Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plyn od ledna zlevní, účet za elektřinu vzroste

  9:13aktualizováno  11:39
Energetický regulační úřad přichystal před Vánoci českým rodinám jednu špatnou a jednu dobrou zprávu. Od ledna budou domácnosti platit více za elektřinu, ale naopak ušetří při spotřebě zemního plynu. Plyn jim zlevní v průměru o 4,2 procenta, proud naopak o 7,9 procenta podraží.

Plynový sporák, vařič | foto: Profimedia.cz

Největší pokles ceny plynu zaznamenají domácnosti ve Středočeském kraji (o 5,8 procenta). Naopak nejméně plyn zlevní v Jihočeském kraji (o 1,9 procenta).

V absolutních částkách nadále zůstává nejdražší plyn na jihu Čech, nejlevnější je na území někdejšího Východočeského kraje.

Kolik konkrétní domácnost ušetří, závisí na výši spotřeby. Podle modelového propočtu regulačního úřadu ušetří ten, kdo na plynu vaří a ohřívá vodu, ročně v průměru 284 korun. Kdo plynem navíc topí, ušetří až 865 korun.

Pokud ale domácnost plyn používá pouze na vaření, roční náklady ji naopak vzrostou, a to o 11,50 Kč. Plynu totiž spálí jen málo a pokles cen samotného plynu nevyrovná zdražení dalších složek konečné ceny.

Odborníci zlevnění zemního plynu očekávali. Cena plynu je totiž závislá na na vývoji cen ropy a topných olejů, které klesají již od třetího čtvrtletí tohoto roku.

Regulace plynu končí
Naposledy zlevnil plyn od letošního října, a to pro domácnosti v průměru o 5,5 procenta. - více zde

Zveřejněné ceny pro domácnosti jsou ale poslední, které regulační úřad vyhlašoval. K 31. březnu 2007 regulace končí. Trh s plynem se zcela liberalizuje, a konečné ceny si tak bude určovat už sám monopolní plynárenský podnik.

Místopředseda regulačního úřadu Blahoslav Němeček uvedl, že s dalším poklesem ceny plynu počítat pravděpodobně nelze. „V případě optimistického vývoje by ceny mohly zůstat na současné úrovni, nelze ale vyloučit mírný posun směrem nahoru,“ odhadl.

Předseda ERÚ Josef Fiřt dodal, že úřad už s RWE Transgas projednával podmínky dalšího fungování a rámce, ve kterých by se měla cena od dubna pohybovat. „Možné zneužití dominantního postavení je ošetřeno,“ sdělil.

Pokud by se RWE Transgas nechoval „rozumně“, mohou přijít cenové prověrky a zkoumání monopolního postavení.

Zdražení elektřiny naznačovaly už aukce
Na zdražení proudu od ledna 2007 se podepsal především růst cen takzvané silové elektřiny. Ten ukázaly už srpnové aukce pořádané firmou ČEZ. Silová elektřina se na konečné ceně podílí více než 50 procenty a cenové regulaci nepodléhá.

V konečném důsledku po započtení i regulovaných cen služeb dosáhlo průměrné zdražení pro domácnosti od ledna 7,9 procenta. Na většině území ČR, které obsluhuje společnost ČEZ Distribuce se cena zvýší o 7,6 procenta. Na jihu Moravy a jihu Čech, kde zákazníkům dodává E.ON Distribuce to bude 8,7 procenta. V Praze pak zdražení odpovídá průměrným 7,9 procenta.

Modelový příklad ERÚ ukázal, že domácnost, která využívá sazbu D02d a má hlavní jistič 3x25 A zaznamená nárůst ročních nákladů o 668 korun.

Teplo z uhlí podraží
Ceny tepla se odvíjejí především od cen uhlí a zemního plynu. Koneční spotřebitelé tepelné energie proto mohou očekávat v případě výroby tepla z uhlí zdražení zhruba o čtyři procenta. V případě výroby tepelné energie ze zemního plynu ceny naopak klesnou o necelá tři procenta.

JAK SE ZMĚNÍ CENY PLYNU PRO DOMÁCNOSTI
JAK SE ZMĚNÍ CENY PLYNU PRO DOMÁCNOSTI
RegionZměnaPrůměrná cena (Kč/MWh bez DPH)
severní Čechy-3,2 %872,62
západní Čechy-5,6 %823,99
jižní Čechy-1,9 %897,39
střední Čechy-5,8 %803,45
Praha-4,9 %814,77
východní Čechy-3,1 %788,18
jižní Morava-4,5 %796,38
severní Morava-3,3 %840,31
Pramen: ERÚ
Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Růst cen bytů se konečně zastavil a poptávka klesá, říká realitní makléř

Realitní makléř Otakar Schum

Bývalý vrcholový sportovec Otakar Schuma je, co do počtu prodaných bytů a domů, nejlepší realitní makléř v Praze a...

PŘÍBĚHY ZNAČEK: Meruňkový Míša nepřežil, povidlový to zkouší

Nyní linky třebíčského Tipafrostu jedou na plné obrátky, producenti zmrzliny

Nanuk Míša dříve připomínal ruskou zmrzlinu. Byl zabalený jen v pergamenu a bez polevy. V padesátých letech stál...

Úředníci doporučovali nevidomým levnější pomůcky, spor s firmou vyhráli

Ilustrační snímek

Po téměř čtyřech letech sporu mezinárodní arbitři rozhodli. Český stát nemusí firmě podnikatele Jana Buchala zaplatit...

Najdete na iDNES.cz