Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platby mýtného zajistí ČSOB

  18:27aktualizováno  18:27
ČSOB bude společně s firmou Kapsch vládnout českým silnicím a dálnicím. Zatímco Kapsch vyhrál tendr na dodávku systému, ČSOB bude mít na starosti veškeré transakce související s placením mýtného.
Kapsch postaví systém, o peníze se postará ČSOB.

Kapsch postaví systém, o peníze se postará ČSOB. | foto: Profimedia.cz

O spolupráci s firmou Kapsch, která systém elektronického mýtného v ČR buduje, informovala mluvčí banky Kateřina Bednářová. Systém banky rovněž umožní platbu mýta takzvanými tankovacími kartami na úhradu pohonných hmot.

Banka tak bude zajišťovat veškeré platební služby, vytvářet a spravovat síť 14 kontaktních a 200 distribučních míst pro platbu mýta. V budoucnu by se počet distribučních míst měl rozšířit na 350.

ČSOB bude zajišťovat i platby mezi uživateli a státem. Platební místa banka vybaví terminály, které umožní akceptovat platbu mýta nejen bankovními platebními kartami a tankovacími kartami, ale i v hotovosti.

"Mýto bude možné platit devíti typy karet. Počítáme s tím, že tento počet budeme dále rozšiřovat. Chceme dostát svému původnímu závazku, aby řidiči mohli uhradit mýtné jakýmikoliv kartami, které už dnes běžně mají," uvedl člen představenstva ČSOB Jan Lamser.

Systém banky také umožní na platebních místech fakturaci za projeté kilometry, tedy platbu až po použití komunikace. Podle banky tento způsob využije většina dopravců.

Tankovací karty jsou určeny především pro právnické osoby. Zaměstnavatel řidiči může povolit pouze nákup určitého druhu zboží. Karta samotná obsahuje informaci, co je povoleno nakupovat. Terminály banky budou zpočátku akceptovat karty Shell, Lomo, UTA, DKV, Multiservice, CCS, Benzina, ESSO a Routex.

ČSOB předpokládá, že z celkového výnosu mýtného bude přes 30 procent zaplaceno tankovacími kartami. Elektronické mýtné by měli platit dopravci od ledna 2007 na 970 kilometrech dálnic a rychlostních silnic, od července pak na vybraných silnicích první třídy. Osobních automobilů se platba mýtného zatím týkat nebude.

Autor:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Prodávat kostku másla za 90 korun byla zlotřilost, říká majitel Madety

Předseda představenstva a generální ředitel Madeta a. s. Milan Teplý.

Majiteli českobudějovické Madety Milanu Teplému sice bude příští rok v březnu 70 let, ale podnik stále řídí pevnou...

Bílý prášek není z mléka. Místo sušené smetany si do kávy sypete chemii

Sypaná smetana do kávy

Lidé, kteří si do kávy sypou instantní smetanu, by se měli mít na pozoru. Coffee creamer, bělidlo do kávy, instantní...

Další z rubriky

Spoření nevynáší, nepomohlo ani trojí zvýšení hlavních sazeb ČNB

Ilustrační snímek

Zatímco u hypoték reagují banky na vyšší úroky v ekonomice prakticky okamžitě, u vkladů se jim zhodnocení vylepšovat...

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Ajťačky v Česku žalostně chybí. Poptávka po nich přitom roste

Bezstarostné posílání dat

Firmy zoufale hledají ICT odborníky. Nejsou. Není divu, počet míst v informačních a komunikačních technologiích se za...

Najdete na iDNES.cz