Placení kartou na internetu vyžaduje opatrnost

  • 7
Banky v Česku považují placení kartami na internetu za rizikovější, i když překonat bezpečnostní prvky je složitější než u klasické karty s magnetickým proužkem a reliéfem. Vyšší riziko vyplývá z povahy internetu a z toho, zda uživatelé postupují obezřetně a transakce jsou náležitě zabezpečené.

"Internet je veřejná síť, a banka tak nemůže garantovat absolutní bezpečnost. Je to pouze komunikační kanál, který klient volí jako alternativu,“ říká Marek Hlavica ze Citibank.

Řada bank používání běžných karet pro platby na internetu nedoporučuje, ale ani je nezakazuje.

"Každopádně je dobré vyhýbat se neznámým portálům, které nemají ověřené reference, nebo serverům, které jsou obecně rizikové, například těm s erotickým obsahem," říká šéf divize Karty v eBance Ondřej Moravec.

Současně doporučuje nepoužívat kartu na stránkách, které žádají zadat číslo pouze pro údajné ověření klienta (například plnoletosti), aniž by si klient cokoliv objednával.

Více o internetovém bankovnictví čtěte ZDE

Vyšší ochranu a komfort mají uživatelům internetu přinést takzvané virtuální platební karty, které jsou nehmotné, a tím pádem nepoužitelné u klasických obchodníků s platebními terminály či of-line žehličkami.

Tyto karty, které si nedáte do peněženky, nabízejí zatím v  Česku tři banky. Poplatky za jejich vydání a používání jsou přitom nižší než u klasických karet většiny bank.

Vyšší bezpečnost proti zneužití nabízejí díky řadě vylepšení. Je možné nastavit denní limity pro transakce, rychle kartu zablokovat či ji úplně zrušit.

Banky zajišťují i sledování transakcí a v případě neobvyklých plateb majitele okamžitě informují. Také v případě reklamací je postup u internetových karet většinou jednodušší než při zneužití klasických karet v "kamenných" obchodech.

"I v případě, že někdo překoná všechny ochrany internetových transakcí, zanechá po sobě stopu," uvedla Romana Kubálková z Raiffeisenbank.

Ve všech případech je třeba dbát na to, aby transakce na internetu probíhala v rámci bezpečnostních protokolů, které chrání přenos dat.

To, zjednodušeně řečeno, znamená, že transakce je spojena se šifrováním dat o platební kartě, například protokolem SSL nebo PGP. Důvěrnost přenášených informací může být chráněna i zadáním kombinace přihlašovacího jména a hesla.