Platební karta může způsobit na cestách potíže

aktualizováno 
Cestujete s platební kartou v domnění, že se nemůžete ocitnout bez peněz a mít problém s placením? Pokud chcete zůstat úplně klidní, raději mějte při sobě i nějakou hotovost.

Petr Podlipný se spoléhal jen na kartu a hrozily mu nemalé potíže na dovolené v Itálii i při návratu domů. S kartou Visa Classic celý rok nakupoval i vybíral z bankomatu. Službu vypověděla až při cestě k moři u benzinového čerpadla na italské dálnici.

Poté, co nabral plnou nádrž, se při placení dozvěděl, že "transakce neprobíhá". "Naštěstí jsme měli s sebou nějakou hotovost, i když jen minimum na malé platby. Říkali jsme si, že na větší vydání, například placení hotelu či cestovních výdajů, valuty nepovezeme a budeme používat kartu," říká Petr Podlipný.

Když odevzdal poněkud znervóznělé obsluze italské pumpy většinu hotových peněz, začal počítat, kolik rodině zbývá na den, pokud se ukáže, že karta opravdu nefunguje. "Přemýšleli jsme, komu domů zavoláme, aby nám poslal chybějící italské liry," dodává Podlipný.

Následující den však zahraniční bankomat peníze bez problémů vydal. "Kartu jsme pak použili ještě několikrát, v hotelu, obchodu, při návratu v Itálii a Rakousku u benzinové pumpy. Stávkovat začala znovu při placení benzinu v tuzemsku. I v tomto případě jsme měli štěstí, zachránila nás zapomenutá česká tisícikoruna," vypráví Podlipný.

Jak se může něco podobného stát? "Nejedná se o častý jev, ale je třeba s něčím takovým počítat," připustili v tiskovém oddělení České spořitelny. Podle její mluvčí Kláry Gajduškové složité systémy při platbách kartou fungují někdy pomaleji nebo mohou mít výpadek.

Banky proto doporučují, aby s sebou například rodina vezla několik karet - pokud je má -, třeba manželovu a manželčinu, přičemž ideální je, když jsou obě od různých karetních společností. Tím se snižuje riziko, že nebude možné v danou chvíli jednou kartou zaplatit. Před nákupem je také potřeba zkontrolovat nálepky u pokladny, které určují, jaké karty obchodník přijímá.

Pozor: vinna nemusí být jen technika. Do stejné situace se může dostat i majitel karty, který přečerpá limit pro výběr ze svého účtu. Petr Podlipný dopadl dobře, měl po ruce dostatek hotovosti. Ale co má dělat člověk, který vyrazí jen s kartou a například nabere benzin nebo poobědvá v restauraci a teprve poté zjistí, že vlastně nemá čím zaplatit?

"V takové situaci by měl klient ihned kontaktovat svoji banku, kde mu poradí," doporučuje Klára Gajdušková. Upozorňuje, že je-li chyba v některém místě systému, lze zkusit počkat na vyřešení problému. To může trvat krátce, ale stejně tak i několik hodin. "Lepší je vybrat hotovost v bankomatu nebo v pobočce banky, pokud jsou v dosahu," říká Gajdušková.

Jak se vyhnout problémům s nefungující kartou:

* vozit s sebou alespoň základní obnos v hotovosti, v jakékoli měně, kterou lze směnit za domácí
* mít u sebe - pokud možno - karty obou platebních systémů - Visa a Europay MasterCard

Autoři:

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Cestující ve vlacích si připlatí. České dráhy už od prosince zdraží jízdné

Ilustrační snímek

České dráhy se změnou jízdního řádu zdraží jízdné. Od 9. prosince si cestující na krátkých vzdálenostech připlatí jednu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Další z rubriky

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Dnešní pracující se upínají k dětem, na státní důchod moc nespoléhají

seniorka, placení

Takzvaná sendvičová generace to nebude mít lehké. Tito lidé se musejí postarat nejen o své děti, ale i o stárnoucí...

Facebook znovu postihl výpadek, přihlásit se nemohly tisíce lidí

Ilustrační snímek

Tisíce uživatelů sociálních sítí Facebook a Instagram včetně těch z České republiky dnes ohlásily potíže s...

Najdete na iDNES.cz