Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Platová předpověď: Plus pět procent

  1:07aktualizováno  1:07
Raz, dva, tři, čtyři, pět. Čelem vzad! A teď tři kroky zpět! Přesně tak bude většina zaměstnanců v příštím roce pochodovat po cestě k vyššímu platu. Podle velkého průzkumu MF DNES mezi více než stovkou významných českých firem je právě pětiprocentní růst mezd nejčastějším plánem šéfů.
Mzdy budou stoupat pomalu.

Mzdy budou stoupat pomalu. | foto: Profimedia.cz

Ve skutečnosti si však jejich lidé polepší kvůli očekávané tříprocentní inflaci pouze o dvě procenta. A to pouze ti šťastnější.

V oborech, které zrovna "netáhnou", jako je třeba oděvnictví či obuvnictví, nemají firmy peněz nazbyt a reálná mzda jejich zaměstnanců oproti letošku klesne.

Přestože oslovení analytici očekávají zvýšení platů spíše o šest a více procent a dojednání sedmiprocentního zvýšení mezd radil i šéf odborů Milan Štěch, hlasy z podniků se spíše točily kolem čísla 5.

Do této kategorie patří třeba důlní gigant OKD, ČEZ, Paramo či České dráhy, které jsou největším zaměstnavatelem v zemi.

Smlouvu před Vánocemi nemají všichni
Necelých 60 tisíc železničářů si od ledna polepší v průměru o 5,6 procenta. A to navzdory tomu, že letos ČD očekávají opět ztrátu – téměř půl miliardy korun.

Vedení drah má totiž proti sobě při jednání partnera, který může zastavit české vlaky. Odborový svaz železničářů v čele s Jaroslavem Duškem má sílu zcela zablokovat železniční dopravu v zemi, šéfové mu proto raději vyjdou vstříc i za cenu mírných ústupků.

"Růst mezd se bude týkat především provozních zaměstnanců," uvedl mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

Uzavření kolektivní smlouvy před Vánocemi ale letos není zdaleka pravidlem. Nejasnosti kolem toho, zda začne od 1. ledna platit nový zákoník práce, zdržely kolektivní vyjednávání, a tak zaměstnanci v desítkách velkých podniků ještě nevědí, o kolik více uvidí příští rok na výplatní pásce.

Příspěvek za páteční noc
"Loni jsme měli touto dobou uzavřenou zhruba třetinu smluv, letos tak pětinu," řekl Milan Šubrt z liberecké pobočky Asociace samostatných odborů.

Jednání jsou stále v plném proudu u České pošty, automobilky TPCA v Kolíně nebo Mostecké uhelné. V mladoboleslavské Škodě Auto začnou odbory licitovat o růstu platů až 30. ledna.

"Nyní teprve sbíráme podněty z jednotlivých dílen. Teprve pak se dohodneme, o kolik procent by měly platy růst," vysvětlil šéf odborů KOVO ve škodovce Jaroslav Povšík.

Odborářům se zatím podařilo vyjednat některé dílčí změny: třeba prémii 350 korun za práci z pátku na sobotu, příspěvky pro rodiče nebo zachování stávajících cen jídla ve firmě.

Velký vliv má silná koruna
Ne všechny podniky si však mohou dovolit svým zaměstnancům zvyšovat mzdy alespoň o inflaci. Především v textilním a obuvnickém průmyslu hospodaří firmy s velmi napjatými rozpočty.

Každý růst nákladů by pak zároveň znamenal nebezpečí ztráty konkurenceschopnosti. "Mzdy se u nás zvyšovat nebudou, nemůžeme si to vůbec dovolit," sdělil obchodní náměstek textilky OP Prostějov Mojmír Žák.

Za zmrazení platů podle něj může především silná koruna a státem nařízené zvyšování minimálních mezd, které se následně promítá i do vyšších platových kategorií.

"Zaměstnance ale platíme úkolově, kdo chce, může si slušně vydělat," upozorňuje Žák.

Odboráři přestřelili
Příliš důvodů ke spokojenosti nemají ani zaměstnanci nábytkárny Tusculum Třebíč. "Vyhodnocovali jsme plnění kolektivní smlouvy za rok 2006. Nepodařilo se naplnit ani letošní růst platů. Pro příští rok chceme, aby byl zajištěn růst alespoň o inflaci," plánuje tamní odborový předák Jiří Kovář. Průměrný výdělek v Tusculu je kolem 12 tisíc.

Mnohem náročnější požadavky předložili vedení firmy odboráři v otrokovickém Barumu Continental.
Podle informací MF DNES požadovali růst mezd až o patnáct procent, což vedení firmy striktně odmítlo.

Oficiálně se největší zaměstnavatel na Zlínsku k růstu mezd v příštím roce nevyjádřil, jednání však měla skončit kompromisem v podobě zvýšení platů o necelých pět procent.

Rozdíly se prohloubí
V příštím roce se budou i nadále rozevírat nůžky mezi nízkými a vysokými příjmy. Pro zastánce rovnostářství je to špatná zpráva, ale podle odborníků je to signál toho, že české ekonomice se daří.

Prohloubí se i rozdíly mezi jednotlivými regiony. "Už nyní je rozdíl ve mzdě například mezi Prahou a Karlovarským krajem kolem osmi a půl tisíce," připomněl analytik Aleš Michl z Raiffeisenbank. Podle něj bude hlavní město i nadále dominovat.

Šanci na to, aby s ním držely kontakt, ale mají i Brno, Plzeň a Ostrava. "Tato města se stále častěji stávají sídlem světových gigantů ze sektorů služeb a technologií, kde jsou nadprůměrné platy," doplnil Michl.

Štědrým zaměstnavatelem bude v příštím roce také stát. Půl milionu úředníků, učitelů či sociálních pracovníků se může od ledna těšit na pětiprocentní zvýšení platu. To odpovídá přibližně tisícikoruně.
Nejčtenější

Soud dal řidiči německý plat, čeští dopravci se bojí růstu počtu žalob

Šofér kamionu Jiří Gabrhel

První český řidič kamionu vyhrál soud o to, že mu česká firma za řízení v Německu platila méně, než kolik je tamní...

Mrakodrap bohatých otevírá. Být Jágrovi sousedem vyjde na desítky milionů

V Tower na pražské Pankráci (stav v lednu 2017)

Byty v patrně nejdražším bytovém domě v Česku - pražském V Toweru si přebírají jejich noví majitelé. Jsou mezi nimi...Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Česko je odkladiště vraků. Lidé kvalitu neřeší, říká šéfka AAA Auto

Generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová

Jedinou silou, která donutí Čechy výrazně omladit vozový park, je změna legislativy. Bez omezení dovozu aut starších...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...

Zbrojař a továrník Strnad překvapivě převedl miliardové podíly na syna

Jaroslav Strnad

Miliardář Jaroslav Strnad, dosavadní vlastník silné, už nejen zbrojařské skupiny Czechoslovak Group, nečekaně odešel z...

Levná móda z Asie? Na tu se nelze vymlouvat, říká šéf české značky Blažek

Ladislav Blažek, majitel české oděvní firmy Blažek Praha

Krejčovské řemeslo má v Česku dlouholetou tradici. Jenže zatímco v roce 2000 v oboru v tuzemsku pracovalo přes 50 tisíc...

Najdete na iDNES.cz