Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plán na záchranu eura má tři scénáře, jeho krachu diplomaté nevěří

  4:26aktualizováno  4:26
Na summitu v Bruselu bude Evropská unie rozhodovat o přežití eura. Buď se země eurozóny podrobí přísnějšímu dohledu Bruselu, nebo společnou evropskou měnu čeká pomalý zánik. Francouzský prezident Nicolas Sarkozy před zahájením summitu varoval, že Evropa je rozpadu blíž než kdy dřív.

Skleslá hlava prezidenta EU Hermana Van Rompuye. Ilustrační foto | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Je to teprve šest let, co Německo a Francie prosadily uvolnění rozpočtových pravidel v eurozóně. Samy měly deficity, které překračovaly kritická tři procenta HDP. Jako důvod Německo uvedlo náklady ze sjednocení s východní částí země. A dluhy se rozjely i jinde.

V pátek večer předkládají jako hlavní chod neformální večeře 27 státníkům naopak velké zpřísnění všech rozpočtových pravidel eurozóny a její větší harmonizaci. A důvod je ještě "bohulibější" - záchrana společné měny.

Tři varianty efektivnější eurozóny

K utužení eurozóny se dá jít třemi cestami. Buď se celá Unie, tedy 27 zemí včetně Česka, shodne na změně klíčové Lisabonské smlouvy, jejíž vyjednávání zabralo osm let. Nebo se dohodne na menší změně smlouvy. Anebo se eurozóna domluví sama bez změny zásadní smlouvy o fungování EU.

Ve všech případech se přísnější pravidla a dohled Bruselu na ty, komu se nedaří rozpočet držet na uzdě, nebudou vztahovat na Česko, dokud nevstoupí do eurozóny. A tomu by, jak plyne ze zákona, předcházelo referendum.

Česká vláda razí politiku nízkých deficitů a nízkého dluhu, a tak předběžně s návrhem souhlasí. "Česká republika podporuje změnu smluv. S Německem se shodneme na fiskální disciplíně v zemích eurozóny a na sankcích za porušení pravidel," řekl MF DNES Vojtěch Belling, tajemník českého premiéra pro otázky EU.

Změna unijní smlouvy je nejdelší cestou

Změna Lisabonské smlouvy však může zabrat roky a finančníci chtějí pevnější euro teď hned. Předseda Evropské rady Herman Van Rompuy, ostřílený vyjednavač z belgické politické scény, proto přichystal i právně snazší dodatek k Lisabonské smlouvě.

Francie a Německo navrhují, aby se změnami pro eurozónu souhlasili všichni. Je to proces, který snáze uklidní trhy, navíc se v budoucnu může týkat všech, když přijmou euro. "Chceme posílit koncept všech 27 zemí, protože jsme všichni členy EU a chceme mít svůj vliv," vysvětlil ve čtvrtek švédský premiér Frederik Reinfeldt názor své země, která stejně jako Česko euro nemá.

Rychlejší je dohoda v samotné eurozóně

Kdyby to nešlo, je možné, že se 17 zemí dohodne samo. "Kdyby se celá sedmadvacítka nedohodla, nepokládáme za tabu mezivládní dohody (eurozóny samotné)," dodal před čtvrteční neformální večeří premiér Petr Nečas.

Země s eurem by si pravidla odsouhlasily samy mezivládní dohodou, jako to už udělaly s fondem pomoci přezdívaným euroval. Ale ani to by nemuselo hladce projít, výhrady mají Irsko nebo Finsko, kterému se nelíbí ztráta práva veta u některých hlasování. Z našeho pohledu hrozí, že se eurozóna "udělá víc pro sebe" a Unie i její trh se rozdělí.

Francouzský ministr pro evropské záležitosti Jean Leonetti opepřil situaci, v níž na výsledek napjatě čekají finanční trhy. V televizi Canal+ varoval před "explozí" eura. Jeho projev pak zdramatizoval prezident Nicolas Sarkozy, který jeho slova zopakoval a dále prohlásil, že Evropa nikdy nestála tak blízko rozpadu jako v těchto dnech - více o jeho výroku zde. To by byl scénář v případě hádky všech. Ale diplomaté tipují, že to skončí dohodou.
Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...

Australský ráj vinařů promění spalování uhlí i těžba bitcoinu

Vinice v australském Hunter Valley

Hunter Valley v australském Novém Jižním Walesu se proslavilo především svými vinicemi. V kraji zhruba 120 kilometrů...

Ženy jen s dětmi nebo do 25 let a bez jizev. Sexistické nabídky práce v Číně

Jedna z dělnic na čínské stavbě

Jen pro muže. Muži mají přednost. I tyto formulace se objevují v inzerátech na pracovních portálech v Číně. Ačkoliv...

Najdete na iDNES.cz