Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platy rostly nejméně za deset let. V průměru stouply o 4 hamburgerová menu

  9:01aktualizováno  10:21
Průměrná mzda ve 3. čtvrtletí vzrostla meziročně o dvě procenta, vůbec nejméně od roku 2000. Lidé si tak měsíčně za svou práci odnášeli domů o 473 korun více, za což jde pořídit 4 menu u McDonald's. Na výplatní pásce měli částku 23 665 Kč. Inflace však srazila reálný růst na pouhou desetinu procenta.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Oznámil to Český statistický úřad. Připomněl, že cenová hladina ve třetím čtvrtletí stoupla o 1,9 procenta, a proto byl reálný růst mezd tak nízký. Proti druhému kvartálu se výplata zvedla o půl procenta.

"Odměňování zaměstnanců je stále pod diktátem krize. Díky nízké inflaci se kupní síla sice meziročně nesnížila, její prakticky nulový přírůstek ale znamená nejhorší situaci od roku 1998," komentoval čerstvá čísla hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle něj ale situace nemusí být tak zlá. Podniky se snaží ušetřit na sociálních odvodech, a tak dávají více práce živnostníkům, jejichž mzdy pravděpodobně stouply. "To se ale ve statistikách mzdy neprojevuje," upozorňuje Sobíšek.

Státní zaměstnanci se uskromnili

V podnikatelské sféře se průměrná mzda zvýšila o 676 Kč na 23 650 Kč, reálně vzrostla o procento. V nepodnikatelské sféře klesla o 439 Kč na 23 731 Kč. Reálně se ale snížila o 3,6 procenta a poklesla tak už druhé čtvrtletí za sebou.

Státní sféra tak se zpožděním reagovala na krizi. Zatímco loni si museli opasky utahovat zaměstnanci v privátním sektoru, letos došlo i na státní zaměstnance.

Kalkulačka

Vypočítejte si čistou mzdu v roce 2010 zde

Tento trend bude navíc podle analytika Raiffeisenbank v dalších čtvrtletích pokračovat a mzda v soukromé sféře překoná veřejnou sféru.

"Bude zajímavé sledovat, zda se mzdy (po avizovaném snížení mzdových prostředků ve veřejném sektoru o desetinu) budou skutečně snižovat, před čímž varují odboráři, nebo zda se státní sféra zefektivní, čímž mohou mzdy dokonce vzrůst," zajímá se analytik finanční skupiny Citfin Tomáš Volf.

Nejnižší mzdu brali lidé pracující v ubytování, stravování a pohostinství, kteří si ve 3. čtvrtletí odnášeli měsíčně domů 12 785 Kč (mzdy jim meziročně stouply přes tři procenta). Nejvíce vydělávali lidé pracující v informačních a komunikačních oborech. Jejich mzda 43 422 Kč tak byla v porovnání s nejnižší průměrnou více než třikrát vyšší.

Statistici ale upozorňují, že průměrná mzda rozhodně nevypovídá o tom, že by každý zaměstnanec přinášel do rodinného rozpočtu takto vysokou částku. Zhruba dvě třetiny pracovníků vydělávají méně.

Autor:


Nejčtenější

Pražská noční můra se zhmotní za dva roky, až se uzavře Barrandovský most

Barandovský most v Praze.

Barrandovský most připadá Pražanům jako relativně nová stavba. Jenže letos oslavil třicáté výročí od otevření a...

Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Třináctiletého chlapce někdo udal inspekci. Prodával hot dogy bez licence

Ilustrační snímek

Zatímco ostatní kluci jezdí na kole a hrají fotbal, třináctiletý Jaequan Faulkner z amerického státu Minnesota ve...

Kde jsou peníze, které Musk slíbil? Jestli blafuje, porušuje zákony

Americký podnikatel a vynálezce Elon Musk při tiskové konferenci v Chicagu....

Uplynuly dva dny od tweetu Elona Muska o převedení Tesly do soukromých rukou a kolem jeho plánu stále panují...

Další z rubriky

Naslouchátka za všechny peníze. Senioři čelí dalšímu útoku „šmejdů“

Ilustrační snímek

„Šmejdi“ dál zneužívají důvěry českých seniorů. Ti nově podléhají klamavým inzerátům na zlepšení sluchu. Po počátečním...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Lesy ČR mění generálního ředitele, stane se jím Vojáček

Lesy ČR otevřou novou budovu v Hořicích, která je celá ze dřeva

Novým generálním ředitelem státního podniku Lesů ČR se stane současný šéf Vojenských lesů a statků ČR Josef Vojáček....

Najdete na iDNES.cz