biometrická platební karta s čtečkou otisku prstu

biometrická platební karta s čtečkou otisku prstu | foto: MasterCard

Biometrické platební karty: už žádný PIN, bude stačit otisk prstu

  • 77
Kartová společnost MasterCard příští rok na podzim představí na britském trhu biometrické platební karty. Už nebude třeba si pamatovat žádný PIN, karta rozezná otisk palce. České banky zatím tuto novinku nechystají.

Dělá vám problém zapamatovat si PIN ke své platební kartě? Brzy by mohl místo čtyřmístného kódu k potvrzení platby stačit otisk palce. Novinku představí MasterCard příští rok touto dobou. Bohužel zatím jen klientům britských bank. Podle Richarda Walitzy, ředitele pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe ČR, SR a Rakousko, se ale zavedení biometrických platebních karet plánuje i v Polsku, kde nyní probíhají jednání s bankami.

Dosud musí majitelé karet při placení zadávat PIN. Bezkontaktní karty komfort zvýšily tím, že do 500 korun (v Británii do 20 liber, tedy skoro 700 korun) stačilo jen mávnout kartou před terminálem. PIN se naťukával až u vyšších částek. Biometrické karty PIN vůbec nepoužívají. Je v nich zabudovaná čtečka otisku prstu, která rozezná, zda s kartou platí skutečně její majitel. Zákazník tedy mávnutím kartou před bezkontaktním terminálem zaplatí jakkoli vysokou částku.

MasterCard technologii vyvinula ve spolupráci s norskou firmou Zwipe, v Norsku také probíhal pilotní projekt. Čeká se, že si karty oblíbí hlavně technologičtí nadšenci. Mohly by ale pomoct také třeba seniorům, kteří nejsou schopní si zapamatovat PIN a píší si ho na různé papírky, které nosí v peněžence spolu s kartou, čímž usnadňují práci možným zlodějům.

Nová technologie bude nákladnější než ta stávající. „Výroba takové karty je určitě dražší než výroba běžné bezkontaktní karty,“ říká Richard Walitza. Konkrétní poplatková politika bude ale záležet na bankách, které budou karty vydávat.

V Česku se spíš rozvinou mobilní platby

Tuzemské banky zatím nevědí, zda se služba zavede i u nás. Proces ale sledují. „Pro zavedení bude nutné vytvořit akceptační sít a zajistit otisky prstů klientů, což není zrovna jednoduchý proces,“ namítá mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek, co by mohlo bránit většímu rozšíření technologie.

ČSOB také připomíná, že aby tyto karty mohl klient plnohodnotně využívat, budou muset alespoň v počátku podporovat jak PIN, tak otisk prstu. „Ne všechny terminály budou nové řešení hned podporovat,“ vysvětluje za banku ředitel karetního útvaru Peter Demjanovič.

V Česku se podle Plocka spíše rozvinou mobilní platby. Tedy placení mobilem, který má na SIM kartě nahrané číslo bankovní karty. Případně iPhonem prostřednictvím technologie Apple Pay. To ale bude ještě nějakou dobu trvat (více o dosavadních překážkách využití Apple Pay v Česku zde). „Víme, že budoucnost je především v mobilním placení, proto se soustředíme na nové technologie, jako je například ApplePay, kde lze využít otisk prstu pro placení zboží nebo služeb,“ přidává se šéf české Visy Marcel Gajdoš.

Využití otisku prstu ve spojení s mobilním telefonem, kam platební karty postupně migrují, se jeví perspektivnější i Raiffeisenbank. „Zde to bude mít pro klienty větší přidanou hodnotu. Taková mobilní aplikace může obsahovat další funkce jako správu karet, přehled výdajů, placení na internetu. Identifikace pro účel platby pomocí otisku prstu na mobilu by mohla být pro klienty hodně lákavá,“ konstatuje šéf inovací Raiffeisenbank Jan Kubín. 

.