Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výrobci snižují hmotnost plastových obalů, mohou tak uspořit miliony

  5:00
Doba snižování hmotnosti je tady. PET lahve, kelímky od jogurtů, obaly od sýrů i salámů, sáčky na zeleninu – všechny plastové obaly ztrácejí gramy či desetiny gramu. A výrobci i obchodníci zkoumají, kde všude ještě lze obalu ubrat, aniž by se tím narušila jeho ochranná funkce. Každý gram se totiž bohatě vyplatí.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za každý kilogram použitého obalu výrobce či dovozce platí. Za ty plastové nejvíce, skoro šest korun za kilo (zatímco za papírové méně než polovinu). V objemech, o­ které jde, je tak každý gram znát. Pokud větší společnost ušetří ročně 70 tun plastu, zaplatí skoro o půl milionu korun na poplatcích méně.

„Trend snižování hmotnosti jsme zaznamenali, a to především při diskusích a konzultacích s výrobci nápojů a potravin,“ potvrzuje Lucie Müllerová za společnost Eko-kom, která má v tuzemsku na starosti zajištění sběru odpadů.

Výrobci většinou s Eko-komem konzultují nový obal ještě předtím, než ho uvedou na trh. Podle Müllerové se za posledních deset let snížila hmotnost některých PET lahví až o čtvrtinu. Leckde už ovšem odlehčování narazilo na dno.

Při vykupování nedržely tvar

Ztenčování obalů se odehrává napříč všemi sektory, ale nejvíce tam, kde jsou výrobky baleny do relativně velkého množství materiálu. Zatímco dříve se PET lahev, která se po vypití půlky obsahu „zhroutila“, považovala za signál toho, že jde o­ laciný výrobek, dnes se zdůrazňuje „ekologická“ úspora plastů.

Všichni hledají hranice, kam až je možné jít, aby to zákazníkovi nevadilo. „Zabýváme se tím, jaká je únosná hmotnost lahve. Důležitá je přitom i praktická stránka, abych mohl vzít lahev do ruky a nezlomila se,“ popisuje jednatel obchodního řetězce Lidl Michal Farník.

Odlehčování se v tomto případě týká lahví na ochucené i neochucené vody, které Lidl prodává pod značkou Saguaro. Jejich novou verzi řetězec předváděl před pár týdny na jedné z­ mála svých tiskových konferencí.

Podle Farníka se u 1,5litrové lahve postupně dostali při snižování hmotnosti z 33 na 28 gramů. „To je optimální hranice, aby lahev byla pro zákazníka komfortní, když si nalije vodu jednou rukou,“ uvádí manažer s tím, že totéž probíhá u­ malých, půllitrových lahví.

Společnost Fontea, která produkuje vody zejména pro obchodní řetězce, postupuje podobně. Člen jejího představenstva Jiří Heczko před několika měsíci na debatě o zálohách na petky uvedl, že jejich lahve patří k tomu „nejlevnějšímu a nejlehčímu“, co na trhu je.

„Ale třeba v Německu, kam vyvážíme, jsme s ­tím měli problémy. Byly ztráty při vykupování petek a­ museli jsme tam kvůli tomu zvedat gramáž,“ uvedl v únoru s tím, že běžně jsou schopni jít na 24 gramů, ale do Německa se musela hmotnost zvýšit na 27 gramů.

Začíná boj o použité PET lahve. Budou se používat na výrobu nových

To, kde by mohly ubrat plasty, zkoumají více či méně všechny řetězce. Každý postupuje trochu jinak, ale vesměs mají společné to, že nejprve prověřují své vlastní značky.

„Přibližně u čtvrtiny našich privátních značek se aktuálně zabýváme možnostmi změny složení obalu nebo redukcí velikosti či gramáže obalu,“ uvádí za obchody Penny Market šéf oddělení kvality Petr Baudyš. Vlastní značky v Penny tvoří asi čtvrtinu položek.

Některé výrobky už jsou ale podle Baudyše se snižováním hmotnosti u konce, například limonády Tanja. Kromě ruky zákazníka totiž obal musí vydržet i přepravu, naskládání na palety a podobně.

