na něm člověk nepochutná. Pokud má člověk zájem vyrazit za pivem na výlet, může zamířit na kozla do Velkých Popovic v Praze-východ nebo do minipivovaru v Berouně. Tento rodinný podnik zde vyrábí Berounského medvěda jedenáctku a tmavou třináctku pod názvem Berounský klepáček.

Obsluha může pivo zkazit

Do tří desítek zemí světa putují dodávky piva ze Smíchova. Ten přitom nyní prochází výraznou modernizací, kterou už má za sebou například Plzeňský Prazdroj. Úpravy, které změní tradiční výrobu, si vyžádají přes tři sta milionů korun.

Kvasné kádě a ležácké tanky, neboli nádrže na dokvašování, nahradí takzvané cylindricko-kónické tanky. "Pivo se bude i nadále vyrábět podle stejné receptury, zachováno zůstane i dvoufázové kvašení," uvedl výrobní a technický ředitel František Šámal. Chuť i říz podle něho samozřejmě zůstanou stejné. Lidé to budou moci posoudit už koncem letošního roku.

Ani obchodní sládek Libor Vávra však nedá dopustit na staré přísloví: Sládek pivo vaří, hostinský je dělá. Když jde člověk do hospody na pivo, vždycky by se měl podívat, jestli je alespoň u výčepu čisto a jak se obsluha za pípou k pivu chová.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Za minci z dob císaře Františka Josefa I. dal zájemce 13,2 milionu korun

Banskoštiavnický zlatník byl na aukci vydražen za 13,2 milionů korun.

V Praze proběhla aukce unikátní sbírky vzácných mincí a medailí ze zlata či stříbra s vyobrazením císaře Františka...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. I nadále porostou

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Obchod nutil lidi zaplatit neobjednané sběratelské mince, zaplatí pokutu

„Pozlaceno to být může, nicméně pozlacení je tak tenká vrstva zlata, váha zlata...

Česká obchodní inspekce poprvé potrestala Český mincovní obchod, který minimálně od roku 2012 zasílal spotřebitelům...

Najdete na iDNES.cz