Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Po šedesáti letech přišla Tesla o hvězdičku

  9:16aktualizováno  9:16
Tesla, jedna z legendárních českých značek, prochází omlazením svého vzhledu. Její nový majitel, irská investiční společnost Kilcullen Kapital Partners, po více než šedesáti letech mění známé logo výrobce elektrotechnických zařízení.

Televizor Merkur - Přenosnéný televizor Merkur Tesly | foto: Peter Bombara

Hvězda z tradičního loga mizí. Tesla v minulosti používala jak pěticípou hvězdu pro socialistické trhy, tak i šesticípou. „Ta byla ale problémem zase například v arabských zemích,“ říká generální ředitel Tesly Martin Stachník.

Nové logo má symbolizovat dynamiku firmy po příchodu nových majitelů. Irská společnost vystřídala loni v prosinci v Tesle předchozí majitele, kterými bylo několik fyzických osob. Cena za transakci nebyla zveřejněna, znalecký posudek zveřejněný v obchodním rejstříku ohodnocuje firmu na téměř miliardu korun.

Značka Tesla vznikla v roce 1946. Jméno však nemá podle slavného fyzika Nikoly Tesly, ale ze zkratky „technika slaboproudá“.

Pod stejným názvem existovaly po celém tehdejším Československu desítky elektrotechnických firem zaměstnávající přes třicet tisíc lidí, většina z nich ale postupně zkrachovala. Dnes je majitelem značky někdejší Tesla Hloubětín, nyní jen Tesla. Značka však nezmizela, firma ji pronajímá zhruba dvaceti firmám, které platí licenční poplatky. Proto se na trhu objevují například televize Tesla - vyráběné však v Číně.

„Výrobky musí odpovídat kvalitativním požadavkům, můžeme kdykoliv odstoupit od smlouvy,“ dodal Stachník. Kolik z pronájmu značky získá firma ročně, nechtěl uvést. Vedení však chce, aby to bylo více než dosud. Firma má známku chráněnou na sto trzích, ale její hodnotu si majitelé nenechali odhadnout.

Sama Tesla nevyrábí přístroje, které si kupuje běžný spotřebitel. Firma se zabývá například výrobou zařízení pro televizní a rozhlasové vysílání či úpravny vod. Přestože jsou její zařízení například na Ještědu či žižkovském vysílači, výrobu vysílačů firma před lety téměř utlumila. Teď je znovu křísí a díky nastupující digitalizaci pozemního televizního vysílání v nich vidí velkou perspektivu. „Společnost nedosahuje ještě hodnoty, jakou má,“ říká k tomu Enda O‘Coineen z Kilcullen Kapital Partners.

Tesla má 400 zaměstnanců, obrat firmy loni dosáhl 1,1 miliardy korun, zisk byl 150milionů korun. Irští majitelé neskrývají, že firmu nehodlají držet dlouho a po zhruba pěti letech by ji mohli prodat strategickým partnerům.

Autor:


Nejčtenější

Řetězce zveřejnily, kolik platí pokladním, a stejně o ně mají nouzi

pokladní, ilustrační snímek

Výše průměrné mzdy, kterou platí řetězce prodavačům a pokladním, byla donedávna tabu. Předloni ji začal zveřejňovat...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Japonská společnost se omluvila za zaměstnance, protahoval si pauzu na oběd

Fast food, Japonsko

Japonská městská vodárenská společnost se na tiskové konferenci pro média omluvila za to, že jeden z jejích zaměstnanců...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Další z rubriky

Strnadův holding si v USA najal lobbisty. Nechce cejch proruského zbrojaře

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Steve Bannon a někdejší...

Holding Czechoslovak Group Jaroslava Strnada, který je důležitým dodavatelem české armády, si ve Spojených státech...

Další rána pro CEFC, její čínská dcera nemá miliardy na splacení dluhopisů

Sídlo čínské společnosti CEFC v Šanghaji

Společnost CEFC Shanghai International, která je dceřinou firmou čínské CEFC China Energy podnikající i v České...

Škoda Transportation dokončila nákup finského výrobce tramvají Transtech

Tramvaj ForCity Smart Artic v ulicích Helsinek. vyrábí ji dceřiná firma Škody...

Škoda Transportation dokončila nákup finského výrobce tramvají a vlaků, firmy Transtech. V pondělí podepsala smlouvu na...

Najdete na iDNES.cz