Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platová předpověď: Plus pět procent

  1:07aktualizováno  1:07
Raz, dva, tři, čtyři, pět. Čelem vzad! A teď tři kroky zpět! Přesně tak bude většina zaměstnanců v příštím roce pochodovat po cestě k vyššímu platu. Podle velkého průzkumu MF DNES mezi více než stovkou významných českých firem je právě pětiprocentní růst mezd nejčastějším plánem šéfů.
Mzdy budou stoupat pomalu.

Mzdy budou stoupat pomalu. | foto: Profimedia.cz

Ve skutečnosti si však jejich lidé polepší kvůli očekávané tříprocentní inflaci pouze o dvě procenta. A to pouze ti šťastnější.

V oborech, které zrovna "netáhnou", jako je třeba oděvnictví či obuvnictví, nemají firmy peněz nazbyt a reálná mzda jejich zaměstnanců oproti letošku klesne.

Přestože oslovení analytici očekávají zvýšení platů spíše o šest a více procent a dojednání sedmiprocentního zvýšení mezd radil i šéf odborů Milan Štěch, hlasy z podniků se spíše točily kolem čísla 5.

Do této kategorie patří třeba důlní gigant OKD, ČEZ, Paramo či České dráhy, které jsou největším zaměstnavatelem v zemi.

Smlouvu před Vánocemi nemají všichni
Necelých 60 tisíc železničářů si od ledna polepší v průměru o 5,6 procenta. A to navzdory tomu, že letos ČD očekávají opět ztrátu – téměř půl miliardy korun.

Vedení drah má totiž proti sobě při jednání partnera, který může zastavit české vlaky. Odborový svaz železničářů v čele s Jaroslavem Duškem má sílu zcela zablokovat železniční dopravu v zemi, šéfové mu proto raději vyjdou vstříc i za cenu mírných ústupků.

"Růst mezd se bude týkat především provozních zaměstnanců," uvedl mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

Uzavření kolektivní smlouvy před Vánocemi ale letos není zdaleka pravidlem. Nejasnosti kolem toho, zda začne od 1. ledna platit nový zákoník práce, zdržely kolektivní vyjednávání, a tak zaměstnanci v desítkách velkých podniků ještě nevědí, o kolik více uvidí příští rok na výplatní pásce.

Příspěvek za páteční noc
"Loni jsme měli touto dobou uzavřenou zhruba třetinu smluv, letos tak pětinu," řekl Milan Šubrt z liberecké pobočky Asociace samostatných odborů.

Jednání jsou stále v plném proudu u České pošty, automobilky TPCA v Kolíně nebo Mostecké uhelné. V mladoboleslavské Škodě Auto začnou odbory licitovat o růstu platů až 30. ledna.

"Nyní teprve sbíráme podněty z jednotlivých dílen. Teprve pak se dohodneme, o kolik procent by měly platy růst," vysvětlil šéf odborů KOVO ve škodovce Jaroslav Povšík.

Odborářům se zatím podařilo vyjednat některé dílčí změny: třeba prémii 350 korun za práci z pátku na sobotu, příspěvky pro rodiče nebo zachování stávajících cen jídla ve firmě.

Velký vliv má silná koruna
Ne všechny podniky si však mohou dovolit svým zaměstnancům zvyšovat mzdy alespoň o inflaci. Především v textilním a obuvnickém průmyslu hospodaří firmy s velmi napjatými rozpočty.

Každý růst nákladů by pak zároveň znamenal nebezpečí ztráty konkurenceschopnosti. "Mzdy se u nás zvyšovat nebudou, nemůžeme si to vůbec dovolit," sdělil obchodní náměstek textilky OP Prostějov Mojmír Žák.

Za zmrazení platů podle něj může především silná koruna a státem nařízené zvyšování minimálních mezd, které se následně promítá i do vyšších platových kategorií.

"Zaměstnance ale platíme úkolově, kdo chce, může si slušně vydělat," upozorňuje Žák.

Odboráři přestřelili
Příliš důvodů ke spokojenosti nemají ani zaměstnanci nábytkárny Tusculum Třebíč. "Vyhodnocovali jsme plnění kolektivní smlouvy za rok 2006. Nepodařilo se naplnit ani letošní růst platů. Pro příští rok chceme, aby byl zajištěn růst alespoň o inflaci," plánuje tamní odborový předák Jiří Kovář. Průměrný výdělek v Tusculu je kolem 12 tisíc.

Mnohem náročnější požadavky předložili vedení firmy odboráři v otrokovickém Barumu Continental.
Podle informací MF DNES požadovali růst mezd až o patnáct procent, což vedení firmy striktně odmítlo.

Oficiálně se největší zaměstnavatel na Zlínsku k růstu mezd v příštím roce nevyjádřil, jednání však měla skončit kompromisem v podobě zvýšení platů o necelých pět procent.

Rozdíly se prohloubí
V příštím roce se budou i nadále rozevírat nůžky mezi nízkými a vysokými příjmy. Pro zastánce rovnostářství je to špatná zpráva, ale podle odborníků je to signál toho, že české ekonomice se daří.

Prohloubí se i rozdíly mezi jednotlivými regiony. "Už nyní je rozdíl ve mzdě například mezi Prahou a Karlovarským krajem kolem osmi a půl tisíce," připomněl analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank. Podle něj bude hlavní město i nadále dominovat.

Šanci na to, aby s ním držely kontakt, ale mají i Brno, Plzeň a Ostrava. "Tato města se stále častěji stávají sídlem světových gigantů ze sektorů služeb a technologií, kde jsou nadprůměrné platy," doplnil Michl.

Štědrým zaměstnavatelem bude v příštím roce také stát. Půl milionu úředníků, učitelů či sociálních pracovníků se může od ledna těšit na pětiprocentní zvýšení platu. To odpovídá přibližně tisícikoruně.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Lentilky se vyrábějí už více než sto let, zmizely hnědé a je více žlutých

3D model balení lentilek.

Lentilky, jedna z nejstarších českých značek, mají za sebou více než sto let trvající historii, během které prošly...

McDonald’s stokrát jinak. Třeba s jídlem pro gurmány a v nóbl prostředí

Rychlé občerstvení McDonald's Next v Hongkongu

McDonald’s Next v Hongkongu je nejluxusnější pobočkou této franšízy. Do nového kabátu ji firma přestavila minulý rok....

Úřad zkoumá vstup jednoho z největších e-shopů Notino do Zásilkovny

Brněnský e-shop s parfémy a kosmetikou má kolem 800 zaměstnanců. Radek Ondrášík...

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prověřuje transakci obchodu s parfémy a kosmetikou Notino, který chce získat...

Najdete na iDNES.cz