Plavky po sezoně vyžadují péči

  • 2
Pokud si chce někdo užít plavky déle než jednu sezonu, musí se o ně náležitě starat. Léto sice pomalu končí, ale to ještě neznamená, že se tato drobná součást šatníku nechá po posledním vykoupání uschnout a ve skříni si pak počkají až na teplé měsíce příštího roku. Při takovém zacházení by asi příliš parády již nenadělaly. Plavky si totiž žádají podobnou péči jako jemné punčochové kalhoty.

Plavky se vyrábějí většinou z elastanu (nejznámější je vlákno Lycra), díky kterému dokonale přiléhají k tělu a rychle schnou. Zároveň jsou ale velmi citlivé na zacházení. Vadí jim mořská voda, ale hlavně chlorovaná voda v bazénech. Pokud se plavky po koupání dobře nevymáchají v teplé vodě z kohoutku, může mořská sůl nebo chlór změnit jejich barvu. Vlivem chlóru navíc elastanová vlákna ztrácejí svou pružnost a z plavek se postupně stává vytahaný kus hadru. Kdo nosí bílé plavky, měl by je pečlivě vymáchat nejen po koupání v moři či bazénu, ale také po návštěvě termálních lázní s železitou vodou, aby nezežloutly.

Nejhorším nepřítelem plavek jsou však pot a krémy na opalování. Jejich agresivnímu vlivu nedokáží odolat ani ty drahé a značkové z nejlepšího materiálu, který se - když je propocený nebo "nakrémovaný" - snadno spálí. Místo krému se vyplatí používat opalovací mléka. Je ale důležité nechat mléko po natření na kůži dobře vsáknout, a teprve pak obléci plavky.

Tím ale výčet nebezpečí zdaleka nekončí. Citlivým vláknům samozřejmě nesvědčí ani poposedávání na drsném betonovém okraji koupaliště, písčité pláži nebo skále nad rybníkem. Je nutné dát si pozor také na proutěná a dřevěná sedátka, o která se mohou plavky zachytit.

Návštěvníky termálních lázní a speciálních bazénů možná překvapí, že ani bublinkové koupele a nejrůznější vodotrysky nemají plavky moc rády. Ve vodě pouštěné pod tlakem ztrácejí svůj tvar.

JAK SE O PLAVKY STARAT

  • Nejlepší prostředek na praní plavek je jádrové mýdlo. Po každém koupání namydlete důkladně zejména vnitřní část plavek, nechte chvíli působit a pak je vyperte a vymáchejte ve vodě teplé do 30° C.
  • Na praní používejte jen neagresivní prací prostředky. Ty, které účinkují při teplotách mezi 30 a 90 °C, by mohly plavky poškodit.
  • Plavky nikdy neždímejte, pověste je do stínu na vzduch.
  • V pračce perte plavky až na konci sezony v sáčku na prádlo a vynechte odstřeďovací program.
  • V žádném případě nesušte plavky v sušičkách na prádlo nebo na radiátoru – elastanová vlákna by se lámala.
  • Barevné plavky z moderních materiálů praním nevyblednou. Můžete je ovšem po prvním důkladném praní vymáchat ve vodě s octem.