Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plyn a proud příští rok zdraží

  10:01aktualizováno  12:07
Každé otočení kohoutku s vodou, plynem nebo topením, každý stisk vypínače bude od ledna citelně dražší. Přelom roku je vždy příležitostí pro elektrárny, vodárny či plynárny měnit ceny. Skokové zdražení pro rok 2006 je však ve srovnání s předchozími lety extrémní.

Vaření na plynu zdraží, stejně jako elektřina. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL: Rok 2006, rok velkých událostí

Asi největší dopad bude mít zvýšení cen elektřiny, kterému se nelze vyhnout. Proud podraží domácnostem v průměru o 8,9 procenta. Například pro pražskou domácnost, která platí letos za proud 700 korun měsíčně, vzrostou příští rok výdaje na elektřinu o 700 korun za rok.

V jednotlivých regionech ceny poskočí různě - nadprůměrně na severní a jižní Moravě či v jižních Čechách, naopak nejméně, o 4,2 procenta, se cena zvedne ve středních Čechách.

"Taky mě štve, kolik platím za elektřinu. Ale musíme se chovat tržně," bránil se v rozhovoru pro MF DNES Martin Roman, nejvyšší šéf ČEZ, firmy ovládající dvě třetiny trhu s proudem.  - více zde

Zdražování vysvětluje především vyššími cenami energií v zahraničí, kterým se jeho firma přizpůsobuje. Šéf energetického giganta odhaduje, že další zdražení proudu přijde za rok a v téměř stejné výši.

Další ranou pro rodinné rozpočty je růst cen plynu, který už v říjnu zdražil téměř o pětinu. Od ledna podraží v průměru o další 4,8 procenta. Lidem, kteří plyn využívají k vytápění domku, se cena zvedne dokonce o dvanáct procent. V tomto případě zaplatí domácnosti za topení plynem 32 tisíc korun ročně, o dva tisíce více než nyní.

Zapracovali jsme dobře. Podařilo se nám upravit původní návrhy cen (energetických společností) pro spotřebitele na přijatelnou úroveň,“ komentoval šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt výsledky jednání s monopolním dodavatelem plynu RWE-Transgas. Původní návrh totiž počítal s ještě razantnějším zvýšením cen, především pro podnikatele. Domácnostem od ledna alespoň zlevní měsíční paušál za plynovou přípojku.

Ve zvýšení cen plynu budou místní rozdíly, stejně jako u proudu. Největší skok čeká domácnosti v jižních Čechách, kde bude průměrný růst devět procent, nejmenší zdražení plynu čeká na Východočechy, kde se cena zvedne v průměru o necelá tři procenta. Ceny plynu určuje Energetický regulační úřad čtyřikrát do roka, špatnou zprávou je, že už při první změně v dubnu 2006 se čeká další zdražení.

Zdražení plynu už vyvolalo řetězovou reakci v elektrárnách a teplárnách. Teplo z elektráren, jež plyn spalují, totiž zdraží o zhruba jedenáct procent. Naproti tomu teplo ze zdrojů na uhlí podraží o jedno až tři procenta.

Například v Praze to znamená, že lidé žijící na levém, "plynovém" břehu Vltavy, zaplatí za teplo a teplou vodu pro byt 3+1 ročně cirka devatenáct tisíc, stejná rodina na druhém, „uhelném“ břehu, zaplatí ročně jen čtrnáct tisíc korun.

Hlouběji do peněženek sáhnou lidé i kvůli účtům za vodu. Například Severočeská vodárenská společnost zdraží od ledna kubík pitné vody a jeho svedení do kanálu o více než čtyři koruny na 52,55 koruny. Průměrná domácnost tak ročně zaplatí asi o dvě stě korun více.

JAK ZDRAŽÍ DOMÁCNOSTEM ENERGIE (od ledna)
REGION PLYN ELEKTŘINA
severní Čechy +7,27 % +9,7 %
západní Čechy +3,01 % +9,4 %
střední Čechy +2,97 % +4,2 %
jižní Čechy +8,93 % +9,5 %
východní Čechy +2,65 % +6,3 %
Praha +4,96 % +9,9 %
jižní Morava +4,61 % +9,5 %
severní Morava +5,77 % +13,3 %
zdroj: ERÚ

 
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Najdete na iDNES.cz