Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeň se stává základnou dodavatelů TPCA

  12:34aktualizováno  12:34
Stovky nových pracovních míst vznikají v největší západočeské průmyslové zóně, plzeňských Borských polích. V pondělí zde otevřely továrny dvě japonské firmy, Koyo Steering Systems Czech a Fuji Koyo Czech. Z jejich plánů vyplývá, že by mohly do budoucna zaměstnat přes tisíc lidí.
Koyo Czech

Koyo Czech - KOYO Czech - slavnostní zahájení provozu | foto: Jiří BervidaMF DNES

Oba podniky totiž získávají stále více zakázek pro evropské závody automobilek Toyota, Peugeot a Citroen.

Plzeň se díky příchodu obou firem stává významnou dodavatelskou základnou pro novou kolínskou automobilku TPCA. V plzeňských závodech japonských firem už našly práci stovky lidí. Dělníci i bílé límečky.

"Nyní zaměstnáváme asi 210 lidí, do konce roku 2007 to bude celkem pět set pracovníků. Rozvojové plány ovšem mohou jít i mnohem dále, i výrazně nad tisícovku zaměstnanců," říká manažer Koyo Josef Šašek.

Stovky pracovních míst vzniknou postupně i v druhém japonském podniku, Fuji Koyo Czech. Tam si zatím vydělává asi šedesátka lidí, cílový počet však firma stanovila na 330 zaměstnanců.

Noví zaměstnavatelé při výrobě spolupracují. Koyo Steering Systems Czech vyrábí řízení pro osobní automobily, Fuji Koyo Czech dodává sloupky řízení. Osmdesát procent výrobků z Fuji Koyo míří do sousední továrny Koyo Steering k dalšímu využití.

Firmy na Borských polích chtějí na více než osmi hektarech nejdéle do konce roku 2007 investovat přes 1,5 miliardy korun.

Bílá vlajka s červeným kruhem uprostřed. Právě taková by mohla vlát nad jednou z největších tuzemských průmyslových zón, Borskými poli v Plzni - nejvíce peněz utratily a nejvíce pracovních míst přinesly totiž japonské firmy.

Ve většině japonských závodů, a ty nové nejsou výjimkou, převažují mezi pracovníky dělníci, kteří obsluhují výrobní linky, nebo se zabývají montáží dílů. Většinou tak zájemcům o práci stačí výuční list.

Nástupní plat - dvanáct tisíc hrubého
"Během náboru sledujeme kromě jiného i zručnost, ta je pro práci na linkách důležitá," říká manažer Koyo Josef Šašek. Nástupní plat na takové pozici se v novém japonském podniku pohybuje na úrovni dvanácti tisíc korun hrubého měsíčně, firma vyplácí i třináctou mzdu.

"Podle stupně zaučení se plat zvedá," vysvětluje Josef Šašek. Ten tvrdí, že větší problém, než sehnat dostatek pracovníků pro samotnou výrobu, je obsadit více kvalifikovaná místa. "Třeba kvalitních uchazečů o místa kontroly jakosti dostatek není," říká zástupce firmy.

Velkou výhodou pro zaměstnance v japonských firmách na Borských polích je znalost angličtiny. "Schopnost domluvit se třeba s našimi zahraničními kolegy dává větší šance při dalším případném rozvoji zaměstnance v rámci firmy," říká manažer Fuji Koyo Svatopluk Soukup.

Plzeň se stává baštou Japonců
Dva nové podniky pod japonskou vlajkou mají své předchůdce z řad krajanů. Japonské firmy už totiž v plzeňské průmyslové zóně tisíce lidí zaměstnávají. Věhlas Borských polí před lety odstartoval příchod japonské společnosti Matsushita, která zde začala vyrábět televizory. Nyní už pod jménem Panasonic dává práci necelým třem tisícovkám lidí.

"Úspěšné působení tak významné firmy určitě bylo dobrou zprávou pro další zájemce o podnikání v České republice a důvodem, proč zvolit právě Plzeň," míní ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

Po televizním obrovi přibývaly další firmy, některé se zařadily mezi ty vůbec největší podniky ve městě a okolí. Například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí, nabírá další pracovníky a do konce roku 2006 by mohl dávat práci i třinácti stům zaměstnanců.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Kaufland na pranýři. Zákazníci si stěžují na chybějící zboží i dlouhé fronty

(Ilustrační snímek)

Kaufland prožívá těžké období. Na jedné straně se snaží otočit vnímání lidí, že je „jen levný“, na druhé straně bojuje...Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Křetínský po rádiích jedná o nákupu Elle a dalších magazínů ve Francii

Francouzská edice magazínu ELLE

Dobývání mediálních vod nekončí pro Daniela Křetínského nákupem rádií skupiny Lagardère. Majitel fotbalové Sparty...

Najdete na iDNES.cz