Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská Škoda investuje miliony, aby obstála

  17:43aktualizováno  17:43
Stovky milionů korun vynakládá plzeňská Škoda na to, aby uspěla v konkurenci světových strojírenských firem. Největší částky směřují kromě modernizace provozů do vývoje nových výrobků. Jen loni to bylo více než čtyři sta milionů korun.

"A samozřejmě se snažíme stále získávat další kvalitní odborníky. Důkazem toho může být, že z nově přijatých lidí bylo loni přes šedesát procent vysokoškoláků," říká generální ředitel Škody Holding Jiří Zapletal.

Díky vlastnímu výzkumu a vývoji Škoda hodlá mít brzy nové výrobky ve všech hlavních oborech. "Například máme celou ´rodinu´ nových tramvají, ze kterých můžeme odvodit typy přizpůsobené konkrétním požadavkům zákazníka," vysvětluje Zapletal.

Škoda také vyvíjí novou vysokorychlostní elektrickou lokomotivu, plánuje vstup do oboru dieselových lokomotiv, testuje nový vůz metra, dodává pohony pro další vozidla, třeba trolejbusy.

"Investice do dalšího vývoje nových škodováckých výrobků porostou a to platí i pro druhý hlavní obor našeho podnikání, jímž je klasická energetika. Zde vyvíjíme třeba nové, účinnější typy turbín," popisuje ředitel.

Plzeňská Škoda se v posledních letech zbavila zátěže špatného hospodaření z minulosti a pět let už pravidelně vykazuje zisk. "Vyplácí se cesta, kdy jsme se postupně soustředili na dva klíčové obory, ve kterých chceme být na světové špičce," tvrdí ředitel Škody Holding.

A ve zvolených odvětvích chce Škoda růst. Po vlně prodejů vybraných oborů tak loni společnost naopak některé firmy získala - třeba Výzkumný ústav kolejových vozidel, firmu ČKD Vagonka či ruský závod Sibelektroprivod z oblasti dopravního strojírenství.

"Uvažujeme o dalších nákupech firem, které by vhodně doplnily naše klíčové obory," potvrzuje Zapletal. Kromě tuzemska se Škoda poohlíží například i v někdejším sovětském teritoriu.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Dodavatelé energií příliš riskovali, některým hrozí krach

Ilustrační snímek

Dodavatelé energií dlouhou dobu spoléhali na to, že elektřina jen zlevňuje. Jenže před dvěma lety se situace na...

Slavná značka Versace bude patřit Američanům, zaplatí skoro 2 miliardy eur

Italskou módní značku Versace kupuje americký Michael Kors.

Americká společnost Michael Kors převezme za 1,83 miliardy eur (46,8 miliardy korun) italský módní dům Versace. Firmy...

Presumpce viny v Dánsku: bankéř rezignoval, i když důkazy proti němu nejsou

Bývalý šéf Danske Bank, Thomas Borgen, na fotografii z 16. listopadu 2017.

Šéf největší dánské bankovní společnosti Danske Bank rezignoval. Banka čelí obvinění, že přes svou estonskou pobočku...Najdete na iDNES.cz