Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

  11:00aktualizováno  11:00
Řetězce restaurací a supermarketů se pod tlakem aktivistů a politiků zbavují jednorázových obalů. U potravin to ale tak snadné nebude. Šetrnější alternativou může být biologický obal nebo bioplast. Ten první však jídlo snadno promastí, druhý je několikanásobně dražší.

(ilustrační snímek) | foto: Filip Horáček, iDNES.cz

Supermarkety nahrazují igelitové tašky a přestávají prodávat jednorázové kelímky či příbory. Kavárny se zase zbavují plastových brček. Právě jednorázové plasty totiž oceány zahlcují nejvíce.

Obalem budoucnosti se mohou stát ekologické obaly, které ulehčí přírodě. Jenomže zástupci firem z plastového průmyslu, které oslovila redakce iDNES.cz, upozorňují, že klasické plasty zcela nahradit nelze.

„Zatím jsem nenarazil na biologický obal, tedy obal vyrobený z papíru, buničiny nebo cukrové třtiny, který by dokázal uchovat potraviny naložené v oleji nebo živočišných tucích. Obal se rychle promastí, takže vzhledově je odpudivý a řídký olej začne prolínat, takže znehodnotí zbytek nákupu. Co je však nejdůležitější, takto znečištěný obal se nesmí ocitnout v kompostéru, takže jeho pouť končí ve směsném odpadu,“ říká Jakub Kouřil ze společnosti Balmeto, jež se zabývá distribucí plastových obalů.

Řešením by mohl být obal z bioplastu, který je od toho klasického na první pohled nerozeznatelný. Krabička se navíc nepromastí. „Před uložením do kompostéru ji je však nutno dokonale vymýt. Ale protože vypadá jako plastová, skončí v lepším případě mezi tříděnými plasty anebo v komunálu. Obojí je špatně,“ vysvětluje Kouřil.

OBRAZEM: Lenost přeje plastům. Podívejte se, co najdete v obchodech

Bioplast se vyrábí například z kukuřičného škrobu či cukrové třtiny. Je tedy stoprocentně přírodní a dá se znovu využít jako živina půdy. K přírodě je však šetrnější než k obsahu peněženky. „V porovnání s klasickým plastem je přibližně čtyřikrát dražší,“ podotýká František Kessner, zakladatel společnosti Bioplaneta.

Výroba ekologičtějších a kompostovatelných obalů je náročnější na technologie i suroviny. Tento fakt se pochopitelně odráží také v jejich cenách. „Výrobci potravin reagují navýšením cen svých produktů. Málokdy mají prostor na pokrytí rozdílů cen ze své marže, takže pokud má být cena pro koncového spotřebitele zachována, obvykle se to řeší snížením hmotnosti či objemu baleného produktu,“ vysvětluje Kouřil.

Fotogalerie

Další možností, jak plasty omezit, je nakupovat bez obalu. Jenže právě ty udržují zboží déle čerstvé a tím současně zamezují jeho plýtvání. Typickým příkladem balených potravin jsou například okurky hadovky. 

„Udává se, že hmotnost folie použité na okurku představuje asi 2 gramy, a toto množství obalu ji dokáže uchovat zhruba o deset dní déle čerstvou než při transportu bez obalu,“ přibližuje Jaroslav Novotný ze společnosti Jarico. Nezbytné je podle něj myslet hlavně na to, jakým způsobem bude obal likvidován.

Produkce plastů v číslech

V roce 2015 vyprodukovaly výrobní společnosti 322 milionů tun plastu, z toho 58 milionů tun bylo vyrobeno v Evropě. O rok později světová výroba vzrostla o dalších 13 milionů tun, evropská o 2 miliony.

Největším producentem byla v roce 2016 Čína, která stála za 50 % světové výroby. Následována byla Evropou, jejíž podíl činil 19 procent, a Severní Amerikou s 18 %.

Zdroj: Plastics Europe

Snížená produkce jednorázových plastových obalů by mohla mít negativní vliv na lidi, kteří v tomto odvětví pracují. Těch bylo v Evropě v roce 2016 více než 1,5 milionu, informuje studie Plastics Europe. Podle té činil obrat evropského plastového průmyslu ve stejném roce 350 miliard eur, tedy více než 9 bilionů korun.

„Nelze přešlapovat na místě a čekat, jak to všechno dopadne. Takový postoj by měl s postupně přicházejícími zákazy a nařízeními pro výrobce fatální následky. Z tohoto důvodu se ve výrobních společnostech testují nové materiály a technologie, ale to vyžaduje nemalé investice. Jedině tak se dá získat náskok před ostatními,“ říká Kouřil.

Nezahálejí ani distributoři a navazují nové obchodní vztahy s výrobci, kteří ekologické obaly již zahrnuli do svého výrobního portfolia. „Potraviny se u nás balí na evropské úrovni, nezbyde než doufat, že stejné kvality dosáhne i jejich obsahová stránka. Protože chemickému koktejlu nepoživatelné hmoty nepomůže ani sebekrásnější kompostovatelná krabička,“ dodává Kouřil.

Nejčtenější

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Brněnský šinkanzen naráží na soláry, SŽDC neuhlídala ochranu rychlostní trati

Vysokorychlostní vlak Šinkanzen přijíždí na nádraží v Tokiu (duben 2016)

Správci železnic objevili při přípravě jednoho ze tří pilotních úseků vysokorychlostních tratí problémy s plánovanou...

ŘSD zkontrolovalo problematický úsek D1. O víkendu tu nebyl jediný dělník

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Zástupci Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zkontrolovali problematický úsek dálnice D1 u Humpolce, kde měla firma...

Stavbaři z problémového úseku D1 odstoupili od smlouvy s ŘSD

Silničáři a stavbaři se snaží zprovoznit všechny pruhy v kritickém úsek dálnice...

Firmy, které opravují nejdelší modernizovaný úsek dálnice D1 mezi Humpolcem a Větrným Jeníkovem, podle očekávání...

Problémový úsek D1 se rozšíří o jeden pruh, dokončí ho jiná firma

Kolony D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) kvůli zpoždění prací na opravovaném úseku D1 mezi Humpolcem na 90. kilometru a...

Další z rubriky

Zloději oberou řetězce o desítky milionů ročně, způsoby kradení se mění

Ilustrační snímek

Rozšiřování samoobslužných pokladen a dalších moderních technologií inspiruje zloděje k novým nápadům, jak okrádat...

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Vratné PET lahve. Firmy zkoušejí zdokonalit recyklaci plastových obalů

Ilustrační snímek

Evropská směrnice o omezení jednorázových plastů bude zřejmě od členských zemí požadovat, aby do roku 2025 sbíraly 90...

Najdete na iDNES.cz