Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Plzeňské firmy využily šanci a vyplatí malé akcionáře

  9:53aktualizováno  9:53
Tečku za kuponovou privatizací píší pro malé akcionáře některé velké firmy v Plzeňském kraji. Využívají totiž novou možnost, kterou přináší zákon - pokud vlastní alespoň 90 procent základního kapitálu, mohou vyplatit drobné akcionáře.
Peníze, koruna

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Václav PancerMF DNES

Malí vlastníci přijdou o možnost získávat dividendy, podílet se na zisku. Vyvlastnění schvaloval v pondělí například Stock PlzeňBožkov. Právě v případě této firmy však majitelé akcií získávali na své cenné papíry poměrně vysoké výdělky.

Na jednu akcii bylo možné dostat za dobu výplat dividend 9590 korun - přitom majitel knížky z kuponové privatizace mohl mít i pět akcií. Někteří akcionáři proto včera požadovali výkupní cenu za akcii vyšší než 20 tisíc.

Jinde už bylo jasno dříve - o výkupu malých akcionářů Plzeňské teplárenské, v níž má Plzeň 99,18 procenta akcií, již rozhodli městští radní. "Výkupní cena ještě nebyla stanovena," uvedl generální ředitel Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela.

Cenu, kterou připraví soudní znalec, by mělo schválit Zastupitelstvo města Plzně 8. září. Někteří malí vlastníci ale s výkupem nesouhlasí. "Nejsem vůbec nadšen. Mám akcie teplárny na delší dobu, a pokud taková firma udělá zisk 300 korun na akcii, tak je to zhodnocení investice, které jinde nedostanu," řekl Vít Ryjáček, který drží 1400 akcií teplárenské společnosti.

Ryjáček uvedl, že pokud nabídnutá cena, kterou musí přijmout, bude neadekvátní, hodlá se soudit o doplatek. „Cena kolem 1600 korun by byla dobrá k nákupu, ne k prodeji,“ dodal. V případě Plzeňské teplárenské zatím mohli vlastníci dostat jen 33,50 korun dividendy na jednu akcii.

Malí akcionáři budou muset pustit třeba akcie Západočeské energetiky, která od roku 1995 vyplatila na akcii asi 700 korun. Za jednu akcii s tisícikorunovou nominální hodnotou dostanou drobní akcionáři 7052 korun.

"Cena stanovená na základě znaleckého posudku je nad úrovní ceny obchodované na burze. O tom, že se chováme k minoritním akcionářům, férově svědčí i fakt, že jsme navrhli letos dividendu ve výši 250 korun na akcii, a to ještě za účasti drobných akcionářů," řekl Ladislav Kříž, mluvčí společnosti ČEZ, která je hlavním vlastníkem Západočeské energetiky.

Plzeňský Prazdroj bude o vytěsnění drobných akcionářů rozhodovat 26. srpna.

Zastánci novely zákona tvrdí, že podobné kroky, jako chystá Plzeň u Plzeňské teplárenské, zmírní roztříštěnost struktury akcionářů způsobenou kuponovou privatizací a usnadní vedení firem.

Menšinoví akcionáři mají právo na přiměřenou a spravedlivou kompenzaci. Skutečnost, že její výši stanoví znalec vybraný a placený hlavním akcionářem firmy, je nejspornějším bodem novely. Výši a přiměřenost ceny dosud určoval znalec jmenovaný soudem. Jedinou možností obrany proti nucenému výkupu je soud.

AKCIE A PENÍZE
Západočeská energetika: za akcii platí 7052 korun, od roku 1995 vyplatila na dividendách celkem 700 korun na akcii
Plzeňský Prazdroj: 17 686 korun je uvažovaná cena
Stock: 13 702 korun, od roku 1993 vyplatil na akcii 9590 korun
Plzeňská teplárenská: o ceně se rozhoduje, firma na dividendách celkem vyplatila 33,50 korun na akcii

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Albert zvyšuje mzdy. Od ledna přidá v průměru 17 procent

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Tisícům pokladních, prodavačů, pekařů a skladníků zvýší obchodní řetězec Albert od ledna 2019 mzdy. Zaměstnanci si...

Pražané jsou hladoví a jídlo musí mít včas, říká šéf Uber Eats

Tomáš Peťovský, šéf Uber Eats.

Nejdůležitější je dodat zákazníkům jídlo včas, říká Tomáš Peťovský, šéf české pobočky Uber Eats. Americká firma nedávno...

Kampaň MeToo se přesunula do McDonald‘s. Firma neřeší sexuální obtěžování

Restaurace McDonald’s v čínském Pekingu

V úterý budou stávkovat v deseti amerických městech zaměstnankyně McDonald‘s. Podle nich společnost neřeší sexuální...

Najdete na iDNES.cz