Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po půl roce přebývá ve státní kase 3,7 miliardy

  15:55aktualizováno  15:55
Z ministerstva financí přišly první prázdninový den příznivé zprávy. Hospodaření se státní kasou skončilo téměř čtyřmiliardovým přebytkem. To je výrazně lepší výsledek jak proti loňskému roku, tak ve srovnání s koncem května. Ještě před měsícem totiž ve státní kase chybělo 27 miliard.
Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis

Banka, trezor, peníze, rozpočet - (c) profimedia.cz/corbis - Trezor, rozpočet - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Právě proto, že ke změně trendu došlo až v posledních týdnech, ale analytik Volksbank Vladimír Pikora varuje, že jásat nad výsledky může být předčasné a připomíná, že že po pěti měsících zela v rozpočtu hluboká díra. "V každém případě data ukazují, že na příjmové straně se rozpočet vyvíjel lépe než loni," dodal Pikora.

Po šesti měsících v loňském roce skončil rozpočet s padesátimiliardovým schodkem. - více zde

Celkem za prvních šest měsíců stát utratil 422,5 miliardy korun, získal 426,25 miliardy.

Podle údajů zveřejněných ministerstvem financí se státu podařilo získat už nyní více než polovinu (53 procent) příjmů plánovaných po celý rok. Naopak výdaje se podařilo udržet pod padesáti procenty ročního plánu.

I když výdaje zachovávají podobnou dynamiku jako v loňském roce, na příjmové straně došlo ke zlepšení, uvedlo ministerstvo. Lépe je na na tom Česká republika s výběrem daní, a to jak spotřebních, tak daní z příjmu.

Zpomalilo ale inkaso DPH. Tento fakt ministerstvo připisuje loňskému začlenění Česka do Evropské unie a také snížením základní sazby z 22 na 19 procent, ke kterému došlo zároveň se vstupem.

Nezaměstnanost klesá, dávky zůstávají
Nejvíc státní kasu jako tradičně zatěžují sociální dávky, a to především důchody. Stát na nich vyplatil 170 miliard, na samotných penzích 130 miliard. Proti loňskému roku sice stál trochu přibrzdil. Loni ale Česko v polovině roku mimořádně přilepšilo důchodcům a dětem, což ho celkově stálo přes šest miliard.

"Zajímavé je, že se rychlejší hospodářský růst a klesající nezaměstnanost výrazněji nepromítly do výdajů na dávky v  nezaměstnanosti. Počet osob pobírajících dávky v  nezaměstnanosti klesl ve srovnání s  loňským rokem o pětinu, výdaje na dávky v  nezaměstnanosti zůstaly prakticky stejné," říká k tomu analytik Patria Online David Marek.

Víc než se plánovalo odčerpaly fondy sociálního a zdravotního pojištění. Ty už spolkly téměř šedesát procent prostředků, které jim stát přiřkl pro celý rok.

Celoroční rozpočet poslanci schválili se schodkem 83,6 miliardy korun.  Podle Marka je ale pravděpodobné, že nakonec bude nižší, a to zejména díky rychlejšímu hospodářskému růstu.

"Nicméně státní rozpočet je jen jedním z  koleček v soukolí veřejných rozpočtů," připomíná Marek. "Bez rozpočtových škrtů nezbytných k  dodržení výdajových limitů, k  nimž se vláda zavázala v  rámci svých střednědobých fiskálních cílů, se veřejné finance stabilizovat nepodaří. Prozatím ministr financování při jejich prosazování ve vládě neuspěl."

Autoři: ,


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

Pojištění proti pokutám je přitěžující okolnost, rozhodl Nejvyšší správní soud

policie radar měření rychlost celostátní akce

Uzavření pojistky proti pokutám může být ve správním řízení bráno jako přitěžující okolnost, upozornil deník Právo na...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

IKEA otevře v Praze pop-up studio, nový obchodní dům v Česku zatím nebude

IKEA Point na Václavském náměstí v Praze

Ve čtvrtek otevře švédský nábytkářský gigant IKEA na pražském Václavském náměstí novou pobočku. Provozovna s názvem...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...

Najdete na iDNES.cz