Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po Praze se rozjela nízkopodlažní tramvaj

  17:50aktualizováno  17:50
Po neúspěšných pokusech v polovině devadesátých let se Dopravní podnik opět snaží uvést do provozu nízkopodlažní tramvaje. Od včerejška jezdí první taková tramvaj ve zkušebním provozu na lince číslo 3.

Nová nízkopodlažní tramvaj - Nová nízkopodlažní tramvaj měla svou premiéru v pražských ulicích 19. září. | foto: Michal ŠulaMF DNES

Modernizovaná tramvaj se od původních kloubových liší svým středním dílem – místo klasického má díl nízkopodlažní. Větší pohodlí při jízdě budou mít i řidiči. Kabina je vybavena novým kompresním sedadlem a klimatizací. Řidiči bude sloužit i inovovaný počítač s palubním rychloměrem.

Cestující hlídají kamery
"Vůz je též vybaven kamerovým systémem, díky kterému má řidič přehled o dění na stranách vozu i v samotném vnitřku. Kamery uvnitř vozu jsou nastavitelné, a řidič tak pozná, zda nastupuje cestující, který vyžaduje delší dobu pro nástup či výstup," řekla mluvčí Dopravního podniku Michaela Kuchařová.

Střední článek umožňuje snadnější, bezpečnější a rychlejší nástup pro cestující se sníženou pohyblivostí, starší občany a maminky s kočárky. Tramvaj má i nájezdovou plošinu pro invalidní vozíky, kterou ovládá ručně řidič tramvaje.

Vstupní dveře jsou vybaveny tlačítkem, kterým může cestující požádat řidiče o pomoc. Proti vstupním dveřím je v prostřední části tramvaje vymezen větší prostor pro kočárky a vozíky. Náklady na modernizaci jedné takové tramvaje se pohybují kolem dvaceti milionů korun.

Během příštího roku počítá Dopravní podnik s tím, že do provozu uvede dalších pět tramvají tohoto typu. Koncem roku by se také měly v pražských ulicích objevit první dvě plně nízkopodlažní tramvaje s designem od společnosti Porsche.

Praha má mít v budoucnu celkem dvacet takových tramvají, které pro ni vyrobí plzeňská Škoda za více než miliardu korun. Příští rok má Škodovka dodat těchto vozů deset a zbylých osm vyjede do ulic v průběhu roku 2007.

Dříve v metropoli žádné nízkopodlažní tramvaje nejezdily. Před devíti lety sice Praha koupila čtyři takové soupravy celkem za sto milionů korun od ČKD, tramvaje se však ukázaly jako nevyhovující a nikdy nebyly zařazeny do pravidelného provozu.

Počet cestujících neklesl
I přes červencové zdražení jízdného, jehož důvodem byly podle radnice mimo jiné i investice do modernizace, vzrostl v srpnu počet cestujících – v metru dokonce o osm procent. Podle červencových údajů se tak nepotvrdily předpoklady, že růst cen jízdenek zvýší počet černých pasažérů. Naopak, tržby Dopravního podniku vzrostly o pětinu.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Žena v letadle dostala jablko, po přistání jí za něj napařili pokutu

Boeing 767 společnosti Delta

Na svou cestu z Paříže do amerického Denveru společností Delta Air Lines jen tak nezapomene Crystal Tadlocková. Žena...KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Další z rubriky

Hodinové hotely pod lupou. Polovina podniků nepřiznala tržby

(Ilustrační foto)

Finanční úřad pro hlavní město Prahu uskutečnil v úterý celopražskou kontrolní akci zaměřenou na dodržování zákona o...

Byt v Praze stojí dvanáct ročních platů. Déle šetří jen v Londýně a Paříži

Mladý majitel chtěl, aby prodej bytu proběhl co nejrychleji.

I pokud člověk pobírá lehce nadprůměrný plat, pořídit si v Praze vlastní bydlení není vůbec snadné. Na standardní byt o...

Cestovky hlásí obrovský zájem o dovolené. Začátek léta je téměř vyprodaný

pláž, dovolená

Cestovní kanceláře očekávají rekordní letní sezonu. Podle údajů Asociace cestovních kanceláří byly předprodeje zájezdů...

Najdete na iDNES.cz