Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň se stává základnou dodavatelů TPCA

  12:34aktualizováno  12:34
Stovky nových pracovních míst vznikají v největší západočeské průmyslové zóně, plzeňských Borských polích. V pondělí zde otevřely továrny dvě japonské firmy, Koyo Steering Systems Czech a Fuji Koyo Czech. Z jejich plánů vyplývá, že by mohly do budoucna zaměstnat přes tisíc lidí.
Koyo Czech

Koyo Czech - KOYO Czech - slavnostní zahájení provozu | foto: Jiří BervidaMF DNES

Oba podniky totiž získávají stále více zakázek pro evropské závody automobilek Toyota, Peugeot a Citroen.

Plzeň se díky příchodu obou firem stává významnou dodavatelskou základnou pro novou kolínskou automobilku TPCA. V plzeňských závodech japonských firem už našly práci stovky lidí. Dělníci i bílé límečky.

"Nyní zaměstnáváme asi 210 lidí, do konce roku 2007 to bude celkem pět set pracovníků. Rozvojové plány ovšem mohou jít i mnohem dále, i výrazně nad tisícovku zaměstnanců," říká manažer Koyo Josef Šašek.

Stovky pracovních míst vzniknou postupně i v druhém japonském podniku, Fuji Koyo Czech. Tam si zatím vydělává asi šedesátka lidí, cílový počet však firma stanovila na 330 zaměstnanců.

Noví zaměstnavatelé při výrobě spolupracují. Koyo Steering Systems Czech vyrábí řízení pro osobní automobily, Fuji Koyo Czech dodává sloupky řízení. Osmdesát procent výrobků z Fuji Koyo míří do sousední továrny Koyo Steering k dalšímu využití.

Firmy na Borských polích chtějí na více než osmi hektarech nejdéle do konce roku 2007 investovat přes 1,5 miliardy korun.

Bílá vlajka s červeným kruhem uprostřed. Právě taková by mohla vlát nad jednou z největších tuzemských průmyslových zón, Borskými poli v Plzni - nejvíce peněz utratily a nejvíce pracovních míst přinesly totiž japonské firmy.

Ve většině japonských závodů, a ty nové nejsou výjimkou, převažují mezi pracovníky dělníci, kteří obsluhují výrobní linky, nebo se zabývají montáží dílů. Většinou tak zájemcům o práci stačí výuční list.

Nástupní plat - dvanáct tisíc hrubého
"Během náboru sledujeme kromě jiného i zručnost, ta je pro práci na linkách důležitá," říká manažer Koyo Josef Šašek. Nástupní plat na takové pozici se v novém japonském podniku pohybuje na úrovni dvanácti tisíc korun hrubého měsíčně, firma vyplácí i třináctou mzdu.

"Podle stupně zaučení se plat zvedá," vysvětluje Josef Šašek. Ten tvrdí, že větší problém, než sehnat dostatek pracovníků pro samotnou výrobu, je obsadit více kvalifikovaná místa. "Třeba kvalitních uchazečů o místa kontroly jakosti dostatek není," říká zástupce firmy.

Velkou výhodou pro zaměstnance v japonských firmách na Borských polích je znalost angličtiny. "Schopnost domluvit se třeba s našimi zahraničními kolegy dává větší šance při dalším případném rozvoji zaměstnance v rámci firmy," říká manažer Fuji Koyo Svatopluk Soukup.

Plzeň se stává baštou Japonců
Dva nové podniky pod japonskou vlajkou mají své předchůdce z řad krajanů. Japonské firmy už totiž v plzeňské průmyslové zóně tisíce lidí zaměstnávají. Věhlas Borských polí před lety odstartoval příchod japonské společnosti Matsushita, která zde začala vyrábět televizory. Nyní už pod jménem Panasonic dává práci necelým třem tisícovkám lidí.

"Úspěšné působení tak významné firmy určitě bylo dobrou zprávou pro další zájemce o podnikání v České republice a důvodem, proč zvolit právě Plzeň," míní ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

Po televizním obrovi přibývaly další firmy, některé se zařadily mezi ty vůbec největší podniky ve městě a okolí. Například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí, nabírá další pracovníky a do konce roku 2006 by mohl dávat práci i třinácti stům zaměstnanců.

Autoři:


Nejčtenější

Bílí tygři budou muset pryč, říká ředitel liberecké zoo

Šéf liberecké zoo David Nejedlo prožívá těžké časy.

Ředitel Zoo Liberec David Nejedlo zastává názor, že zoo se nemá veřejnosti podbízet – s divokými zvířaty se na fotkách...

Létají v noci a většími letadly. Letiště Praha začalo trestat za hluk

Airbus A380.

V okolí pražského letiště roste hluk vinou některých dopravců. Ti používají například jiná letadla, než by měli, a také...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pět týdnů dovolené, vyšší mzdy a kratší pracovní týden, požadují odbory

Předseda ČMKOS Josef Středula na shromáždění odborářů před začátkem...

Na třináct set odborářů z celé republiky přijelo v úterý do Prahy, aby formulovali své požadavky. Chtějí zvýšení mezd o...

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

Další z rubriky

Mobilní telefony se zakusují do online nakupování. Oblíbili si je mladí

Ze 129 největších maloobchodních prodejců jich má web přizpůsobený pro mobil 81...

Prostřednictvím mobilního telefonu nakupuje online 21 procent Čechů, o deset procentních bodů více než před dvěma lety....

Ve vietnamské tržnici našli veterináři desítky kilogramů prošlého masa

Prošlé rybí maso z tržnice An Dong v Praze 10.

Veterináři spolu s policií při kontrole tržnice An Dong v Praze 10 našli zhruba 130 kilogramů prošlého zmrazeného...

Roundup od ledna skončí, zavelelo ministerstvo. Zahrádkáři dostanou výjimku

Přípravek na hubení plevelů Roundup

Stát od ledna zakáže využívání herbicidu glyfosát na urychlení dozrávání a vysušování plodin, nebude také možná jeho...

Najdete na iDNES.cz