Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Platy rostou i tam, kde není práce

  1:00aktualizováno  1:00
Mostecko už třináct let vede žebříček české nezaměstnanosti. Bez práce je tam pětina lidí z těch, kdo by měli pracovat. Překvapením pak je, že se ve srovnání průměrných mezd tentýž region ocitá mezi nejbohatšími.
Bankomat, peníze

Bankomat, peníze - ilustrační foto | foto: MF DNES

"V našem případě zvyšují platový průměr největší zaměstnavatelé, jako Mostecká uhelná, Chemopetrol a Česká rafinérská," říká Jaroslav Kunc, hlavní statistik z mosteckého úřadu práce.

"Firmám se daří lépe, snáze vyvážejí, a hlavně už tolik nepropouštějí." Podle něj hodně lidí z regionu dojíždí do Loun a na Chomutovsko, kde je spousta zaměstnavatelů v průmyslových zónách.

Ale i na Mostecko nově přicházejí investoři z jiných oborů, než je těžký průmysl. Příkladem je Gumotex Automotive, dcera břeclavského Gumotexu, která vyrábí hlavové podpěrky do aut, Strojtex nebo potravinářská společnost Milktrade.

"Ještě jich ale není dost," říká Kunc. V evidenci mosteckého úřadu práce je bezmála 15 tisíc lidí, ale o 500 méně než ve stejnou dobu vloni.

Mostecko není v platech výjimkou. I Karvinsko, které mu s 19procentní nezaměstnaností na žebříčku sekunduje, platí ty, kdo práci najdou, relativně dobře.

Ve čtyřletém srovnání průměrných výdělků v někdejších 76 okresech se umístilo dokonce mezi skokany na jedenáctém místě. Průměrný plat stoupl o 4400 korun, na 15 700. Není se co divit, doly musely připlatit, aby našly lidi ochotné pracovat pod zemí. Průměrný hrubý měsíční plat horníka převyšuje 23 tisíc korun.

I Ostravsko, dřívější ocelové srdce republiky s nezaměstnaností přes 15 procent, má pro ty, kdo práci mají, nadprůměrné mzdy blížící se 19 tisícům korun. Hutní kolosy a železárny loni s rostoucí poptávkou po oceli inkasovaly velké zisky, a i když letos se loňský úspěch neopakuje, nepropouštějí a nestrádají.

V těchto okresech hodně lidí ví, co je to dostat vyhazov. Mnoho firem, na kterých stál socialistický průmysl, v posledních letech propouštělo. Jen nově příchozí investoři nyní mění mapu bohatství Čechů.

Praha má jasné prvenství. Je to však dáno i tím, že průměrný plat se přiřazuje k sídlu společnosti, a ne k místu, kde bydlí její zaměstnanci. S příchodem investorů se zvedly platy významně také na Jihlavsku, v Plzni, na Berounsku a Pardubicku, často zásluhou průmyslových zón. V těchto regionech platí, že průměrně dostanou zaměstnanci s každým rokem o tisícikorunu víc.

"Je pravda, že máme dobré mzdy. V průměru bez započtení manažerských pozic je to letos 24 400 korun," říká Sabina Pyskatá, mluvčí jihlavského Bosch Diesel. Ten je s 6200 lidmi největším zaměstnavatelem na Vysočině a průměrný jihlavský plat převyšuje o sedm tisíc. I proto bez obav zveřejní průměrný plat, ač to bylo dříve tabu.

Na chvostu mzdového žebříčku jsou zejména tři regiony, kde jsou nejnižší platy všeobecně a za poslední čtyři roky navíc stoupaly nejpomaleji.Je to Jesenicko, Písecko a zemědělské Hodonínsko.

Jedním z důvodů, který vysvětluje například nízké výdělky na Jesenicku, je nízká vzdělanost lidí bez práce. V evidenci jesenického úřadu práce je osmdesát procent lidí jen se základní školou. A ti, kdo z Jesenicka odjedou na studia, se už zpátky nevracejí.

V budoucnosti z chudého žebříčku možná vypadne Písecko. To si slibuje zlepšení od své průmyslové zóny, která se už letos zaplnila.
Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Zdraví i ve zvířecích miskách. Lidé chtějí krmiva s vysokým obsahem masa

Psi žerou

Kvalitní krmiva s vysokým obsahem masa, přidávání superpotravin, strmě rostoucí obliba pamlsků a doplňků pro zvířecí...

Najdete na iDNES.cz