Plzeň se stává základnou dodavatelů TPCA

  12:34aktualizováno  12:34
Stovky nových pracovních míst vznikají v největší západočeské průmyslové zóně, plzeňských Borských polích. V pondělí zde otevřely továrny dvě japonské firmy, Koyo Steering Systems Czech a Fuji Koyo Czech. Z jejich plánů vyplývá, že by mohly do budoucna zaměstnat přes tisíc lidí.
Koyo Czech

Koyo Czech - KOYO Czech - slavnostní zahájení provozu | foto: Jiří BervidaMF DNES

Oba podniky totiž získávají stále více zakázek pro evropské závody automobilek Toyota, Peugeot a Citroen.

Plzeň se díky příchodu obou firem stává významnou dodavatelskou základnou pro novou kolínskou automobilku TPCA. V plzeňských závodech japonských firem už našly práci stovky lidí. Dělníci i bílé límečky.

"Nyní zaměstnáváme asi 210 lidí, do konce roku 2007 to bude celkem pět set pracovníků. Rozvojové plány ovšem mohou jít i mnohem dále, i výrazně nad tisícovku zaměstnanců," říká manažer Koyo Josef Šašek.

Stovky pracovních míst vzniknou postupně i v druhém japonském podniku, Fuji Koyo Czech. Tam si zatím vydělává asi šedesátka lidí, cílový počet však firma stanovila na 330 zaměstnanců.

Noví zaměstnavatelé při výrobě spolupracují. Koyo Steering Systems Czech vyrábí řízení pro osobní automobily, Fuji Koyo Czech dodává sloupky řízení. Osmdesát procent výrobků z Fuji Koyo míří do sousední továrny Koyo Steering k dalšímu využití.

Firmy na Borských polích chtějí na více než osmi hektarech nejdéle do konce roku 2007 investovat přes 1,5 miliardy korun.

Bílá vlajka s červeným kruhem uprostřed. Právě taková by mohla vlát nad jednou z největších tuzemských průmyslových zón, Borskými poli v Plzni - nejvíce peněz utratily a nejvíce pracovních míst přinesly totiž japonské firmy.

Ve většině japonských závodů, a ty nové nejsou výjimkou, převažují mezi pracovníky dělníci, kteří obsluhují výrobní linky, nebo se zabývají montáží dílů. Většinou tak zájemcům o práci stačí výuční list.

Nástupní plat - dvanáct tisíc hrubého
"Během náboru sledujeme kromě jiného i zručnost, ta je pro práci na linkách důležitá," říká manažer Koyo Josef Šašek. Nástupní plat na takové pozici se v novém japonském podniku pohybuje na úrovni dvanácti tisíc korun hrubého měsíčně, firma vyplácí i třináctou mzdu.

"Podle stupně zaučení se plat zvedá," vysvětluje Josef Šašek. Ten tvrdí, že větší problém, než sehnat dostatek pracovníků pro samotnou výrobu, je obsadit více kvalifikovaná místa. "Třeba kvalitních uchazečů o místa kontroly jakosti dostatek není," říká zástupce firmy.

Velkou výhodou pro zaměstnance v japonských firmách na Borských polích je znalost angličtiny. "Schopnost domluvit se třeba s našimi zahraničními kolegy dává větší šance při dalším případném rozvoji zaměstnance v rámci firmy," říká manažer Fuji Koyo Svatopluk Soukup.

Plzeň se stává baštou Japonců
Dva nové podniky pod japonskou vlajkou mají své předchůdce z řad krajanů. Japonské firmy už totiž v plzeňské průmyslové zóně tisíce lidí zaměstnávají. Věhlas Borských polí před lety odstartoval příchod japonské společnosti Matsushita, která zde začala vyrábět televizory. Nyní už pod jménem Panasonic dává práci necelým třem tisícovkám lidí.

"Úspěšné působení tak významné firmy určitě bylo dobrou zprávou pro další zájemce o podnikání v České republice a důvodem, proč zvolit právě Plzeň," míní ředitel plzeňského úřadu práce Zdeněk Novotný.

Po televizním obrovi přibývaly další firmy, některé se zařadily mezi ty vůbec největší podniky ve městě a okolí. Například japonský Daikin, výrobce klimatizací, kde ke konci loňského roku pracovaly přibližně čtyři stovky lidí, nabírá další pracovníky a do konce roku 2006 by mohl dávat práci i třinácti stům zaměstnanců.

Autoři:


Nejčtenější

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...Z prošlého jídla a miliard much udělali dva Britové v Jižní Africe byznys

Od roku 2008, kdy firma vznikla a přijala první zaměstnance, se jejich počet...

Miliardy much a hnijící jídlo jsou pro bratry Jasona a Davida Drewovy z Velké Británie jádrem podnikání. V Jižní Africe...

Mladí chtějí žít na dluh a mít hned to, na co rodiče šetřili, říká bankéř

Šéf Sberbank Edin Karabeg

Mileniálové si půjčují a jsou častěji ochotni jít do rizika než jejich rodiče, myslí si šéf české pobočky Sberbank Edin...

Mileniálové všech zemí, spojte se. Mladá generace se odvrací od kapitalismu

Socha Karla Marxe v německém Trieru

Popularita kapitalismu mezi mladými Američany klesá. Přibližně polovina z nich by raději žila v socialistické zemi,...

Další z rubriky

Nábytkářské řetězce hledají způsob, jak zvýšit zisky. IKEA stále vládne

Interiér prodejny IKEA na Václavském náměstí v Praze.

Na českém nábytkářském trhu se přetahuje o zákazníky šest velkých hráčů. Otevírají nové prodejny, a­ pokud to jde,...

Zoo inovují a trhají rekordy v návštěvnosti. Letos jim ale chybělo seno

Safari camp v ZOO Dvůr Králové

Loni přišlo do šestnácti českých zoo přes šest milionů návštěvníků a letos možná padne rekord. Zároveň se ale...

Elektřina a plyn příští rok zdraží, zlevní dřevo z kůrovcové kalamity

Ilustrační snímek

České domácnosti si v příštím roce připlatí za elektřinu a plyn, roste také cena uhlí. Alternativou při vytápění jsou...Najdete na iDNES.cz