Pokud nebudou chtít banky zvyšovat poplatky za vedení účtu, ušlé peníze si vezmou jinde.

Pokud nebudou chtít banky zvyšovat poplatky za vedení účtu, ušlé peníze si vezmou jinde. | foto: AP

Placení kartou bude pro obchodníky levnější, prodělají však zákazníci

  • 905
Více míst, kde se dá platit kartou, ale také zvýšení ročního poplatku za kartu a skromnější bonusy v karetních programech. To jsou možné dopady snížení mezibankovních poplatků z karetních transakcí, které zvažuje Evropská unie.

Evropská unie chce snížit mezibankovní poplatky, které obchody z plateb kartou odvádějí. Dá se tedy očekávat, že karetní terminál si pořídí i ti, kterým se to dosud nevyplatilo. A že spolu s nápisy nad pokladnami umožňujícími platby kartou až od určité výše útraty zmizí i kyselé tváře prodejců.

Pro majitele karet to však bude mít i stinnou stránku. Banky si totiž budou zřejmě chtít nižší odvody od obchodníků vynahradit tím, že klientům zvýší roční poplatek za vedení karty nebo omezí bonusový program, který ke kartám nabízejí.

Češi platí bezkontaktně nejvíce v Evropě

Přečtěte si rozhovor s Miroslavem Lukešem z MasterCard v novém čísle Retail Info Plus.

Pro poplatky, které hradí banka obchodníka bance, jež vydala platební kartu, chce Unie stanovit strop: 0,2 procenta z platby debetní a 0,3 procenta z platby kreditní kartou. O návrhu nyní bude jednat Evropský parlament a Rada EU, nestihnou ho však zřejmě schválit dřív než začátkem příštího roku. V Česku se tyto poplatky nyní pohybují okolo jednoho procenta z transakce.

Problematika se stala aktuální ve chvíli, kdy generální advokát Evropského soudního dvora 30. ledna navrhl zamítnout odvolání společnosti MasterCard proti rozhodnutí Evropské komise z roku 2007.

Podle Komise MasterCard porušila účtováním mezibankovních poplatků hospodářskou soutěž. Konečný výsledek sporu, který pravděpodobně dopadne v neprospěch MasterCard, může významně ovlivnit právě chystanou evropskou legislativu v oblasti mezibankovních poplatků.

EU chce motivovat více obchodů k pořízení karetního terminálu

Nižší náklady na platby kartou by mohly obměkčit obchodníky, kteří odmítali přijímat kartu při platbě nižších částek. K pořízení karetního terminálu by pak nařízení EU mohlo motivovat obchody, které dosud akceptovaly jen hotovost, což byl také záměr Unie. "Je možné, že při nižších poplatcích by docházelo k větší propagaci a využívání plateb kartou," konstatoval ředitel Asociace pro elektronickou komerci Jan Vetyška.

Tím by se rozšířil počet míst, kde se dá platit kartou. Nižší mezibankovní poplatky by také měly zlevnit výběr z bankomatu jiných bank. "To by se snad přeneslo i do poplatkových sazebníků," míní Petr Kříž ze společnosti PwC.

Tím však výhody pro majitele karet končí. Převládá totiž názor, že obchody snížení poplatků do výhodnějších cen zboží nepromítnou. A EU zatím podle Kataríny Kakalíkové z bruselské pobočky MasterCard neprozradila, jak by je k tomu chtěla přinutit.

"Vůbec není zřejmé, že by koncový klient opravdu něco ušetřil. Neexistuje žádná jistota, že obchodník o snížený poplatek skutečně sníží svou marži a své zboží zlevní," podotkl mluvčí Raiffeisenbank Tomáš Kofroň.

Prezident společnosti MasterCard Europe Javier Perez tvrdí, že pokud se poplatky sníží, největším poraženým bude spotřebitel. "Zkušenosti ze Španělska ukazují, že zastropováním poplatků dojde k přesunu nákladů z obchodníků na spotřebitele," uvedl. Podle studie MasterCard zaplatili španělští spotřebitelé kvůli snížení poplatků na méně než polovinu v letech 2006 až 2010 na ročních poplatcích za karty o 2,35 miliardy eur víc, zatímco obchodníci ušetřili 2,75 miliardy. Počet platebních karet se začal snižovat a klesly i počty transakcí. Regulace tak přinesla krátkodobý zisk pouze španělským obchodníkům, kteří si však výhody nechali pro sebe.

Banky si chybějící poplatky vyberou od spotřebitelů

Banky, které na nařízení prodělají, si to zřejmě budou chtít někde vynahradit. "Dohoda bude mít nevyhnutelné dopady na naše členské banky a na další vývoj v platebním průmyslu,“ uvedl Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe.

"Na stávající nabídku služeb ke kartám to nebude mít zřejmě vliv. V budoucnu však budou banky muset při zavádění novinek ještě pečlivěji zvažovat nákladovou stránku," upozornil Kofroň.

Pokud nebudou chtít banky zvyšovat poplatky za vedení účtu, což by pro ně v současné náladě mezi klienty mělo negativní ohlas, ušlé peníze si vezmou jinde, i když možná ne v plné výši. "Určitě dojde k omezení karetních programů a doprovodných služeb, jako je třeba cashback, nebo ke zvýšení ročních poplatků," myslí si Kakalíková.

"Pokud by došlo ke snížení poplatků na základě rozhodnutí EU, ovlivní to pravděpodobně do budoucna  rozsah bonusových programů, které banky poskytují," potvrdil mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.