Samotné hubnutí nic neřeší

Aktivní jsou i výrobci značkových produktů. „Ke snížení gramáží plastových částí kelímků došlo při přechodu na kelímky s papírovými přebaly u dezertů Lipánek, jogurtů Nature a lahůdek, u nichž stabilitu a ­pevnost plastové části kelímků zajišťuje právě papírový přebal,“ popisuje za Madetu její obchodní šéf Jan Teplý.

Podobný proces probíhá také v­ Olmě, kde snížili v průběhu posledních let hmotnost litrových lahví na mléko. Od příštího roku se výrobce chystá totéž provést u menších PET lahví. U kelímků využívaných hlavně na jogurty se také odlehčovalo. Za rok firma uspořila 70 ­tun polypropylenu.

„V tuto chvíli jsme z hlediska technologických vlastností a z důvodu potřeby zachování funkčních vlastností a bezpečnosti výrobku u litrové PET lahve na hranici možného dalšího snižování hmotnosti,“ uvádí za Olmu, která je stejně jako vydavatel MF DNES součástí holdingu Agrofert, mluvčí Karel Hanzelka.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Ivo Benda, jednatel jednoho z největších výrobců obalů právě pro mlékárenský průmysl, společnosti Greiner Packaging, upozorňuje, že je vždy potřeba najít rozumný kompromis mezi hmotností neboli tloušťkou obalu a následným dopadem na hlavní funkci obalu, tedy ochranu obsahu. „Zvláště u potravin je potřeba zachovat potřebné bariérové vlastnosti, aby potravina nebyla kontaminována či se nekazila,“ říká.

Platí, že čím je obal tenčí, tím více propouští dovnitř kyslíku, který zkracuje životnost potraviny. Naopak třeba z limonád uniká tím více oxidu uhličitého či třeba různých aromat, což mění chuť.

„V minulosti se ve jménu snižování hmotnosti obalu začaly prosazovat například vícevrstvé fólie, které díky speciálním polymerům dokážou prodloužit trvanlivost potravin i při mnohem menší tloušťce. Pak ale zase vzniká problém s recyklovatelností,“ dodává Ivo Benda.

To je případ třeba známých rukávků na některých ovocných nápojích pro děti, chemických blokátorů v lahvích džusů či jiných bariér ve­ hnědých pivních lahvích. Různé bariéry se ale mohou přidávat prakticky do všech obalů.

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

„Pouze redukce hmotnosti nic nepřinese, protože obaly ‚nesou‘ výrobky a bourá se tím logistika, například dochází k ničení vzpěrové pevnosti,“ uvádí Michal Škoda, šéf výrobce jogurtů a dalších produktů Hollandia. I tam hledají úspory v řádu desetin procent a zkoumají, jestli dál používat plastová krycí víčka na kelímky.

Ivo Benda z Greiner Packaging navíc upozorňuje, že dosud se hledělo hlavně na „uhlíkovou stopu“ a trendem bylo snižování hmotnosti obalů. Jenže dělo se tak za cenu nejrůznějších bariér, které sice výrobku prodloužily život, ale snížily možnosti recyklace nebo ji úplně vyloučily.

„Udržitelnost se stává součástí konkurenčního boje. Už neřešíme jen kvalitu potraviny, marže a ­cenu, ale i obal,“ uzavírá jeden z­ manažerů.

  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Úspěšný zubař prodává „ražený český dějepis“, mince už vynesly 155 milionů

26. dubna 2024  22:04

V Praze se v pátek vydražila část celoživotní numismatické sbírky Václava Bruny. Vyšla na 6,15...

Čtyři jaderné bloky nestačí, bude třeba budovat další, říká exministr Grégr

26. dubna 2024

Premium Kromě výstavby až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně by už Fialova vláda měla plánovat i...

Místo dvou lvů jen jeden. Minerálka Magnesia po jedenácti letech mění logo

26. dubna 2024

Značka minerální vody Magnesia patřící do portfolia nápojářského gigantu Mattoni 1873 po jedenácti...

Německá atomová kauza pokračuje. Opozice hledá viníky za odklon země od jádra

26. dubna 2024

Německem v posledních dnech hýbe kauza zveřejněných dokumentů německého měsíčníku Cicero týkající...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...