Po lednovém růstu tržeb přijde asi zpomalení

P r a h a - Již třetí měsíc v řadě zaznamenávají tržby tuzemských maloobchodníků rychlé přírůstky, které v meziročním srovnání přesahují šestiprocentní hranici. V lednu vztrostla suma utržených peněz o 6,4 procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. I když údaje zveřejněné Českým statistickým úřadem naznačují postupné oživování domácí poptávky, v příštích měsících se tempa růstu zřejmě výrazně zpomalí.

„Růst tržeb v listopadu, prosinci i lednu byl částečně umožněn nízkými údaji z loňského roku, které slouží jako základ pro měření meziroční dynamiky.

Uvedené měsíce měly také o jeden pracovní den více než stejné měsíce předchozího roku, což se na hodnotě maloobchodních tržeb také promítlo,“ upozorňuje analytik České spořitelny David Marek.

Navíc i když tržby postupně dorovnávají propad z minulých let, stále nedosahují úrovně roku 1996 a 1997. Výrazně si polepšili prodejci a opraváři motorových vozidel, kterým ve stálých cenách zůstalo v pokladnách asi o pětinu více peněz.

Prodej pohonných hmot byl přibližně stejný jako loni, kvůli vyšším cenám benzinu a nafty se však tržby v tomto oboru zvýšily o více než čtvrtinu.

Posilování pozice na trhu potrvzují i nadále obchodní řetězce. Tržby v maloobchodě se smíšeným zbožím, kam patří i supermarkety a hypermarkety, se podle ČSÚ zvýšily o více než osm procent.

„Růst vykázaly zejména velké podniky s více než sto zaměstnanci,“ píše ve své zprávě statistický úřad.

Podle Ondřeje Schneidera z Patria Finance se na lednovém přírůstku tržeb odrazil především vývoj v oblasti telekomunikací. „Zde byl růst přímo raketový, ve srovnání s lednem 1999 o více než třicet procent,“ uvedl Schneider.

Dále se zvyšuje podíl telekomunikací na celkových spojových tržbách - meziročně vzrostl z loňských lednových 82,3 procent na letošních 87,7 procent.

Uvedený růst dává ČSÚ do souvislosti především s rozvojem telefonních služeb, a to zejména v oblasti mobilních přístrojů.

Doprava si polepšila o 8,9 procenta a pokračuje tak v pozitivním trendu započatém již loni v květnu. Úroveň lednových tržeb z roku 1999 byla překročena ve všech dopravních oborech s výjimkou železniční dopravy.

„Šance železnice se navíc snižují i díky připravovanému zdražení osobní dopravy. Nevalná úroveň železniční dopravy odrazuje stále další cestující a zájemců o přepravu zboží. I vlednu pokračoval její meziroční propad. Tentokrát o více než sedm procent,“ říká ekonom České spořitelny Marek Ratkovský.

Odvětví pohostinství a ubytování zastavilo po dlouhé době pokles a dosáhlo kladných hodnot. „Stále však dosahují jen zhruba 83 procent úrovně roku 1996. Na tomto se mimo jiné podílí snížený zájem zahraničních turistů o Českou republiku, jejichž počet v posledních letech klesá,“ dodává Ratkovský.

Ani lednový růst tržeb však zatím podle ekonomů nedává důvod ke změně předpovědí výsledků za celý rok.

„Je pravděpodobné, že postupně během roku, až se vymaže loňský velký růst mezd, budou vykazovat tržby vjednotlivých měsících růst jen kolem dvou procent,“ míní Ratkovský.

„Reálné mzdy letos určitě neporostou stejným tempem jako loni a snižuje se i prostor pro další expanzi maloobchodních řetězců. Za celý rok očekávám růst maloobchodních tržeb o 1,5 procenta,“ soudí Marek.