Držáky pivních plechovek už nemusí v oceánu zabíjet. Vznikl jedlý obal

  • 21
Americký pivovar přišel s nápadem, jak udělat něco pro ochranu mořských živočichů a ptáků. Vyrobil držák v USA oblíbených pivních sixpacků, který je jedlý. Pokud se tedy dostane do moře, ryby či želvy jej mohou sníst. Mořským živočichům a ptactvu totiž často plasty uvíznou v zažívacím ústrojí a usmrtí je.

Společnost SweetWater Brewing Company vyrábí jedlé obaly ve tvaru kroužků, ve kterých drží plechovky po 6 pivech, nazývané sixpacky. Obaly, společně s dalšími odpadky, končí totiž často v moři a zabíjí mořské živočichy, informuje server Huffington Post.

Podle studie vědců z University of California až 90 procent mořských ptáků požilo plasty, které jejich tělo nedokázalo vyloučit, a tak plast zůstal ve střevech. Některé tak obaly usmrtily. V plastových kroužcích navíc mořští živočichové také často uvíznou.

Nezisková organizace Ocean Conservancy ve své zprávě upozorňuje na to, že problém nevyřeší pouze zodpovědné odpadové hospodářství. Odpadky se dostávají do oceánu také vlivem počasí, například silného větru, takže by právě využití jedlých materiálů mohlo pomoci.

Nové kroužky, které se vyrábí z ječmene a pšenice, jsou zcela biologicky rozložitelné a kompostovatelné, přitom jsou ale stejně odolné jako dosud používaný plast. Pro lidi i zvířata je tak zcela bezpečné tyto ekologické obaly sníst.

Nový materiál je sice dražší, přesto firma věří, že to prodejnost neovlivní. Zákazník si podle ní rád připlatí za produkt, který je ekologický a nepřispívá k zabíjení zvířat.

Pivovar doufá, že ho budou ostatní firmy následovat a náklady na výrobu novinky se tak sníží.