Plzeň se stává základnou dodavatelů TPCA

  12:34aktualizováno  12:34
Stovky nových pracovních míst vznikají v největší západočeské průmyslové zóně, plzeňských Borských polích. V pondělí zde otevřely továrny dvě japonské firmy, Koyo Steering Systems Czech a Fuji Koyo Czech. Z jejich plánů vyplývá, že by mohly do budoucna zaměstnat přes tisíc lidí.
Koyo Czech

Koyo Czech - KOYO Czech - slavnostní zahájení provozu | foto: Jiří BervidaMF DNES

Oba podniky totiž získávají stále více zakázek pro evropské závody automobilek Toyota, Peugeot a Citroen.

Plzeň se díky příchodu obou firem stává významnou dodavatelskou základnou pro novou kolínskou automobilku TPCA. V plzeňských závodech japonských firem už našly práci stovky lidí. Dělníci i bílé límečky.

"Nyní zaměstnáváme asi 210 lidí, do konce roku 2007 to bude celkem pět set pracovníků. Rozvojové plány ovšem mohou jít i mnohem dále, i výrazně nad tisícovku zaměstnanců," říká manažer Koyo Josef Šašek.

Stovky pracovních míst vzniknou postupně i v druhém japonském podniku, Fuji Koyo Czech. Tam si zatím vydělává asi šedesátka lidí, cílový počet však firma stanovila na 330 zaměstnanců.

Noví zaměstnavatelé při výrobě spolupracují. Koyo Steering Systems Czech vyrábí řízení pro osobní automobily, Fuji Koyo Czech dodává sloupky řízení. Osmdesát procent výrobků z Fuji Koyo míří do sousední továrny Koyo Steering k dalšímu využití.

Firmy na Borských polích chtějí na více než osmi hektarech nejdéle do konce roku 2007 investovat přes 1,5 miliardy korun.

Bílá vlajka s červeným kruhem uprostřed. Právě taková by mohla vlát nad jednou z největších tuzemských průmyslových zón, Borskými poli v Plzni - nejvíce peněz utratily a nejvíce pracovních míst přinesly totiž japonské firmy.

Ve většině japonských závodů, a ty nové nejsou výjimkou, převažují mezi pracovníky dělníci, kteří obsluhují výrobní linky, nebo se zabývají montáží dílů. Většinou tak zájemcům o práci stačí výuční list.

Nástupní plat - dvanáct tisíc hrubého
"Během náboru sledujeme kromě jiného i zručnost, ta je pro práci na linkách důležitá," říká manažer Koyo Josef Šašek. Nástupní plat na takové pozici se v novém japonském podniku pohybuje na úrovni dvanácti tisíc korun hrubého měsíčně, firma vyplácí i třináctou mzdu.

"Podle stupně zaučení se plat zvedá," vysvětluje Josef Šašek. Ten tvrdí, že větší problém, než sehnat dostatek pracovníků pro samotnou výrobu, je obsadit více kvalifikovaná místa. "Třeba kvalitních uchazečů o místa kontroly jakosti dostatek není," říká zástupce firmy.

Velkou výhodou pro zaměstnance v japonských firmách na Borských polích je znalost angličtiny. "Schopnost domluvit se třeba s našimi zahraničními kolegy dává větší šance při dalším případném rozvoji zaměstnance v rámci firmy," říká manažer Fuji Koyo Svatopluk Soukup.

Plzeň se stává baštou Japonců
Dva nové podniky pod japonskou vlajkou mají své předchůdce z řad krajanů. Japonské firmy už totiž v plzeňské průmyslové zóně tisíce lidí zaměstnávají. Věhlas Borských polí před lety odstartoval příchod japonské společnosti Matsushita, která zde začala vyrábět televizory. Nyní už pod jménem Panasonic dává práci necelým třem tisícovkám lidí.

"Úspěšné působení tak významné firmy určitě bylo dobrou zprávou pro další zájemce o podnikání v České republice a důvodem, proč zvolit právě Plzeň," míní ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

Po televizním obrovi přibývaly další firmy, některé se zařadily mezi ty vůbec největší podniky ve městě a okolí. Například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí, nabírá další pracovníky a do konce roku 2006 by mohl dávat práci i třinácti stům zaměstnanců.

Autoři:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Dánský penzijní fond skoupil berlínskou čtvrť, lidé se bojí budoucnosti

Ilustrační snímek

Obyvatelé čtvrti Thiemannstrasse v berlínské městské části Neukölln se obávají, že budou jejich domovy přeměněny na...

Stát uspěl v soudních sporech za více než 25 miliard korun

Peníze (ilustrační foto)

Česká republika uspěla ve dvou soudních sporech za dohromady více než 25 miliard korun. Zhruba 15,7 miliardy ve sporu...

Pokud Češi nezačnou víc třídit, sběr odpadů se zdraží, říká ministerstvo

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Skládek už máme dost, budeme víc recyklovat a zbylým odpadem alespoň topit, plánuje ministerstvo životního prostředí....

Najdete na iDNES.cz