Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivo slaví úspěchy v zahraničí, výroba láme rekordy

  17:08aktualizováno  17:08
České pivo je stále úspěšnější na zahraničních trzích a v letošním roce export podle odhadů vzroste na rekordní úroveň tři miliony hektolitrů proti loňským 2,64 milionu hektolitrů. Domácí produkce piva by se díky tomu měla zvýšit zhruba na 19 milionů hektolitrů.
Pivo, hospoda, restaurace

Pivo, hospoda, restaurace | foto: Michal ŠulaMF DNES

Byl by to nejvyšší objem od roku 1990. Uvedli to dnes zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven.

Za prvních šest měsíců roku se vývoz zvýšil o 21 procent na 1,46 milionu hektolitrů a stále sílí jeho podíl na celkové výrobě. Současných přibližně 16 procent je dvojnásobek proti světovému průměru.

"Jsme mezi deseti největšími exportéry na světě, první příčku drží Mexiko," uvedl výkonný ředitel svazu Jan Veselý. Největší odbyt mají české pivovary v Německu, kam míří zhruba 39 procent vývozu, následuje Slovensko, Británie, Spojené státy, Švédsko, Rusko a Maďarsko.

Za pololetí celková domácí výroba stoupla o 3,5 procenta na 9,15 milionu hektolitrů při méně než procentním růstu výstavu pro domácí trh.

Na export se podle svazu poslední dobou velmi razantně vrhly i malé pivovary, z nichž některé prodávají do zahraničí až 80 procent měsíční výroby, což jim pomáhá k rychlejšímu růstu produkce.

Podíl velkých společností na exportu klesá. Největším vývozcem ale stále zůstává s 23procentním podílem Plzeňský Prazdroj, následují s 19 procenty Pivovary Staropramen, o procento menší podíl má Budějovický Budvar. Ve stejném pořadí drží tyto tři firmy i první příčky v podílu na výrobě, Prazdroj ale výrazněji dominuje se 44 procenty.

Na export jdou téměř z 80 procent ležáky. Dodávky zlatavého moku do zahraničí jsou ze dvou třetin baleny v lahvích, jen něco málo přes pětinu tvoří sudy, protože dostat se v cizině do restaurací je podle Veselého obtížné. Podíl plechovek klesá, v pololetí činil 6,4 procenta, naopak podíl cisteren stoupl na 5,4 procenta.

Češi naopak pijí hlavně výčepní piva, ležáky tvoří na spotřebě asi 28 procent. Výrazně roste produkce nealkoholických piv, jejichž podíl překročil v pololetí jedno procento. Rozdílná je proti exportu i situace v obalech, kde na domácím trhu dominují s více než polovičním podílem sudy, lahve představují asi 44 procent. Podle Veselého je Česko jediná země v Evropě, z těch tradičních se stabilním pivním trhem, kde roste podíl piva vypitého v restauracích, významný vliv ale na tom mají i turisté.

Autor:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Češi si oblíbili platby mobilem. Zaplatili už zboží za stamiliony

Ilustrační snímek

Je to necelý půlrok, co první tři české banky umožnily placení mobilem prostřednictvím Google Pay. A jak zjistila MF...

Prazdroj se pochlubil rekordními prodeji, dařilo se mu hlavně v zahraničí

(Ilustrační snímek)

V Česku i cizině prodal Plzeňský Prazdroj rekordních více než jedenáct milionů hektolitrů piva. To je meziročně téměř o...

Senát vrátil poslancům návrh na průlom bankovního tajemství

(Ilustrační snímek)

Senát zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební společnosti musely poskytovat...

Najdete na iDNES.cz