Plyn zdraží o víc než deset procent

  • 76
Špatná zpráva pro lidi, kteří topí plynem: od dubna se musí připravit na citelné zdražení. Několik na sobě nezávislých zdrojů potvrdilo, že cena se podle všeho zvýší o více než deset procent. "Lze očekávat, že vývoj cen plynu může být dramatický," potvrdil předseda nezávislého energetického regulačního úřadu Pavel Brychta.

Právě tato instituce stanovuje cenu plynu pro konečné spotřebitele, a to po konzultacích s dovozcem - firmou Transgas. Zdražení bude podle Brychty důsledkem rostoucích cen této suroviny ve světě.

Znamenalo by to, že majitel středně velkého rodinného domku připojeného na plynové potrubí zaplatí za topení měsíčně zhruba o dvě stě korun navíc. Tříčlenná domácnost, která zemní plyn používá pouze na vaření, by dala měsíčně navíc zhruba deset až patnáct korun.

Brychtův zástupce Blahoslav Němeček pak na přímý dotaz, co si pod termínem dramatické zdražení lze představit, uvedl: "Loni se cena plynu měnila třikrát a největší změna byla zhruba o osm procent. V tomto případě jsme o dramatu nemluvili," sdělil bez bližších podrobností Blahoslav Němeček.

Jaké zdražení si představuje, to má Transgas sdělit regulačnímu úřadu již příští týden. Zdroje MF DNES tvrdí, že půjde o dvouciferné číslo. "Návrh Transgasu prostudujeme a porovnáme s vlastními výpočty. Definitivní cenový verdikt vydáme koncem února," sdělil Němeček.

Plyn reaguje s několikatýdenním zpožděním na pohyb cen ropy. Ta zdražuje od listopadu kvůli možné válce v Iráku. Zdražování se již promítlo do cen benzinu. Ten u čerpacích stanic podražil v posledních týdnech o více než korunu. 

Strach z války v Iráku zdražuje plyn i benzin
Kdo jezdí autem a topí zemním plynem, toho mezinárodní krize a možná válka s Irákem vyjde pěkně draho. Železné pravidlo, že v době mezinárodního napětí rostou ceny surovin, podepřené faktem, že Irák patří mezi důležité producenty ropy, žene ceny této suroviny vzhůru již od začátku listopadu. Růst se promítl do cen benzinu u tuzemských čerpacích stanic, kde natural zdražil od začátku Vánoc zhruba o korunu.

A pokud se cena ropy bude dále držet kolem třiceti dolarů za barel, pak současná průměrná cena naturalu - 25 korun za litr - půjde ještě výše. V případě války by mohla po dvou letech atakovat znovu třicetikorunovou hranici.

A nejde jen o benzin, jehož ceny jdou nahoru. Zdražovat bude od dubna i zemní plyn. Podle všeho o více než deset procent. Cena plynu totiž se zpožděním začíná následovat vývoj na trzích s ropou a podle šéfa energetického regulačního úřadu Pavla Brychty se další očekávané razantní zdražení této suroviny promítne i do cen pro tuzemské podniky a domácnosti.

Návrh na růst cen pro druhé čtvrtletí letošního roku má regulátorovi předat dovozce plynu Transgas příští týden. Podle zdrojů blízkých Transgasu firma navrhne více než desetiprocentní růst cen.

Regulátor pak námět Transgasu porovná s vlastními výpočty a definitivně rozhodne, o kolik se zvýší ceny pro domácnosti a o kolik pro podniky. "Rozhodnutí vydáme koncem února," sdělil místopředseda regulačního úřadu Blahoslav Němeček. Ceny plynu může regulační úřad měnit čtyřikrát do roka. Loni přitom po prvotním zdražení šla cena pro domácnosti dvakrát dolů. Letos v lednu pak následoval růst cen.

Plyn je však zatím stále levnější než na začátku loňského roku, a to v celostátním průměru zhruba o sedm procent. Větší než desetiprocentní zdražení by tak znamenalo, že plyn bude nejdražší v historii. Ceny plynu přitom regulátor stanoví různě v jednotlivých regionech.