Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská Škoda investuje miliony, aby obstála

  17:43aktualizováno  17:43
Stovky milionů korun vynakládá plzeňská Škoda na to, aby uspěla v konkurenci světových strojírenských firem. Největší částky směřují kromě modernizace provozů do vývoje nových výrobků. Jen loni to bylo více než čtyři sta milionů korun.

"A samozřejmě se snažíme stále získávat další kvalitní odborníky. Důkazem toho může být, že z nově přijatých lidí bylo loni přes šedesát procent vysokoškoláků," říká generální ředitel Škody Holding Jiří Zapletal.

Díky vlastnímu výzkumu a vývoji Škoda hodlá mít brzy nové výrobky ve všech hlavních oborech. "Například máme celou ´rodinu´ nových tramvají, ze kterých můžeme odvodit typy přizpůsobené konkrétním požadavkům zákazníka," vysvětluje Zapletal.

Škoda také vyvíjí novou vysokorychlostní elektrickou lokomotivu, plánuje vstup do oboru dieselových lokomotiv, testuje nový vůz metra, dodává pohony pro další vozidla, třeba trolejbusy.

"Investice do dalšího vývoje nových škodováckých výrobků porostou a to platí i pro druhý hlavní obor našeho podnikání, jímž je klasická energetika. Zde vyvíjíme třeba nové, účinnější typy turbín," popisuje ředitel.

Plzeňská Škoda se v posledních letech zbavila zátěže špatného hospodaření z minulosti a pět let už pravidelně vykazuje zisk. "Vyplácí se cesta, kdy jsme se postupně soustředili na dva klíčové obory, ve kterých chceme být na světové špičce," tvrdí ředitel Škody Holding.

A ve zvolených odvětvích chce Škoda růst. Po vlně prodejů vybraných oborů tak loni společnost naopak některé firmy získala - třeba Výzkumný ústav kolejových vozidel, firmu ČKD Vagonka či ruský závod Sibelektroprivod z oblasti dopravního strojírenství.

"Uvažujeme o dalších nákupech firem, které by vhodně doplnily naše klíčové obory," potvrzuje Zapletal. Kromě tuzemska se Škoda poohlíží například i v někdejším sovětském teritoriu.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Vydělává, ovšem málo. České poště loni klesl zisk o polovinu

Policisté zasahovali v budově České pošty v ulici Politických vězňů v centru...

České poště loni klesl konsolidovaný zisk o 48 procent na 110 milionů korun. Dostala o 100 milionů korun nižší...

Najdete na iDNES.cz