Strojírny Karsit, které dodávají autodíly firmám z koncernu Volkswagen, od srpna zvedly mzdy o osm procent.

Strojírny Karsit, které dodávají autodíly firmám z koncernu Volkswagen, od srpna zvedly mzdy o osm procent. | foto: Lukáš Urban

Anketa mezi 111 podniky: nejvíce lidem přidají automobilky, nejméně doly

  • 116
Česká ekonomika slušně šlape a odbory tlačí, aby firmy zvedly v příštím roce mzdy v průměru o 5,5 procenta. Výsledky ankety, kterou provedla MF DNES mezi 111 podniky napříč Českem, však ukazují, že tolik se zdaleka všude přidávat nebude. Nejvíc si polepší zaměstnanci v automobilovém průmyslu a tam, kde firmy čelí odlivu pracovníků.

Jistotou k vyššímu výdělku je hlavně automobilový průmysl. Například Škoda Auto vyplácí dělníkům už nyní mzdy vysoko nad průměrem: kolem 36 tisíc měsíčně. A v následujících dvou letech mají jejich platy vzrůst o víc než 11 procent.

Největší český podnik chtějí následovat další automobilky i jejich dodavatelé. Nic jiného jim nezbývá, pokud si chtějí udržet zaměstnance. Na tuzemského lídra se však nedotáhnou. Například jaroměřské Strojírny Karsit, které dodávají autodíly firmám z koncernu Volkswagen, sice od srpna zvedly mzdy o osm procent, průměrná mzda však v závodě dosahuje zhruba 22 tisíc.

Na výrazný vzestup mezd se mohou těšit také řidiči linkových autobusů, za něž se postavila vláda. V jiných oborech porostou mzdy také, ale až na výjimky ne tolik jako v automobilovém průmyslu. K vyššímu nárůstu se odhodlají hlavně firmy, kterým kvůli nízké nezaměstnanosti v regionu hrozí odchod pracovníků.

Může se hodit

Hledáte nové zaměstnání nebo naopak sháníte vhodné zaměstnance? Připojte se na portál jobDNES.cz

„V letošním roce plánujeme zvýšení mezd celkově nejméně o osm procent průměrného výdělku. Cílem je vytvořit takové mzdové podmínky pro pracovníky, aby nedocházelo k jejich vykrádání okolními firmami,“ vysvětluje majitel královédvorské textilky Juta a senátor Jiří Hlavatý.

Více i v potravinářství

A přidávat budou i firmy z oborů, kde jsou platy dlouhodobě podprůměrné. Právě ty totiž zoufale shánějí nové pracovníky. Jako například potravinářství. Jihočeská Madeta zvedla dělníkům platy od září až o deset procent; zaměstnanci přitom měli na výplatních páskách víc už v lednu. „A od ledna 2017 plánujeme v navyšování mezd pokračovat,“ dodává personální ředitel firmy Pavel Buryánek.

Na druhou stranu zvyšování mezd nelze čekat ve většině těžebních firem, ocelářství ani v těžkém průmyslu. Firmy z těchto oborů totiž zápolí s nedostatkem zájmu o své produkty a poklesem cen.

„Když se ekonomice daří a roste produktivita práce, může si růst mezd dovolit. Ale firmy nesmějí růst mezd přešvihnout, jinak ztratí konkurenceschopnost v zahraničí. Jenom s českým trhem by si nevystačily,“ říká hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

Mnohé firmy v anketě MF DNES přiznaly, že se jim nedaří obsadit některé pozice a že kvůli tomu musely odmítnout zakázky. A tak zavádějí nové benefity, od náborových příspěvků v řádu desítek tisíc až po kuřárny.