Dodavatelé plynu se musí přizpůsobit okolnostem a plánují výrazné zdražení plynu o měsíc dříve, než je obvyklé. Ilustrační snímek

Dodavatelé plynu se musí přizpůsobit okolnostem a plánují výrazné zdražení plynu o měsíc dříve, než je obvyklé. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Plyn zdraží už od června, domácnosti si připlatí až čtyři tisíce ročně

  • 163
Oživení světové ekonomiky a rostoucí ceny ropy kvůli napětí v Africe a na Blízkém východě pocítí i české domácnosti. Jeho největší dodavatel RWE Transgas oznámil zvýšení konečné ceny plynu od 1. června v průměru o 9,5 procenta. Jihočeský E.ON plánuje sedmiprocentní zdražení.

"Roční náklady domácnosti vytápějící plynem větší dům tak budou pro Jihočechy o tři tisíce a pro zákazníky RWE o čtyři tisíce korun vyšší než před změnou," vypočítává Kateřina Vaňková z portálu srovnejenergie.cz.

Oba velcí dodavatelé plynu přitom udělali neobvyklý krok a zvýšili ceny o měsíc dříve, než je na trhu, jenž se řídí čtvrtletními cykly, obvyklé. Namísto v červenci změnili ceníky už od června.

"Museli jsme to udělat, jinak bychom mohli letos generovat propad tržeb až v řádu stovek milionů korun," vysvětluje mluvčí RWE Martin Chalupský s tím, že ceny ropných produktů, od nichž se ceny plynu zčásti odvozují, šly v posledním půlroce dramaticky nahoru. E.ON zdražil poprvé po jedenácti měsících se stejným odůvodněním.

Zdraží všichni dodavatelé

V době krize, kdy byla ropa velmi levná a poptávka po plynu nízká, ovšem firmy se zlevňováním tak nespěchaly. Tehdy to obhajovaly slabým kurzem koruny vůči dolaru, který je dalším důležitým faktorem ovlivňujícím cenu zemního plynu.

 Argumenty pro případné zdražování či nezlevňování se tak obvykle dají hledat buď ve zdražující ropě, nebo v padající koruně, která nákupy prodražuje. Teď převážil první faktor.

Podle odborníků na trh přijde zdražení u všech dodavatelů a firmy nemají na výběr. "Spíše jsem čekal, že zareagují dříve. Konkurence ale vytváří tlak na co nejdelší udržení cen," říká Vladimír Štěpán, jednatel společnosti Ena, která se specializuje na energetické analýzy.

Šéf alternativního dodavatele Bohemia Energy Entity Jiří Písařík připouští zdražení od července, tedy v obvyklém termínu. Zároveň ubezpečuje, že zůstane s cenami zhruba sedm procent pod velkými dodavateli. S nastavením cen váhá ještě pro pražský region, kde dominantní Pražská plynárenská zatím nezveřejnila ceníky.

Cena plynu závisí na kontraktech a energetických burzách

Stejně je na tom ČEZ, jenž v ostatních regionech zdražuje od června. V oblastech distribuce RWE dokonce zvýšil ceny víc než tento dominantní dodavatel zemního plynu, stále ale zůstává s cenami pod RWE. Pokračuje tak bitva mezi energetickými obry, kdy RWE na oplátku "krade" zákazníky ČEZ nabídkou levnější elektřiny.

Podle Štěpána z Eny jsou teď ceny zemního plynu ovlivňovány mixem dvou hlavních faktorů: zčásti přes dlouhodobé kontrakty, jejichž ceny jsou vázané na ropu a topné oleje, a zčásti přes energetické burzy. Tam je cena tvořena hlavně nabídkou a poptávkou a obvykle je tak nižší než u dlouhodobých kontraktů.

"Do budoucna bude záležet, který faktor při tvorbě ceny převáží," uvedl Štěpán s tím, že burzy začaly více ovlivňovat ceny plynu zhruba v posledních čtyřech letech. Hodně je to vázáno na budování obřích překladišť, která zároveň zkapalňují zemní plyn, jenž je následně transportován v tankerech.

Začaly se tak obcházet tradiční nákladné plynovody, jejichž výstavba vyžadovala dlouhodobé kontrakty navázané na cenu ropy. Větší obchod s plynem začal až v sedmdesátých letech a komodita konkurovala hlavně topným olejům, oproti nimž musela být levnější. Proto se cena plynu navázala na ropu.