llustrační foto.

llustrační foto. | foto: Reuters

Plynovod Nabucco zajistí svobodu, říká Topolánek

  • 10
Evropa podle premiéra Mirka Topolánka bezpodmínečně potřebuje nový plynovod Nabucco, který přivede plyn z kaspické oblasti, tedy z jiných zdrojů než z Ruska. Jinak je ohrožena svoboda a nezávislost EU.

"Je to test evropské integrace," řekl Topolánek na včerejším summitu Nabucco v Budapešti.

Nedávná krize v dodávkách plynu z Ruska podle něj, ale i dalších politiků jihovýchodní Evropy, kteří se summitu účastnili, jasně ukázala, že se musí rozšířit jak zdroje plynu, tak i cesty, kudy se do Evropy přivádí.

"Nabucco ale rozhodně není protiruský projekt," ujistil Topolánek.

Plynovod, který má stát osm miliard eur a měl by začít fungovat v roce 2015, však stále nemá jasnou podporu celé evropské sedmadvacítky a není ani jasné jeho financování.

Zatím se počítá s tím, že necelou třetinu peněz poskytne formou úvěru Evropská investiční banka, zbytek dají investoři projektu, šest plynárenských kolosů – německé RWE, rakouské OMV, maďarský MOL a firmy z Rumunska, Bulharska a Turecka.

Kdo to zaplatí?

Zbylých 5,6 miliardy eur (zhruba 151 miliard korun), je však pro firmy příliš velké sousto. Obzvláště v situaci, kdy stále není zcela jasné, kdo bude dodávat do nového vedení plyn.

Země proto volají po financování i z peněz Evropské unie. "EU by měla ze svých fondů vložit do první fáze Nabucca 300 milionů eur, později by měla dodat další 2 miliardy," uvedl maďarský premiér Ferenc Gyurcsány.

"Nabucco prostě není jen čistě komerční projekt, je to strategická věc," řekl. Podle Topolánka by EU mohla využít peníze z fondu dopravní infrastruktury, kde je připraveno 5 miliard eur. Komisař pro energetiku André Piebalgs je však k uvolnění financí skeptický. Podle něj je možné jen zajistit půjčky a garance za úvěry. "Dál už bychom jít neměli," řekl.

Topolánek je přesvědčen, že by financování projektu měla podpořit kromě Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Evropské investiční banky například i Světová banka či USA. "Není možné čekat, že by privátní investoři byli schopni financovat více než 30 procent ceny projektu," upozornil.

Kapacita Nabucca by měla být celkem 31 miliard kubíků plynu ročně, v prvních letech se však počítá s dodávkou jen šesti miliard kubíků, které by dodal Ázerbájdžán.

Jeho prezident Ilham Aliev včera na summitu řekl, že jeho země má zásoby plynu tři biliony kubíků, tedy na dalších 100 let, a projekt Nabucco podporuje. "Je však konečně potřeba dát dohromady odběratele i všechny dodavatele a posunout se dál," upozornil. Dalšími možnými dodavateli jsou Turkmenistán či Kazachstán, obě země však spíše preferují jako odběratele Rusko, zájem projevily i "problematické" země, jako je Írán či Irák.

Klíčovou věcí pro Nabucco je podle Topolánka také další vývoj kolem konkurenčního projektu Ruska, kterým je plynovod South Stream. Ten má vést do Evropy plyn ze stejné oblasti a v podstatě stejnou cestou jako Nabucco. "Nabucco bude nerealizovatelné v momentě, kdy se začne stavět South Stream. Zatím žádná analýza neprokázala životaschopnost obou projektů, když mají mít jeden zdroj plynu," upozornil Topolánek.

Zda Nabucco bude, nebo ne, by měla stvrdit mezivládní dohoda a jednání na dalších třech summitech. Gyurcsány očekává dohodu do konce června.