Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pivo zdraží jen v hospodách, supermarkety růst cen nedovolí

  4:10aktualizováno  4:10
Ubude piv z malých pivovarů, hospody se vyprázdní a méně mladých kuřáků si pravidelně koupí svoji krabičku cigaret. I tak může vypadat Česko v příštím roce, pokud projdou všechny plány na změny daní od ministra financí Eduarda Janoty.
Pivo kvůli úsporám podraží. Malé pivovary mají strach.

Pivo kvůli úsporám podraží. Malé pivovary mají strach. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Pokud Janota s vládním návrhem uspěje u poslanců, za obvyklých pět piv a krabičku startek budou štamgasti v hospodě i v supermarketu platit od Nového roku celkem pětikorunu navíc.

Malí pivovarníci jsou však přesvědčeni, že vyšší daň ponesou výrobci. Podle ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého na tom budou nejhůř ti, kteří mají byznys postavený na lahvovém pivu. Řetězce u "lahváčů" totiž drží cenu nízko a marže výrobce je výrazně nižší než u sudového piva do hospod. Obchodníci podle něj nebudou chtít zdražit ani po zvýšení daně, a státu tak zaplatí pivovarníci ze svého výdělku.

"Když se odečtou všechny daně, dostává výrobce průměrně z jednoho piva prodaného v řetězcích čtyři koruny. Nyní se tato částka ještě sníží o zvýšenou daň," stěžuje si Veselý. Malé pivovary to podle něj může zlikvidovat.

Na zdražení cigaret zase prodělají tabákové koncerny. Tabákový gigant Philip Morris má za to, že zvýšení daní hlavně zvýší nelegální obchod s cigaretami a stát z toho nic mít nebude. Výrobce musí s propadem prodejů počítat. I když si jej trochu vynahradí koncem roku, kdy si lidé budou dělat zásoby.

Eva Králíková z Referenčního centra léčby závislosti na tabáku odhaduje, že by se díky vyšší dani mohlo ročně vykouřit až o 480 milionů cigaret méně.

"Zvýšení daně na cigarety je absolutně úžasná věc. Je to totiž to nejúčinnější, co v boji proti kouření funguje, a to hlavně u mladistvých," pochvaluje si lékařka.

Podobné obavy jako pivovarníci mají také provozovatelé benzinových čerpacích stanic a dopravci. Zdražíme, hrozí.

Pumpaři se zlobí

Pumpaři tvrdí, že kvůli zdražení způsobenému vyšší spotřební daní mohou v pohraničí začít krachovat, protože přijdou o německou klientelu. Ve skutečnosti jim konkurenční boj skokové zdražení nedovolí.

"V Česku je obrovská konkurence, takže se nikdo skokově neodváží ceny o korunu na litr zvýšit. Bude se čekat na největší hráče. Až cenu zvednou, zareagují na to ostatní. Ale nakonec to bude méně než o korunu," odhaduje Tomáš Mikšovský, šéfredaktor magazínu Petrol.

Podle teoretických propočtů by však cena pohonných hmot měla vzrůst téměř o 1,5 Kč, protože vedle spotřební daně ovlivní ceny na pumpách i vyšší DPH.

Stejně jako u pump, pravděpodobně i u bytů zůstanou dopady vyšší daně pouze na papíře. Třeba zhruba třicetitisícový nárůst daně u třímilionového nového bytu na sebe raději vezme developer, který dnes složitě láká každého zákazníka.

"V současné době se trh potýká s dramatickým snížením prodejů. Zvýšení daně by zřejmě vliv nemělo," míní Ondřej Novotný z poradenské společnosti King Sturge. "Developeři by období před zavedením vyšší daně zřejmě využili k novým kampaním, kdy by své nemovitosti nabízeli ještě za ‚staré ceny‘," doplnil.

Na starých cenách zůstanou zřejmě i restaurace. Zvláště řetězce rychlého občerstvení pak mají často "baťovské" ceny s devítkou na konci, které jim neumožní s nimi hýbat.
Nejčtenější

Sázka na menu dle vaší chuti dělá obsluze v McDonald’s z práce peklo

V blízké budoucnosti si budou moci zákazníci objednávat své občerstvení vedle...

Za veselým zákazníkem nemusí automaticky stát i šťastný zaměstnanec. Alespoň ne v McDonald’s, kde s technologickými...

Letuška přinutila ženu, aby dala psa do prostoru nad hlavou. Let nepřežil

Francouzský buldoček (ilustrační snímek)

Americký dopravce United Airlines řeší další problém. Jedna z jeho letušek přinutila cestující, aby uložila svého psa...KOMENTÁŘ: Bohatneme, protože jiní si na euru vylámali zuby

Vypadá to, že další kapitola řecké krize je u konce. Lídři eurozóny se dohodli...

Nezaměstnanost se v Česku drží na rekordně nízkém čísle, platy rostou. Paradoxně za to můžeme děkovat i jižním státům,...

Česká ekonomika se přehřívá. Rosteme nad potenciál, říká Rusnok

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok hostem pořadu Rozstřel. (11. dubna...

Česká ekonomika roste poměrně robustně na svoje možnosti a je nad takzvaným potenciálem. Do jisté míry se přehřívá,...

Obchodní řetězce ztrácejí zaměstnance, nouzi o lidi nemá pouze Lidl

(Ilustrační snímek)

Počet zaměstnanců zahraničních obchodních řetězců v Česku až na výjimky stagnuje či klesá. Přispívá k tomu především...

Další z rubriky

Restituční ping-pong o lukrativní pozemky v Praze skončil, žena neuspěla

Na pozemcích, které dříve patřily k Bečvářovu velkostatku, se nyní nachází...

Státní pozemkový úřad definitivně zrušil rozhodnutí o restitučním nároku Emilie Bednářové na pozemky v Praze na Žižkově...

První měsíc otcovské dovolené: přišlo přes dva tisíce žádostí

Ilustrační snímek

Méně než čtvrtina otců, jimž se narodilo dítě na přelomu roku a měli první a zároveň poslední možnost v únoru nastoupit...

Czexit zneklidňuje čtyři z pěti firem. Chtějí záruku, že Česko v EU setrvá

ilustrační snímek

Nejistota spojená s debatou o případném vystoupení České republiky z Evropské Unie znepokojuje 78 procent manažerů...

Najdete na iDNES.cz