Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská Škoda koupila Vagonku, cenu tají

  13:51aktualizováno  13:51
Plzeňská Škoda Holding získala severomoravského výrobce železničních vozidel, ČKD Vagonka. Celý obchod ještě čeká na stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, prodejní cenu obě strany tají.

Škodovka už delší čas s ČKD Vagonka spolupracovala - v říjnu 2004 uzavřely obě firmy smlouvu, v níž se dohodly na společném vývoji nových výrobků, především nového typu příměstské vlakové soupravy a dodávkách dílů pro konečnou montáž vozů řady 471 pro České dráhy.

"Po podpisu smlouvy o vzájemné spolupráci se ukázalo, že je nutné investovat do společných projektů, proto jsme se rozhodli do Vagonky také majetkově vstoupit," prohlásil generální ředitel Škody Jiří Zapletal.

Škoda posiluje dopravu
Koupě ČKD Vagonky je dalším z řady kroků, kterými plzeňský podnik posiluje svou pozici ve svých dvou hlavních výrobních odvětvích - tedy dopravním strojírenství a klasické energetice. Nedávno například koupila ruskou firmu z oboru dopravního strojírenství, ještě předtím Výzkumný ústav kolejových vozidel.

"Do Ostravy přicházíme rozvíjet obor, který v rámci světové ekonomiky jako jeden z mála vykazuje pravidelný a rychlý růst. Naše současné aktivity ve Vagonce se týkají hlavních výrobních programů této firmy - elektrické dvoupodlažní příměstské jednotky řady 471, vývoje nového typu příměstské vlakové jednotky a motorového vozu Dm 12 pro finské dráhy," dodal Zapletal.

Odbory čekají rozmach
"Koupě naší firmy Škodovkou nás nepřekvapuje," říká předseda odborů ve Vagonce Miroslav Holinka. "Od té doby, co byla loni na podzim mezi oběma firmami navázána spolupráce, se dalo čekat, že to tak vyústí," dodal odborář, podle něhož může zhruba 320 zaměstnanců Vagonky čekat do budoucna spíš rozvoj svého podniku.

"Čekám spíš rozlet a rozmach naší výroby, z velkého propouštění strach nemám, spíš by se mohly stavy časem u nás zvyšovat," doufá odborový předák.

Podle Zapletala nebude po příchodu plzeňských strojíren počet zaměstnanců ve Vagonce klesat. "Pokud by se podařilo získat další zakázky, můžeme uvažovat i o jeho navýšení," doplnil Zapletal.

Američani osobní vagony nechtěli
Podle předsedy představenstva ČKD Praha Holding Jan Jerie Vagonka svým výrobním portfóliem nezapadala do této strategie jeho firmy - součástí ČKD se stala v devadesátých letech 20. století a po konkurzu ČKD DS a jeho přechodu pod Siemens zůstala ve skupině ČKD oborově osamocená. ČKD Vagonka bude v rámci Škodovky patřit do skupiny Transportation.

Ostravská Vagonka vznikla z divize výroby osobních vozů Vagonky Studénka, kterou před pěti lety odmítla převzít americká firma Thrall, když od ČKD vagonářský podnik kupovala.

Američané hodlali ve Studénce pokračovat pouze ve výrobě nákladních vozů, a tak se výroba osobních vagonů tehdy přestěhovala do Ostravy, do haly tehdy ještě státního podniku Vítkovice.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Pražský hotel „zaměstnal“ prvního robota v Česku. Pracuje na recepci

Neúnavný recepční Pepper. Pražská Pyramida je prvním českým hotelem, kde se...

Na české hotelové scéně slouží první robot. Umělý, leskle bílý humanoid pomáhá hostům v pražském hotelu Pyramida s...

Zdravá Cola se špetkou marihuany: rýsuje se partnerství z rozumu

Ilustrační snímek

Americká společnost Coca-Cola jedná s kanadským pěstitelem marihuany Aurora Cannabis o výrobě nápojů s obsahem...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...Najdete na iDNES.cz