Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská firma se těší na sošku Oscara

  9:38aktualizováno  9:38
Hustě sněží, pozdně odpolední přítmí však ruší světlo vycházející z přízemí moderní prosklené továrny Technocrane. I zvenčí je tak dobře vidět muže středních let v bílé košili, jak obratně skládá součásti stroje. Až v útrobách podniku se dozvídáme, že onen montér bude naším hostitelem.
Horst Burbulla

Horst Burbulla umisťuje kameru na výsuvný jeřáb, který mu přinesl světový úspěch (1. února 2005) | foto: Daniel BeranMF DNES

To se totiž majitel firmy na výrobu filmových jeřábů Horst Burbulla jen na chvíli zapomněl v dílně. Není divu.

Své stroje dokonale zná. Právě on vynalezl vůbec první takový, který jeho podnik Technocrane proslavil ve filmových kruzích po celém světě a přinesl mu ocenění nejvyšší: do Plzně poputuje prestižní filmové ocenění americké Akademie filmových umění a věd, slavná soška Oscara. Za technický přínos filmu.

Ve vaší továrně Technocrane v Plzni na Borských polích bude zřejmě brzo nějaká velká oslava?
Jestliže je udělení Oscara možná nejvyšším možným oceněním ve filmové branži, čeho ještě chcete dosáhnout? Jaký je ten další vrchol? Ono není tak těžké se na vrchol dostat, jako se na něm udržet. To je to hlavní.

Co je vlastně tak jedinečné na jeřábech, které v Plzni vyrábíte?
Je to teleskopický kamerový jeřáb, který umožňuje speciální záběry. Tak třeba taková běžně používaná zařízení musí filmaři umístit na koleje a po těch se pohybují. Tím je samozřejmě omezen jejich dosah, použití ve studiích. Teleskopický jeřáb má mnohem širší možnosti.

Jak se stane člověk vynálezcem?
Když jsem natáčel svůj první a nutno dodat, že poslední - film, chtěl jsem dosáhnout určitých záběrů, a to se mi s použitím tehdejší techniky nedařilo. Napadlo mě použít princip teleskopického výsuvného ramene. A pak přišlo to hlavní, doladit vše technicky, odstranit všechny rušivé vlivy, které při používání vznikaly. Prostě práce nad hlavu.

Podařilo se. Proč jste si pak k výrobě zařízení vybral právě Českou republiku?
Tak jsem například věděl, že je zde poptávka po práci. A v kraji navíc existuje strojírenská tradice, dají se najít šikovní lidé, kteří právě pro tak náročnou činnost, jako je naše výroba, mají cit.

Začínali jsme před více než deseti lety ve výrobně v Křimicích se třemi spolupracovníky, pak jsme se přestěhovali na Borská pole, kde vznikla úplně nová továrna. K ní teď přistavujeme další část pro rozšíření výroby. Zda se rozrosteme ze současných šedesáti zaměstnanců, to uvidíme podle zakázkové náplně.

Jaký je o vaše výrobky ve světě zájem? Na kolik takový jeřáb přijde?
Trh ještě zdaleka není nasycen, zájem je tedy velký. Podle velikosti a dalších parametrů jeřáby stojí i 500 tisíc euro. I proto je nejen prodáváme, ale i pronajímáme. Navíc na takové úrovni vyrábíme teleskopické jeřáby v podstatě jediní.

Kopíruje někdo vaše vynálezy?
To není vůbec jednoduché. Můžete rozebrat stroj a zjistit jeho části. Ale my víme, jak jsou udělány, proč vypadají tak, jak vypadají a proč je to nutné, aby dobře pracovaly. Postup, způsob výroby je důležitý. To je jedno z tajemství úspěchu.

Často se objevují obavy, zda zahraniční investoři za čas neopustí Českou republiku a nepůjdou za levnější pracovní silou na východ. Co vy na to?
Takový podnik, jako je Technocrane, se všemi odborníky a zkušenými pracovníky, vývojovým, designérským oddělením a tím vším, prostě nejde vzít a přestěhovat. Můžete někde rychle postavit budovu, ne vybudovat živou firmu. V Plzni zůstaneme.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Konec čerstvého jídla na černém tácku. Lidl končí se škodlivým plastem

Nová prodejna v Berouně se otevře v následujících týdnech.

Maloobchodní řetězec Lidl se ve Velké Británii zavázal, že přestane používat černý plast, do kterého balí ovoce a...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Přeplněné koleje a dlouhé čekací listiny. Studentům se komplikuje ubytování

Olomoucké vysokoškolské koleje nabízejí 4550 míst. Na snímku je jeden z pokojů...

Navzdory tomu, že na české vysoké školy momentálně nastupují nejslabší populační ročníky za více než třicet let,...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...Najdete na iDNES.cz