Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plyn od ledna zlevní, účet za elektřinu vzroste

  9:13aktualizováno  11:39
Energetický regulační úřad přichystal před Vánoci českým rodinám jednu špatnou a jednu dobrou zprávu. Od ledna budou domácnosti platit více za elektřinu, ale naopak ušetří při spotřebě zemního plynu. Plyn jim zlevní v průměru o 4,2 procenta, proud naopak o 7,9 procenta podraží.

Plynový sporák, vařič | foto: Profimedia.cz

Největší pokles ceny plynu zaznamenají domácnosti ve Středočeském kraji (o 5,8 procenta). Naopak nejméně plyn zlevní v Jihočeském kraji (o 1,9 procenta).

V absolutních částkách nadále zůstává nejdražší plyn na jihu Čech, nejlevnější je na území někdejšího Východočeského kraje.

Kolik konkrétní domácnost ušetří, závisí na výši spotřeby. Podle modelového propočtu regulačního úřadu ušetří ten, kdo na plynu vaří a ohřívá vodu, ročně v průměru 284 korun. Kdo plynem navíc topí, ušetří až 865 korun.

Pokud ale domácnost plyn používá pouze na vaření, roční náklady ji naopak vzrostou, a to o 11,50 Kč. Plynu totiž spálí jen málo a pokles cen samotného plynu nevyrovná zdražení dalších složek konečné ceny.

Odborníci zlevnění zemního plynu očekávali. Cena plynu je totiž závislá na na vývoji cen ropy a topných olejů, které klesají již od třetího čtvrtletí tohoto roku.

Regulace plynu končí
Naposledy zlevnil plyn od letošního října, a to pro domácnosti v průměru o 5,5 procenta. - více zde

Zveřejněné ceny pro domácnosti jsou ale poslední, které regulační úřad vyhlašoval. K 31. březnu 2007 regulace končí. Trh s plynem se zcela liberalizuje, a konečné ceny si tak bude určovat už sám monopolní plynárenský podnik.

Místopředseda regulačního úřadu Blahoslav Němeček uvedl, že s dalším poklesem ceny plynu počítat pravděpodobně nelze. „V případě optimistického vývoje by ceny mohly zůstat na současné úrovni, nelze ale vyloučit mírný posun směrem nahoru,“ odhadl.

Předseda ERÚ Josef Fiřt dodal, že úřad už s RWE Transgas projednával podmínky dalšího fungování a rámce, ve kterých by se měla cena od dubna pohybovat. „Možné zneužití dominantního postavení je ošetřeno,“ sdělil.

Pokud by se RWE Transgas nechoval „rozumně“, mohou přijít cenové prověrky a zkoumání monopolního postavení.

Zdražení elektřiny naznačovaly už aukce
Na zdražení proudu od ledna 2007 se podepsal především růst cen takzvané silové elektřiny. Ten ukázaly už srpnové aukce pořádané firmou ČEZ. Silová elektřina se na konečné ceně podílí více než 50 procenty a cenové regulaci nepodléhá.

V konečném důsledku po započtení i regulovaných cen služeb dosáhlo průměrné zdražení pro domácnosti od ledna 7,9 procenta. Na většině území ČR, které obsluhuje společnost ČEZ Distribuce se cena zvýší o 7,6 procenta. Na jihu Moravy a jihu Čech, kde zákazníkům dodává E.ON Distribuce to bude 8,7 procenta. V Praze pak zdražení odpovídá průměrným 7,9 procenta.

Modelový příklad ERÚ ukázal, že domácnost, která využívá sazbu D02d a má hlavní jistič 3x25 A zaznamená nárůst ročních nákladů o 668 korun.

Teplo z uhlí podraží
Ceny tepla se odvíjejí především od cen uhlí a zemního plynu. Koneční spotřebitelé tepelné energie proto mohou očekávat v případě výroby tepla z uhlí zdražení zhruba o čtyři procenta. V případě výroby tepelné energie ze zemního plynu ceny naopak klesnou o necelá tři procenta.

JAK SE ZMĚNÍ CENY PLYNU PRO DOMÁCNOSTI
JAK SE ZMĚNÍ CENY PLYNU PRO DOMÁCNOSTI
RegionZměnaPrůměrná cena (Kč/MWh bez DPH)
severní Čechy-3,2 %872,62
západní Čechy-5,6 %823,99
jižní Čechy-1,9 %897,39
střední Čechy-5,8 %803,45
Praha-4,9 %814,77
východní Čechy-3,1 %788,18
jižní Morava-4,5 %796,38
severní Morava-3,3 %840,31
Pramen: ERÚ
Autor:Nejčtenější

Válka o prodavačky pokračuje. Nástupní mzda v Lidlu bude 28 tisíc

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Diskonty Lidl v Česku zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček na 28 tisíc korun, tedy o pětinu. V Praze a...

Pět tisíc dolarů na ruku a sbohem. Amazon se zbavuje lidí bez motivace

Pracovníkům ve skladu Amazon se v USA důsledně říká „associates“, tedy...

Nestandardní cestou jde americký Amazon při propouštění zaměstnanců bez motivace. Svému personálu předložil „nabídku“,...Fronty i na půl hodiny. Kaufland má málo pokladních, lidé si stěžují

(Ilustrační snímek)

V Kauflandu na pražském Bohdalci je 25 pokladen, v posledních dnech je však běžné, že fungují jen čtyři. Nakupujících...

Diesely v Německu už nikdo nechce. Ceny ojetin srážejí čachry s emisemi

(Ilustrační snímek)

V Německu za poslední rok výrazně klesl prodej nových naftových aut, ceny těch ojetých šly znatelně dolů. Vývoj souvisí...

Nejmladší český miliardář začal ve skladu. Dnes ovládá zbrojařské impérium

Majitel Czechoslovak Group Michal Strnad.

Pětadvacetiletý Michal Strnad se po převodu stoprocentního podílu zbrojařsko-průmyslového holdingu Czechoslovak Group...

Další z rubriky

Mimozemšťan Alza měl potíže. V e-shopu nefungovalo dokončení objednávky

Internetový obchod s elektronikou Alza.cz (ilustrační snímek)

Někteří zákazníci internetového obchodu Alza.cz mohli od včerejšího večera do dnešního poledne nakupovat jenom...

VIDEO: V každém z nás je sportovec. Ruzyňské letiště fandí olympionikům

V každém z nás je kus sportovce

Letiště Václava Havla Praha vytvořilo sérii tří virálních videí, kterými podporuje české sportovce v Jižní Koreji. Tři...

Rizikové půjčky vévodí českému úvěrovému trhu. Banky ztrácí podíl na trhu

(Ilustrační snímek)

Rizikovým způsobem si půjčuje peníze 28 procent Čechů. Dvě třetiny dlužníků si vzalo půjčku od nebankovních společností...

Najdete na iDNES.cz