Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platy na Wall Street atakovaly rekord, roční výdělek činí 7 milionů Kč

  16:27aktualizováno  16:27
Práce v centru amerického finančního světa, na newyorské Wall Street, se stále vyplácí. Celkové odměny tamních zaměstnanců loni dosáhly téměř na rekordní úroveň. Lépe se lidé z Wall Street měli jenom v letech 2007 a 2008 před hlubokou finanční krizí.

Demonstrace Occupy Wall Street rok poté (17. září 2012) | foto: Reuters

Vysoké platy jsou však vykoupené masivním propouštěním v posledních letech, kdy odvětví musely opustit tisíce pracovníků, informoval list The New York Times.

Celkové platy zaměstnanců včetně odměn na Wall Street loni vzrostly o čtyři procenta na 60 miliard dolarů (asi 1,2 bilionu korun). Průměrný roční výdělek činil 362 950 dolarů (asi sedm milionů korun). Meziročně to bylo o 16,6 procenta více.

Letos zaměstnanci na Wall Street očekávají ještě lepší bonusy než loni. "Je to dobrá práce, pokud ji dokážete získat," podotkl Thomas DiNapoli z newyorské radnice, která vývoj v odvětví pozorně sleduje, protože na něm závisí značná část městské ekonomiky.

Na platy se stále musí lákat, ušetří se jinde

The New York Times podotýká, že Wall Street se od začátku krize potýká s dvěma konkurenčními tržními silami. Na jedné straně je kvůli přísnějším regulacím a pomalému oživení ekonomiky nucen propouštět. Na druhé straně však stále potřebuje nabízet lidem lukrativní mzdy, aby tamní firmy přilákaly odborníky, nebo si je udržely.

Banky proto propouštějí a omezují další náklady, nezasahují však do výše platů. Výdělky tak rostou navzdory tomu, že akcionáři kvůli slabým ziskům tlačí na firmy, aby svou režii snížily. Na platy na Wall Street jde téměř polovina tržeb tamních firem. Banka Morgan Stanley například v roce 2009 na ně vydala 62 procent svých tržeb, přestože ji finanční krize těžce zasáhla.

Newyorská radnice čeká, že finančnímu odvětví se letos ve městě bude dařit výrazně lépe než loni. Firmy z Wall Street tehdy dosáhly zisků 7,7 miliardy dolarů, letos by to mělo být 15 miliard dolarů. V sektoru nicméně pokračuje propouštění. Letos jej dosud opustilo 1 200 pracovníků. Od konce roku 2007 jich bylo zhruba 20 tisíc.

Na finanční odvětví v New Yorku připadá čtvrtina všech mezd vyplácených soukromými firmami. Pracuje v něm přitom jen 5,3 procenta zaměstnanců těchto firem.

Autoři: ,


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

TEST DNES: Pivo v plechu rychle stárne, už po pár týdnech může být zvětralé

Test plechovkových ležáků

Od piva z plechovky asi nikdo nečeká, že bude chutnat jako točené. Ne každý už ale ví, že se často nevyrovná ani...

Další z rubriky

Slovenský podnikatel roku předpovídá počasí pro armádu USA i aerolinky

Michal Weis získal titul slovenského EY Podnikatele roku.

Softwarový geek, který pracuje s náladou lidí a ekonomickým rozhodováním firem. I tak se dá popsat slovenský EY...

Ve dvou třetinách mořských plodů a soli byly mikroplasty, odhalil test

Mořské plody

Mořské plody a sůl jsou plné mikroplastů. Analýza časopisu dTest je objevila ve dvou třetinách ze 103 zkoumaných vzorků...

Saúdské ženy poprvé sedají za volant. Ekonomika dostane nový impuls

Ženy v Saúdské Arábii mohou poprvé legálně usednout za volant. (24. 6. 2018)

Do 24. června byla v Saúdské Arábii žena za volantem tabu. Tomu je konec. Po jednašedesáti letech pro ně přestal platit...

Najdete na iDNES.cz