Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňská Škoda koupila Vagonku, cenu tají

  13:51aktualizováno  13:51
Plzeňská Škoda Holding získala severomoravského výrobce železničních vozidel, ČKD Vagonka. Celý obchod ještě čeká na stanovisko Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, prodejní cenu obě strany tají.

Škodovka už delší čas s ČKD Vagonka spolupracovala - v říjnu 2004 uzavřely obě firmy smlouvu, v níž se dohodly na společném vývoji nových výrobků, především nového typu příměstské vlakové soupravy a dodávkách dílů pro konečnou montáž vozů řady 471 pro České dráhy.

"Po podpisu smlouvy o vzájemné spolupráci se ukázalo, že je nutné investovat do společných projektů, proto jsme se rozhodli do Vagonky také majetkově vstoupit," prohlásil generální ředitel Škody Jiří Zapletal.

Škoda posiluje dopravu
Koupě ČKD Vagonky je dalším z řady kroků, kterými plzeňský podnik posiluje svou pozici ve svých dvou hlavních výrobních odvětvích - tedy dopravním strojírenství a klasické energetice. Nedávno například koupila ruskou firmu z oboru dopravního strojírenství, ještě předtím Výzkumný ústav kolejových vozidel.

"Do Ostravy přicházíme rozvíjet obor, který v rámci světové ekonomiky jako jeden z mála vykazuje pravidelný a rychlý růst. Naše současné aktivity ve Vagonce se týkají hlavních výrobních programů této firmy - elektrické dvoupodlažní příměstské jednotky řady 471, vývoje nového typu příměstské vlakové jednotky a motorového vozu Dm 12 pro finské dráhy," dodal Zapletal.

Odbory čekají rozmach
"Koupě naší firmy Škodovkou nás nepřekvapuje," říká předseda odborů ve Vagonce Miroslav Holinka. "Od té doby, co byla loni na podzim mezi oběma firmami navázána spolupráce, se dalo čekat, že to tak vyústí," dodal odborář, podle něhož může zhruba 320 zaměstnanců Vagonky čekat do budoucna spíš rozvoj svého podniku.

"Čekám spíš rozlet a rozmach naší výroby, z velkého propouštění strach nemám, spíš by se mohly stavy časem u nás zvyšovat," doufá odborový předák.

Podle Zapletala nebude po příchodu plzeňských strojíren počet zaměstnanců ve Vagonce klesat. "Pokud by se podařilo získat další zakázky, můžeme uvažovat i o jeho navýšení," doplnil Zapletal.

Američani osobní vagony nechtěli
Podle předsedy představenstva ČKD Praha Holding Jan Jerie Vagonka svým výrobním portfóliem nezapadala do této strategie jeho firmy - součástí ČKD se stala v devadesátých letech 20. století a po konkurzu ČKD DS a jeho přechodu pod Siemens zůstala ve skupině ČKD oborově osamocená. ČKD Vagonka bude v rámci Škodovky patřit do skupiny Transportation.

Ostravská Vagonka vznikla z divize výroby osobních vozů Vagonky Studénka, kterou před pěti lety odmítla převzít americká firma Thrall, když od ČKD vagonářský podnik kupovala.

Američané hodlali ve Studénce pokračovat pouze ve výrobě nákladních vozů, a tak se výroba osobních vagonů tehdy přestěhovala do Ostravy, do haly tehdy ještě státního podniku Vítkovice.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Miliardář Křetínský nakupuje rádia. Získává i dvojku trhu Evropu 2

Daniel Křetínský, majitel fotbalové Sparty

Podnikatel v energetice, miliardář Daniel Křetínský posiluje v médiích. Nynější majitel deníku Blesk a týdeníku Reflex...

Historické navýšení: ve Škodovce vzrostou mzdy o dvacet procent

(Ilustrační snímek)

Odboráři v automobilce Škoda dosáhli historicky nejvyššího růstu mezd. Celkově odměna při započítání všech navýšených...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

Najdete na iDNES.cz