Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivo je fotogenické, dokazuje Tono Stano

  8:59aktualizováno  8:59
Tono Stano dlouhou dobu snil o tom, že využije zlatavé hry světla procházejícího chmelovým mokem. "Všiml jsem si, že pivo má v průhledu spoustu odstínů žluté. A toho jsem chtěl využít," říká. A tak vznikla kolekce pro plzeňský pivovar, která je k vidění v Západočeském muzeu.

"Dokázal jsem si představit, že postavím-li k sobě třeba třicet tisíc půllitrů, vznikne úžasná plocha, abstraktní žlutý obraz," vypráví fotograf nadšeně.  "Hledali jsme někoho, kdo by přinesl nějaký nový, jiný pohled na pivo. Tona Stana znám deset let, vím jak fotí, a tak jsme ho oslovili," říká generální ředitel pivovaru Vladimír Jurina.

Fotograf tedy nechal vyrobit akvárium o velikosti dva krát tři metry, silné sedm centimetrů. "Potřeboval jsem, aby pivo vytvářelo světlo podobné slunci, a přitom to byla zeď. Protože to všechno pivo je. Může být sluncem, i velikou překážkou," vysvětluje Tono Stano.

Fotografování romanticko-pivních snímků mohlo začít. Pracovat se muselo rychle, protože pivu opadávala pěna. Podle původní myšlenky měl být navozen v divákovi dojem postupného ubývání piva a přibývající aktivity modelů.

Tým si dovolil jen jednu jedinou pauzu na odpočinek. "Všichni od akvária odešli a právě v té chvíli akvárium explodovalo a tři sta litrů vyteklo na zem. Vzduchem letěly šestikilové šípy skla a po podlaze se valilo pivo, z ateliéru ven, na Žižkov," popisuje fotograf dramatickou příhodu.

Pak se zamyslí a se smíchem dodá: "Já jsem vlastně celou dobu vůbec nepřemýšlel nad tím, co uděláme s tím množstvím piva, až dofotíme. Pivo to vyřešilo za nás. Šlo si, kam chtělo. Do žižkovského údolí, k myším a žížalám."

Snímky byly naštěstí hotové, a tak je Tono Stano mohl předat řediteli plzeňského pivovaru. Pohled na pivo na nich je opravdu netradiční. Vladimíra Jurinu při prvním pohledu napadlo jediné: jak lidé snímky přijmou.

"Máme spoustu fotek piva komerčního charakteru, ale tohle bylo opravdu úplně jiné. Ale už první výstava, která byla v Praze, ukázala, že se tenhle pohled lidem líbí," říká ředitel dnes, s odstupem několika měsíců.

Fotografie Tona Stana se líbily i všem, kteří přišli na čtvrteční vernisáž. Hosté se mezi nimi procházeli povětšinou se sklenicí plzeňského v ruce a mysleli - na co jiného než na pivo.

Výstava fotografií Tona Stana ve druhém patře Západočeského muzea je veřejnosti přístupna zcela zdarma a potrvá do 20. června.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Najdete na iDNES.cz