Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivo je fotogenické, dokazuje Tono Stano

  8:59aktualizováno  8:59
Tono Stano dlouhou dobu snil o tom, že využije zlatavé hry světla procházejícího chmelovým mokem. "Všiml jsem si, že pivo má v průhledu spoustu odstínů žluté. A toho jsem chtěl využít," říká. A tak vznikla kolekce pro plzeňský pivovar, která je k vidění v Západočeském muzeu.

"Dokázal jsem si představit, že postavím-li k sobě třeba třicet tisíc půllitrů, vznikne úžasná plocha, abstraktní žlutý obraz," vypráví fotograf nadšeně.  "Hledali jsme někoho, kdo by přinesl nějaký nový, jiný pohled na pivo. Tona Stana znám deset let, vím jak fotí, a tak jsme ho oslovili," říká generální ředitel pivovaru Vladimír Jurina.

Fotograf tedy nechal vyrobit akvárium o velikosti dva krát tři metry, silné sedm centimetrů. "Potřeboval jsem, aby pivo vytvářelo světlo podobné slunci, a přitom to byla zeď. Protože to všechno pivo je. Může být sluncem, i velikou překážkou," vysvětluje Tono Stano.

Fotografování romanticko-pivních snímků mohlo začít. Pracovat se muselo rychle, protože pivu opadávala pěna. Podle původní myšlenky měl být navozen v divákovi dojem postupného ubývání piva a přibývající aktivity modelů.

Tým si dovolil jen jednu jedinou pauzu na odpočinek. "Všichni od akvária odešli a právě v té chvíli akvárium explodovalo a tři sta litrů vyteklo na zem. Vzduchem letěly šestikilové šípy skla a po podlaze se valilo pivo, z ateliéru ven, na Žižkov," popisuje fotograf dramatickou příhodu.

Pak se zamyslí a se smíchem dodá: "Já jsem vlastně celou dobu vůbec nepřemýšlel nad tím, co uděláme s tím množstvím piva, až dofotíme. Pivo to vyřešilo za nás. Šlo si, kam chtělo. Do žižkovského údolí, k myším a žížalám."

Snímky byly naštěstí hotové, a tak je Tono Stano mohl předat řediteli plzeňského pivovaru. Pohled na pivo na nich je opravdu netradiční. Vladimíra Jurinu při prvním pohledu napadlo jediné: jak lidé snímky přijmou.

"Máme spoustu fotek piva komerčního charakteru, ale tohle bylo opravdu úplně jiné. Ale už první výstava, která byla v Praze, ukázala, že se tenhle pohled lidem líbí," říká ředitel dnes, s odstupem několika měsíců.

Fotografie Tona Stana se líbily i všem, kteří přišli na čtvrteční vernisáž. Hosté se mezi nimi procházeli povětšinou se sklenicí plzeňského v ruce a mysleli - na co jiného než na pivo.

Výstava fotografií Tona Stana ve druhém patře Západočeského muzea je veřejnosti přístupna zcela zdarma a potrvá do 20. června.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Ceny pražských bytů se od roku 1998 ztrojnásobily. Rostou i nadále

(Ilustrační snímek)

Ani krize nezastavila cenový růst českých bytů, které v některých oblastech oproti roku 2005 podražily o více než 76...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Najdete na iDNES.cz