Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivo v Moskvě? Češi slaví úspěch

  8:56aktualizováno  8:56
Německé pivo Warsteiner za sedmdesát rublů, český zlatopramen za šedesát a místní efes za padesát rublů. Návštěvníci ruských hospod a restaurací si mohou také pochutnat na řadě zahraničních piv, stále populárnější jsou však ta česká.
pivo

pivo - pivo - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V poslední době i ústecká značka Zlatopramen 11°.

Nápojářská skupina Drinks Union posiluje svou obchodní pozici v Rusku, a protože na východním trhu je podle ředitele podniku Milana Hagana pro české pivo ještě místo, vaří tam zlatopramen v licenci pivovar Efes. Roční produkce v jeho moskevském závodě má přesahovat 100 tisíc hektolitrů.

A české, potažmo severočeské pivo je v Moskvě vidět. Na Tverského bulváru a před ruským parlamentem Dumou jsou desítky bilboardů se známou siluetou Hradčan a nápisem Krušovice, na plakátech je prezentováno licenčně vyráběné pivo Kozel.

Zlatopramen je pak nabízen přímo v centru Moskvy u Kremlu a před Dumou, v Rusy a turisty oblíbených otevřených restauracích, v nichž je jen bar a několik stolů, které kryjí slunečníky, teď - v začínající tuhé ruské zimě - i teplomety.

"Dávám si efes, je levnější, ale vaše pivo jsem také ochutnal, je moc dobré," říká asi pětadvacetiletý Moskvan Sergej Petrovič, který sedí v baru, na slunečnících je nápis Efes, na Rudé náměstí i s mauzoleem lze z baru dohlédnout. V přepočtu na koruny tu vyjde zlatopramen na 48 Kč.

Barman Vasil také říká, že se ústecké pivo prodává dobře. „Lidé hlavně ochutnávají, pak si dají ruské. A jaké je nejoblíbenější pivo v Moskvě? No dost se tu pije podle mne naše ruské - pivo Bočka,“ míní.

"Vstoupit na ruský trh nás přiměla jeho velikost, dynamika růstu a všeobecná oblíbenost českého piva," říká Hagan. "Ruský pivní trh je objemem 76 milionů hektolitrů pátým největším na světě. Pro české vývozce je ovšem špatně dostupný, protože je chráněn vysokými celními sazbami," říká šéf.

S prodejem licenčního piva je ale ústecký podnik spokojen. Podle vyjádření technologa Drinks Unionu Jindřicha Chejna se postupně zvyšuje jeho prodej. Daří se také splňovat základní podmínku pro udělení výrobní licence - aby se kvalita ruského piva od Zlatopramenu z Krásného Března nelišila.

"České i ruské pivo musí mít stejné chuťové vlastnosti. Pivovar Efes proto používá stejné suroviny a technologický postup jako pivovar v Krásném Březně, a moskevský sládek navíc posílá do Ústí z každé várky vzorky stočeného piva," říkají ústečtí pivovarníci.

Drinks Union není jediným českým pivovarem, který vyrábí v Rusku licenční pivo. Stejný postup praktikuje i Plzeňský Prazdroj nebo Pivovary Staropramen.
Drinks Union je pátým největším výrobcem piva v Česku s více než pětiprocentním podílem na trhu.

Pod svou hlavičkou sdružuje pivovary v Krásném a Velkém Březně, v Lounech a Kutné Hoře. Loni zvýšil výstav o pět procent na 936 tisíc hektolitrů. Tržby společnosti se meziročně zvýšily o osm procent a překročily 1,1 miliardy korun.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz