Plastový Chodosák je legenda. V Chodově ho vyrábějí už čtyřicet let

  18:13aktualizováno  18:13
Kasičku v podobě plastové figurky vyrábí už čtyřicet let strojírenská společnost Chodos působící v Chodově na Sokolovsku. Její Chodosák byl hitem hlavně v 80. a 90. letech minulého století.

Karel Ivánek, vedoucí prodeje společnosti Chodos Chodov, s figurkami Chodosáka. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Je 23 centimetrů vysoký, má usměvavou tvář a kolem krku pneumatiku. Především v okolí Chodova tehdy neexistoval snad jediný dětský pokoj, kde by neměl své místo. Nebyl jen ozdobou a hračkou, sloužil i jako kasička, a rodičům tak mohl pomoci k výchově potomků ke spořivosti.

Fotogalerie

Která z maminek ovšem věděla, že stačilo jednoduše proříznout plastové dno a vrchem vhozené drobné mince šly potom zase hezky spodem vytáhnout? A hned bylo třeba na zmrzlinu.

Řeč je o figurce Chodosáka, který je už desítky let vedlejším produktem a především neoficiálním symbolem strojírenské společnosti Chodos Chodov. První exemplář opustil formu zhotovenou pro testování nových vyfukovacích automatů už v 70. letech minulého století.

"Figurku tehdy vymyslel pan Bachman, který měl na starosti propagaci společnosti. Měla charakterizovat firmu a produkty, které vyráběla a dodnes vyrábí," připomněl okolnosti zrodu Chodosáka vedoucí prodeje společnosti Karel Ivánek.

Postavička v čepici s logem firmy drží v rukou znak Chodosu. Části jejího těla představují výrobky vyfukovacích automatů, vulkanizačních lisů a extrudérů.

"Počínaje botami z kanystrů, přes nohy a ruce z vytlačovaných trubek, tělo tvořené velikým barelem, až po autoplášť, sloužící jako vkusný límec poněkud alžbětinského vzhledu," popsal Chodosáka jednatel společnosti Miroslav Černý. Podotkl, že v pětikorunách se do útrob figurky údajně vejdou přibližně tři tisíce korun.

Po zhotovení formy a prvních vzorků zamířili v 70. letech zástupci firmy na veletrh prezentovat nový prototyp vyfukovacího automatu. Členové výpravy se těšili, že konečně budou na přehlídce místo fádních plastových lahví vyfukovat něco nového, neokoukaného.

"Chodosák měl tehdy velký úspěch, všechny vyrobené kusy si lidé na místě rychle rozebrali," podotkl Ivánek.

Nejvzácnější byl v metalických odstínech

Z postavičky se stal skutečný fenomén. Později už lidé z Chodosu jezdili na veletrhy s pytli plnými figurek, které už předem vyrobili. Poptávka po nich byla hlavně v 80. letech velká a kromě Chodova se tak postavičky rozšířily i v okolí veletržních měst a sídel obchodních partnerů. Nejen v Čechách a na Slovensku, ale například i Rusku, Polsku, nebo Bulharsku.

Mezi lidi v Chodově a okolí se potom Chodosáci dostali díky zaměstnancům, kteří vzorky rozšiřovali v okruhu rodiny a svých známých. "Za celou dobu jsme jich vyrobili a rozdali jistě už tisíce," odhadl Karel Ivánek.

Chodosák se stal předmětem sběratelského zájmu. Vždy se dělal v řadě barev, nejvzácnější jsou figurky v metalických odstínech. Formu má společnost stále k dispozici. Poslední sérii figurek vyrobila před dvěma roky. "Chodosák tedy stále žije," ujistil jednatel.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

ČEZ vydělal za tři čtvrtletí 9,1 miliardy. Meziročně o téměř polovinu méně

Ilustrační snímek - polostátní energetická firma ČEZ.

Čistý zisk energetické společnosti ČEZ klesl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně o 45 procent na 9,1...

Nestor českého bankovnictví odchází. Kunert šéfuje UniCredit 30 let

Generální ředitel UniCredit Bank Jiří Kunert v listopadu 2018

Z čela banky UniCredit odchází Jiří Kunert, jeden z nejznámějších manažerů, kteří formovali porevoluční bankovnictví v...

Česká mise v Šanghaji: dohody v Číně uzavře PPF i průmyslník Strnad

Panorama Pudongu v roce 2013

Při pohledu na prezidenta Miloše Zemana hrajícího na piano by se mohlo zdát, že česká delegace přijela do Šanghaje za...

Najdete na iDNES.cz