Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plyn a proud příští rok zdraží

  10:01aktualizováno  12:07
Každé otočení kohoutku s vodou, plynem nebo topením, každý stisk vypínače bude od ledna citelně dražší. Přelom roku je vždy příležitostí pro elektrárny, vodárny či plynárny měnit ceny. Skokové zdražení pro rok 2006 je však ve srovnání s předchozími lety extrémní.

Vaření na plynu zdraží, stejně jako elektřina. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

SPECIÁL: Rok 2006, rok velkých událostí

Asi největší dopad bude mít zvýšení cen elektřiny, kterému se nelze vyhnout. Proud podraží domácnostem v průměru o 8,9 procenta. Například pro pražskou domácnost, která platí letos za proud 700 korun měsíčně, vzrostou příští rok výdaje na elektřinu o 700 korun za rok.

V jednotlivých regionech ceny poskočí různě - nadprůměrně na severní a jižní Moravě či v jižních Čechách, naopak nejméně, o 4,2 procenta, se cena zvedne ve středních Čechách.

"Taky mě štve, kolik platím za elektřinu. Ale musíme se chovat tržně," bránil se v rozhovoru pro MF DNES Martin Roman, nejvyšší šéf ČEZ, firmy ovládající dvě třetiny trhu s proudem.  - více zde

Zdražování vysvětluje především vyššími cenami energií v zahraničí, kterým se jeho firma přizpůsobuje. Šéf energetického giganta odhaduje, že další zdražení proudu přijde za rok a v téměř stejné výši.

Další ranou pro rodinné rozpočty je růst cen plynu, který už v říjnu zdražil téměř o pětinu. Od ledna podraží v průměru o další 4,8 procenta. Lidem, kteří plyn využívají k vytápění domku, se cena zvedne dokonce o dvanáct procent. V tomto případě zaplatí domácnosti za topení plynem 32 tisíc korun ročně, o dva tisíce více než nyní.

Zapracovali jsme dobře. Podařilo se nám upravit původní návrhy cen (energetických společností) pro spotřebitele na přijatelnou úroveň,“ komentoval šéf Energetického regulačního úřadu Josef Fiřt výsledky jednání s monopolním dodavatelem plynu RWE-Transgas. Původní návrh totiž počítal s ještě razantnějším zvýšením cen, především pro podnikatele. Domácnostem od ledna alespoň zlevní měsíční paušál za plynovou přípojku.

Ve zvýšení cen plynu budou místní rozdíly, stejně jako u proudu. Největší skok čeká domácnosti v jižních Čechách, kde bude průměrný růst devět procent, nejmenší zdražení plynu čeká na Východočechy, kde se cena zvedne v průměru o necelá tři procenta. Ceny plynu určuje Energetický regulační úřad čtyřikrát do roka, špatnou zprávou je, že už při první změně v dubnu 2006 se čeká další zdražení.

Zdražení plynu už vyvolalo řetězovou reakci v elektrárnách a teplárnách. Teplo z elektráren, jež plyn spalují, totiž zdraží o zhruba jedenáct procent. Naproti tomu teplo ze zdrojů na uhlí podraží o jedno až tři procenta.

Například v Praze to znamená, že lidé žijící na levém, "plynovém" břehu Vltavy, zaplatí za teplo a teplou vodu pro byt 3+1 ročně cirka devatenáct tisíc, stejná rodina na druhém, „uhelném“ břehu, zaplatí ročně jen čtrnáct tisíc korun.

Hlouběji do peněženek sáhnou lidé i kvůli účtům za vodu. Například Severočeská vodárenská společnost zdraží od ledna kubík pitné vody a jeho svedení do kanálu o více než čtyři koruny na 52,55 koruny. Průměrná domácnost tak ročně zaplatí asi o dvě stě korun více.

JAK ZDRAŽÍ DOMÁCNOSTEM ENERGIE (od ledna)
REGION PLYN ELEKTŘINA
severní Čechy +7,27 % +9,7 %
západní Čechy +3,01 % +9,4 %
střední Čechy +2,97 % +4,2 %
jižní Čechy +8,93 % +9,5 %
východní Čechy +2,65 % +6,3 %
Praha +4,96 % +9,9 %
jižní Morava +4,61 % +9,5 %
severní Morava +5,77 % +13,3 %
zdroj: ERÚ

 Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

Senioři obědvají ve školních jídelnách, majitelé restaurací se bouří

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Najíst se ve školní jídelně, pokud možno za cenu pod 70 korun nebo ještě levněji. Tak vypadá denní rutina deseti...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Prasečí mor je v Evropě na vzestupu, ministerstvo zvažuje kontroly dovozu

Ilustrační snímek

Státní veterinární správa zvažuje zavedení povinnosti testovat dovážené vepřové maso na přítomnost viru afrického moru...Najdete na iDNES.cz