Poptávka po letenkách do Bruselu se dostává do normálu. Po útocích v Paříži začali lidé znovu více létat do francouzské metropole zhruba čtrnáct dní po atentátech.

Poptávka po letenkách do Bruselu se dostává do normálu. Po útocích v Paříži začali lidé znovu více létat do francouzské metropole zhruba čtrnáct dní po atentátech. | foto: Reuters

Atentáty v Bruselu: hromadné rušení letenek a mimořádný spoj do Prahy

  • 39
Bruselské mezinárodní letiště zůstává po úterních teroristických útocích zavřené. Jeden z největších prodejců letenek - server Letuska.cz - zaznamenal po atentátech obří množství stornovaných letenek. Pro Čechy, kteří se nemají jak z Belgie dostat domů, zavádí Student Agency mimořádný posilový spoj do Prahy.

„Bezprostředně po zveřejnění informací o bombových útocích došlo k hromadnému rušení vystavených letenek do Bruselu a Paříže. V rámci této paniky byly rušeny i cesty do New Yorku nebo Dubaje,“ uvedl Josef Trejbal, ředitel jednoho z největších českých prodejců letenek Letuška.cz. Den po atentátu už je podle něj situace klidná a prodeje se dostávají do normálu.

Změnu spotřebitelského chování společnost Letuška.cz sleduje od začátku migrační krize a také v souvislosti s terorem v Paříži. „Zkracuje se doba mezi vystavením letenky a samotným odletem. Klienti si prostě vybírají později podle aktuálního bezpečnostního stavu v destinaci,“ vysvětluje Trejbal.

V Bruselu zabíjeli bratři:

Vzhledem k tomu, že z Bruselu se v tuto chvíli není možné dostat letecky, vypravuje společnost Student Agency autobusový posilový spoj do Prahy pro ty klienty, kteří se momentálně nemají jak dostat zpátky do České republiky.

„Autobus pojede ve čtvrtek 24. března v 18:30 z bruselského nádraží Gare du Nord. Prodej jízdenek začne na webu společnosti během středy,“ informovala společnost v tiskové zprávě.

Žluté autobusy na pravidelné lince Praha - Brusel - Londýn už také zastavují na své původní zastávce Gare du Nord. V úterý kvůli bezpečnostním opatřením musely využít provizorní stanoviště mimo centrum Bruselu.

„Předpokládáme, že zesílené kontroly bezpečnostních složek na hranicích a také v samotném Bruselu mohou způsobit zpoždění spoje,“ uvedla Radka Šťávová ze Student Agency. Cestující by proto měli počítat s větší časovou rezervou.

Zájezdy se prodávaly i po útocích

Teror v Bruselu zatím nemá dopad na byznys cestovních kanceláří. Podle Kateřiny Petříčkové z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se událost zatím neprojevila. „Pokud nějaký dopad bude, tak celkově na zájezdy do evropských metropolí,“ odhaduje Petříčková s tím, že poptávku po poznávacích zájezdech sledovali i během úterý, kdy k atentátům došlo.

23.března 2016 v 07:54, příspěvek archivován: 23.března 2016 v 13:59

Polovina hostů po včerejšku zrušila rezervace, říká recepční hotelu Sabina v centru Bruselu. S turismem ve městě to podle něho jde z kopce.

Ani společnost ČSA zatím pokles poptávky po letenkách v důsledku úterních teroristických útoků v Belgii nezaznamenala. Dá se ovšem očekávat, že nastane situace jako po černém pátku v Paříži 13. listopadu, kdy se poptávka po letenkách do francouzské metropole po dvou týdnech vrátila na původní úroveň. Brusel je navíc cílem spíše byznys klientely, která do centra unijní administrativy bude muset cestovat i nadále.

„Cestující zrušených letů ČSA mezi Prahou a Bruselem můžou bezplatně buď přesunout odlet na pozdější termín a pokud potřebují letět v daný den, aerolinka převede let do jiné, bližší destinace, odkud je do Bruselu dobrá dostupnost například vlakem. Jde třeba o Amsterdam, Paříž nebo Düsseldorf,“ řekl iDNES.cz mluvčí Daniel Šabík.